Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (05/03/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

May 4, 2019

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Von Engel's Mach Ii Ace, Creid K Johnson

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
GRCH BOB GRCH Bellacane Dancn N The Moonlite, Brenda Gail Sterlen, Miriam J Pike, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Jr. Female BF BOB UWP CH Superiormastiffs Keepn Secrets, Gefforey Busick

Rottweiler, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB UWP CH Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Alexa Vom Hause Phoenix, Denise R Tomlinson And Daniel P Mc Guire

Guardian Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Rottweiler, UWP CH Vontaven's Abracadabra
2nd) Doberman Pinscher, GRCH Bellacane Dancn N The Moonlite
3rd) Bernese Mountain Dog, CH Von Engel's Mach Ii Ace
4th) Dogue De Bordeaux, UWP CH Superiormastiffs Keepn Secrets

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson

Plott Hound, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF BOB GRCH'PR'Woodward's Rag Mtn Nikita, Jason L Woodward, Katie L Jenkins

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Open Male BM NITECH CH'PR'All American Golden Boy, Beth Jenkins
Open Female BF BOW BOB GRCH'PR'All American Pumpkin Spice, Beth Jenkins

Scenthound Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
2nd) Plott Hound, GRCH'PR'Woodward's Rag Mtn Nikita
3rd) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'All American Pumpkin Spice

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Open Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM 'PR'Hunter's Run Kashmir, Billy Wanye Rose Iii
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Whippet, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Female Puppy BF BOB Oken Whippoorwill Time For Us, Kenneth Wheeler, Barbara L Henderson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Borzoi, Listed Entry
2nd) Whippet, Oken Whippoorwill Time For Us
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
RCH CH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH GRCH K Star Hope Pour Brewella TAN, Mary K Shannon

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Roland L Pelland
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB EGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM CH Foupaws Cheesit Perfection, Deborah Priester Grimes
Female Puppy RBF Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
Jr. Female Foupaws Look At Me, Deborah Priester Grimes
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Mt Bethel Aim For Knighthood, Kathryn Wolff
RCH CH Geer's Sportin M Levis @foupaws, Deborah Priester-grimes
GRCH BOB GRCH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
RBM Piccolo's Thomas Magnus Pi Evelyn Comer

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM Mod Fs Marty, Joe Mc Call
Jr. Female BF BOW CH Ravenslair Painted Dragon, Lynette Jacobs
CH URO2 CH Rose City's Ask Her To Dance SPOT, Amanda Marie Bishop
RCH CH Mod Fs Ernest Ray, Joe Mc Call
GRCH BOB URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT, Amanda Bishop

Gun Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Standard Poodle, GRCH Auralie Get Off Of My Cloud
2nd) Ns Duck Tolling Retriever, CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT
4th) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
MINIATURE
BHM BMV BM CH'PR'Arctic Rose's Afterburn, April Ellison
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB NV CH Futami Go Kaijusou, Mira Micin

Samoyed, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Open Male BM BOB Diamond Drifts Daikon Salsa, Mary Wolf

Shikoku, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
BHF BF CH Atsuko Go Hachidorisou, Samantha Walker
GRCH BOB URO1 GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM BOB CH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Siberian Husky, CH Snocrest's Good As Gold
2nd) American Eskimo, CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr
3rd) Japanese Akita, NV CH Futami Go Kaijusou
4th) Shikoku, URO1 GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM Stonehavenbayshore Amer Outlaw, Kelly Smith
BHF BF BOW BOB Windtalker's Immortal Royalty, Veronica Lopez

Berger Picard, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF BOB Flywire Master Of Surrealism, Nell B Longno, Michele Fitzgerald

Border Collie, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM Avatar's Playboy Of Bayshore, Diana Smith, Kim Halcom, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
CH BOB URO3 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George

Herding Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Australian Shepherd, Windtalker's Immortal Royalty
2nd) Shetland Sheepdog, CH Glendower Gift Of Love
3rd) Border Collie, URO3 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore
4th) Berger Picard, Flywire Master Of Surrealism

Terriers

American Pit Bull Terrier, 17 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male RBM 'PR'Smalltown's Southern Rebel, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
Adult Male BM AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
Female Puppy RBF Ohanas New Americana, Jacqueline Combs
Open Female Listed Entry
Adult Female CH'PR'Dixie Chick, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
BHF BF BOW CH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
CH GRCH UWPCH Christian's Got The Moves, Timothy Wood, Brooke Wood
RCH CH Ohanas Wheretheskymeetsthesea, Jacqueline Combs, Veronica Lopez
GRCH BOB GRCH Kayo's Time Warp, Kristina Browne

Terrier Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Time Warp

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF Tph/B3 Sleeping Beauty Aka Coma, Mandy Smoot
GRCH BOB VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

French Bulldog, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM BOW BOB CH Chris White's T'challa, Mandy Smoot
Female Puppy BF Listed Entry

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Birkenstrand's One Harbor, Joline Finke, David Finke

Poodle, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Foxnoir Release The Kraken, Cathy Thistle

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke
RCH CH Eagle Crest Surprise Parti, Joline Finke, David Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) American Bully, VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo
2nd) Schipperke, CH Foxnoir Release The Kraken
3rd) Tibetan Spaniel, CH Eagle Crest Freedom Warrior
4th) French Bulldog, CH Chris White's T'challa

TOTAL DOG QUALIFIERS
ROTTWEILER, UWP CH Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson
AMERICAN PIT BULL TERRIER, AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
AMERICAN PIT BULL TERRIER, GRCH UWPCH Christian's Got The Moves, Timothy Wood, Brooke Wood

BIS Siberian Husky, CH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RBIS American Bully, VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

View Event >