Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (05/03/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

May 4, 2019

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Von Engel's Mach Ii Ace, Creid K Johnson

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
CH URX CH UROC Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike
GRCH BOB GRCH Fayek Race The Wind, Brenda Sterlen, Miriam Pike

Rottweiler, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB UWP CH Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Alexa Vom Hause Phoenix, Denise R Tomlinson And Daniel P Mc Guire

South African Boerboel, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB VPA UWPV AP CH UWPCH Centurion's Owning The Night, Gefforey Busick

Guardian Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Doberman Pinscher, GRCH Fayek Race The Wind
2nd) South African Boerboel, VPA UWPV AP CH UWPCH Centurion's Owning The Night
3rd) Rottweiler, UWP CH Vontaven's Abracadabra
4th) Bernese Mountain Dog, CH Von Engel's Mach Ii Ace

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM BOB CCH Ballaret's Dancing Bear, Jackie Bledsoe

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Plott Hound, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Adult Female BF BOB GRCH'PR'Woodward's Rag Mtn Nikita, Jason L Woodward, Katie L Jenkins

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Open Male BM BOW BOB NITECH CH'PR'All American Golden Boy, Beth Jenkins
Open Female BF GRCH'PR'All American Pumpkin Spice, Beth Jenkins

Scenthound Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Plott Hound, GRCH'PR'Woodward's Rag Mtn Nikita
2nd) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
3rd) Treeing Walker Coonhound, NITECH CH'PR'All American Golden Boy
4th) Beagle, CCH Ballaret's Dancing Bear

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
BHF BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM 'PR'Hunter's Run Kashmir, Billy Wanye Rose Iii
GRCH BOB GRCH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn, Richard F Hunter Jr, Chris Hunter
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Whippet, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF BOB Oken Whippoorwill Time For Us, Kenneth Wheeler, Barbara L Henderson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Whippet, Oken Whippoorwill Time For Us
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
RCH CH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
GRCH GRCH K Star Hope Pour Brewella TAN, Mary K Shannon

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Antonio Raposo
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH CH Stormy C's Helluva Mess, Christina Trojak
RCH Listed Entry
GRCH BOB EGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOW Piccolo's Thomas Magnus Pi, Evelyn Comer
Female Puppy RBF Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
Jr. Female Foupaws Look At Me, Deborah Priester Grimes
BHF BF Listed Entry
CH BOB GRCH Brienwoods Rise To Fame, Laurie Thompson
RCH CH Mt Bethel Aim For Knighthood, Kathryn Wolff
GRCH GRCH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
RBM CH Foupaws Cheesit Perfection Deborah Priester Grimes

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM BOW Mod Fs Marty, Joe Mc Call
Jr. Female RBF CH Ravenslair Painted Dragon, Lynette Jacobs
Open Female BF CH Warpaths X-scuse Me Maam, Amber Isringhausen
CH BOB URO2 CH Rose City's Ask Her To Dance SPOT, Amanda Marie Bishop
RCH CH Mod Fs Ernest Ray, Joe Mc Call
GRCH URO2 UWP GRCH Sapphire's Love Me Like Music SPOT-ON, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Ns Duck Tolling Retriever, CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Rise To Fame
3rd) Standard Poodle M/C, URO2 CH Rose City's Ask Her To Dance SPOT
4th) Labrador Retriever, EGCH Seadog's Snowy Angel Calais

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
MINIATURE
BHM BMV BM CH'PR'Arctic Rose's Afterburn, April Ellison
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB NV CH Futami Go Kaijusou, Mira Micin

Samoyed, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Open Male BM BOB Diamond Drifts Daikon Salsa, Mary Wolf

Shikoku, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
BHF BF BOB CH Atsuko Go Hachidorisou, Samantha Walker
GRCH URO1 GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOB CH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) American Eskimo, CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr
2nd) Shikoku, CH Atsuko Go Hachidorisou
3rd) Siberian Husky, CH Snocrest's Good As Gold
4th) Japanese Akita, NV CH Futami Go Kaijusou

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM Stonehavenbayshore Amer Outlaw, Kelly Smith
BHF BF BOW BOB Windtalker's Immortal Royalty, Veronica Lopez

Berger Picard, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Adult Female BF BOB Flywire Master Of Surrealism, Nell B Longno, Michele Fitzgerald

Border Collie, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM Avatar's Playboy Of Bayshore, Diana Smith, Kim Halcom, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
CH BOB URO3 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George

Herding Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Border Collie, URO3 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore
2nd) Australian Shepherd, Windtalker's Immortal Royalty
3rd) Shetland Sheepdog, CH Glendower Gift Of Love
4th) Berger Picard, Flywire Master Of Surrealism

Terriers

American Pit Bull Terrier, 17 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male RBM 'PR'Smalltown's Southern Rebel, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
Open Male BM CH Seven Sins' Slo-no-mo, Elissa Bradford
Adult Male AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
Female Puppy BF BOW Ohanas New Americana, Jacqueline Combs
Open Female Listed Entry
Adult Female CH'PR'Dixie Chick, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
BHF RBF CH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
CH GRCH UWPCH Christian's Got The Moves, Timothy Wood, Brooke Wood
RCH CH Ohanas Wheretheskymeetsthesea, Jacqueline Combs, Veronica Lopez
GRCH BOB GRCH Kayo's Time Warp, Kristina Browne

Terrier Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Time Warp

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

French Bulldog, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM BOW BOB CH Chris White's T'challa, Mandy Smoot
Female Puppy BF Listed Entry

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Birkenstrand's One Harbor, Joline Finke, David Finke

Poodle, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Foxnoir Release The Kraken, Cathy Thistle

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke
RCH CH Eagle Crest Apollo Creed, Joline Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) American Bully, VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo
2nd) Tibetan Spaniel, CH Eagle Crest Freedom Warrior
3rd) Schipperke, CH Foxnoir Release The Kraken
4th) French Bulldog, CH Chris White's T'challa

TOTAL DOG QUALIFIERS
SOUTH AFRICAN BOERBOEL, VPA UWPV AP CH UWPCH Centurion's Owning The Night, Gefforey Busick
AMERICAN BULLY, VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

BIS Border Collie, URO3 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
RBIS Plott Hound, GRCH'PR'Woodward's Rag Mtn Nikita, Jason L Woodward, Katie L Jenkins

View Event >