Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/04/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

May 5, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bullmastiff, 3 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM BOW BOB Faithdriven's Kardiac Kid, Leslie Leach
Jr. Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Cane Corso Italiano, 7 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy RBM Giangreco's Omie Don't Play, Sarah Mcclary
Open Male BM BOW BOB El Mesquital Viking, Andrew Giangreco
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek
RCH CH Stonehearts Just Like Fire, Christy Six, Adam Holcomb
GRCH GRCH Campodi Sogni Ginevra, Christy Six, Stephanie Simpson

Caucasian Ovcharka, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB Brulin Take It To The Limit, Kitten Stapel
CH CH Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber

Leonberger, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB CH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Jr. Male RBM Barrelheads Jump@chancevcamphaven, Lucy Jontony
Open Male BM BOB CH Wildhaven's Second Panzer Two SPOT, Heidi Baltzly
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Barrelhead's Woolly Bully, Lucy Jontony

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Lori Sargent
CH BOB CH Mann's Scooby-doo, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Cane Corso Italiano, El Mesquital Viking
2nd) Bullmastiff, Faithdriven's Kardiac Kid
3rd) Caucasian Ovcharka, Listed Entry
4th) Doberman Pinscher, Brulin Take It To The Limit

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
CH BOB CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Dachshund, 2 Entries
Judge Timothy Catterson
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Timothy Catterson
1st) American B & T Coonhound, CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB CH Pandoras U've Been Thunderstruck, April Post

Greyhound, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Female Puppy BF BOB Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Pharaoh Hound, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Lori Sargent
PEQUENO WIRE
Female Puppy BFV BF BOB Brokenroad Pocket Full Of Love, Judith A Ellis, Stacy Faw, Susan Faw

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Basenji, CH Pandoras U've Been Thunderstruck
2nd) Podengo Portugueso, Brokenroad Pocket Full Of Love
3rd) Greyhound, Kj's Queen Of Drama
4th) Pharaoh Hound, Listed Entry

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
RCH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
GRCH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM URO1 CH Jax Opk's Q T Pie SPOT-ON, Christine Harp
Female Puppy RBF CH Gsrs All I Have To Do Is Dream, Rebecca Cole
Jr. Female BF BOW BOB Opk's Abcedee Knows Her Abc's, Christine Harp
CH CH Gsr's Hard As Steel, Mary Jo Kline
RCH CH Glamour's Primo SPOT-ON, Zoe Burba

Labrador Retriever, 10 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy RBF Captain Nick's Ship's Belle, Christine Nickerson
Jr. Female Mc Cabe Creek Neko, Susan Haller
Adult Female BF Borador's Black Type, Christine Nickerson
CH BOB CH Starlight's Buckeye Brutus, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
GRCH GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF BOB Rosebud's White Glove Affair, Amber Sipes
GRCH GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Open Female BF Ccs Love In The Afternoon, Kathrene Evans
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley
GRCH GRCH Teampinks Anna Belle Dudley, Lynda Dudley

Weimaraner, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOB Listed Entry

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOB Chukars Bear Hug Tanks Memorys, Karen Spiess

Gun Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Golden Retriever, Opk's Abcedee Knows Her Abc's
2nd) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
3rd) Standard Poodle M/C, CH Rodnac's Walker Du Dubois
4th) Labrador Retriever, CH Starlight's Buckeye Brutus

Northern Breeds

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Finnish Spitz, Listed Entry

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
TERVUEREN
BHM BMV BM BOW BOB Westcrofts Rain On Centrecourt, Melanie Redford
BHF BFV BF Westcrofts Kiss My Ace, Melanie Redford

Border Collie, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Open Male BM BOB Out Run Inkandescent Flux, Lauren Chikosky

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy RBF Legacy's Perfectly Paisley Flf, Debbie Mock
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB SC SI URO1 NN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy RBF Flf Plymouth Rock 'n Stowaway, Debbie Mock
Jr. Female BF CH Pprtrees Willow Of Khalleywags, Debbie Damiano
CH BOB CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster
RCH CH Flf Hazel Bit O Honey, Debbie Mock

White Shepherd, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female RBF Thornvalley's Nikita Of Oz, Kathleen Ingram
Adult Female BF URO2 Thornvalley Got Some Splainen, Melanie A Fuellgraf, William C Fuellgraf
CH BOB CH Thornvalley's Wonderful Oz, Melanie Fuellgraf
RCH CH'PR'Hollybrook's Right By Design, Catherine Mowery, Melanie Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Brynlea It's Not Unusual
2nd) German Shepherd Dog, SC SI URO1 NN CA GRCH Dyson Vom Royale
3rd) Belgian Shepherd Dog, Westcrofts Rain On Centrecourt
4th) Border Collie, Out Run Inkandescent Flux

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Timothy Catterson
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOW Wudnshu Beethoven Blue Moon, Cheryl Dibert
BHF BFV BF Ratitatt Mandy Eye Candy, Valerie Schiefer
CH BOB CH Ratitatt Milady Godiva Cc, Valerie Schiefer

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
Adult Male BM BOB King Kodiak Oso, Rhonda Barrera-tomas

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Warrenmtn Dozer Diggin Ratitatt, Valerie Schiefer

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Timothy Catterson
1st) American Pit Bull Terrier, King Kodiak Oso
2nd) Rat Terrier, Warrenmtn Dozer Diggin Ratitatt
3rd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
4th) American Hairless Terrier, CH Ratitatt Milady Godiva Cc

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOW BOB Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshalle Stout
BHF BF Nr Pride In Paris, Cyndi Murphy

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Rare Gem Dahlia Lee, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Oaklee, Ruthy Wolfson
GRCH GRCH Rare Gem Once In A Bl Moon Dnavip, Ruth L Wolfson

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOB Churchill's Feel Like A Rockstar, Regina Luyster

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Marshelle Waylon Jennings Firth
2nd) Tibetan Spaniel, CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara
3rd) Mi-Ki, CH Rare Gem Dahlia Lee
4th) Boston Terrier, CH Davane Honey Bee

TOTAL DOG QUALIFIERS
ROTTWEILER, CH Wildhaven's Second Panzer Two SPOT, Heidi Baltzly

BIS Cane Corso Italiano, El Mesquital Viking, Andrew Giangreco
RBIS Pembroke Welsh Corgi, CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster

View Event >