Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/04/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

May 5, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bullmastiff, 3 Entries
Judge Timothy Catterson
Male Puppy BM BOW BOB Faithdriven's Kardiac Kid, Leslie Leach
Jr. Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Cane Corso Italiano, 8 Entries
Judge Timothy Catterson
Male Puppy RBM Giangreco's Omie Don't Play, Sarah Mcclary
Open Male BM BOW BOB El Mesquital Viking, Andrew Giangreco
Female Puppy BF Listed Entry
CH URO2 CH Black Pearl Illusion Of Orion SPOT, Ayalla Ruvio, Brandy Barbour
RCH CH Stonehearts Just Like Fire, Christy Six, Adam Holcomb
GRCH GRCH Campodi Sogni Ginevra, Christy Six, Stephanie Simpson

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
Adult Male BM BOB Brulin Take It To The Limit, Kitten Stapel

Leonberger, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
CH BOB CH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 2 Entries
Judge Timothy Catterson
Jr. Male BM BOB Barrelheads Jump@chancevcamphaven, Lucy Jontony
Open Male RBM CH Wildhaven's Second Panzer Two SPOT, Heidi Baltzly
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Barrelhead's Woolly Bully, Lucy Jontony

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Timothy Catterson
CH BOB CH Mann's Scooby-doo, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Timothy Catterson
1st) Cane Corso Italiano, El Mesquital Viking
2nd) Rottweiler, Barrelheads Jump@chancevcamphaven
3rd) Doberman Pinscher, Brulin Take It To The Limit
4th) Bullmastiff, Faithdriven's Kardiac Kid

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Dachshund, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) American B & T Coonhound, CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
CH BOB CH Pandoras U've Been Thunderstruck, April Post

Canaan Dog, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
CH BOB CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz

Greyhound, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
Female Puppy BF BOB Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
PEQUENO WIRE
Female Puppy BFV BF BOB Brokenroad Pocket Full Of Love, Judith A Ellis, Stacy Faw, Susan Faw

Whippet, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
CH BOB CH Snowhill A Whimsical Watercolor, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Timothy Catterson
1st) Whippet, CH Snowhill A Whimsical Watercolor
2nd) Basenji, CH Pandoras U've Been Thunderstruck
3rd) Podengo Portugueso, Brokenroad Pocket Full Of Love
4th) Canaan Dog, CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Lori Sargent
Jr. Female BF Ziel-lor's Not Kidding Around, Linda Zielinski
CH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
RCH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
GRCH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Lori Sargent
Jr. Male BM URO1 CH Jax Opk's Q T Pie SPOT-ON, Christine Harp
Female Puppy RBF CH Gsrs All I Have To Do Is Dream, Rebecca Cole
Jr. Female BF BOW BOB Opk's Abcedee Knows Her Abc's, Christine Harp
CH CH Glamour's Primo SPOT-ON, Zoe Burba
RCH CH Gsr's Hard As Steel, Mary Jo Kline

Labrador Retriever, 10 Entries
Judge Lori Sargent
Female Puppy BF Captain Nick's Ship's Belle, Christine Nickerson
Jr. Female RBF Mc Cabe Creek Neko, Susan Haller
Adult Female Borador's Black Type, Christine Nickerson
CH CH Starlight's Buckeye Brutus, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Female BF Rosebud's White Glove Affair, Amber Sipes
GRCH BOB GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Lori Sargent
Open Female BF Ccs Love In The Afternoon, Kathrene Evans
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley
GRCH GRCH Teampinks Anna Belle Dudley, Lynda Dudley

Weimaraner, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Adult Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Golden Retriever, Opk's Abcedee Knows Her Abc's
3rd) Labrador Retriever, GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x
4th) Standard Poodle, GRCH Teampinks Silly Milly SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
STANDARD
Open Male BMV BM BOB CH'PR'Sierra's Sarkany O'aviron, Joseph Eder, Mona Eder, Leann Neiman

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shiba, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Kivrin Of The Petal Variety, Mark E Smyers

Northern Breed Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) American Eskimo, CH'PR'Sierra's Sarkany O'aviron
2nd) Shiba, CH Kivrin Of The Petal Variety
3rd) Finnish Spitz, Listed Entry

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
TERVUEREN
BHM BMV BM BOW BOB Westcrofts Rain On Centrecourt, Melanie Redford
BHF BFV BF Westcrofts Kiss My Ace, Melanie Redford

Border Collie, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Open Male BM BOB Out Run Inkandescent Flux, Lauren Chikosky

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy RBF Legacy's Perfectly Paisley Flf, Debbie Mock
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB SC SI URO1 NN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Mudi, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOW Isten Szive O'wc-aviron SPOT, Mona Eder, Joseph Eder, Leann Neiman
Female Puppy BF Wcs Kick Some Butt With Aviron, Leann Neiman, Mona Eder, Destiny Acha, Lora Neiman
CH BOB Listed Entry
RCH URO1 CH Mc Potter's Creek's Mecsek, Mona Eder, Lanna Neiman, Joseph Eder
GRCH URO1 GRCH Mecseki Bundas Rebek SPOT, Leann Neiman, Lora Neiman

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy RBF Flf Plymouth Rock 'n Stowaway, Debbie Mock
Jr. Female BF CH Pprtrees Willow Of Khalleywags, Debbie Damiano
CH BOB CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster
RCH CH Flf Hazel Bit O Honey, Debbie Mock

White Shepherd, 6 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female RBF Thornvalley's Nikita Of Oz, Kathleen Ingram
Adult Female BF BOB URO2 Thornvalley Got Some Splainen, Melanie A Fuellgraf, William C Fuellgraf
CH UCDX URO3 CH E-empress Von King's Silbertal SPOT-ON, Melanie Fuellgraf
RCH CH'PR'Hollybrook's Right By Design, Catherine Mowery, Melanie Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Brynlea It's Not Unusual
2nd) Belgian Shepherd Dog, Westcrofts Rain On Centrecourt
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH Legacy's Air Force Two Ii
4th) German Shepherd Dog, SC SI URO1 NN CA GRCH Dyson Vom Royale

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
COATED
BHF BFV BF BOW BOB CH Ratitatt Milady Godiva Cc, Valerie Schiefer
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM Wudnshu Beethoven Blue Moon, Cheryl Dibert
BHF BFV RBF Ratitatt Mandy Eye Candy, Valerie Schiefer

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOB King Kodiak Oso, Rhonda Barrera-tomas

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Warrenmtn Dozer Diggin Ratitatt, Valerie Schiefer

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) American Pit Bull Terrier, King Kodiak Oso
2nd) American Hairless Terrier, CH Ratitatt Milady Godiva Cc
3rd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
4th) Rat Terrier, Warrenmtn Dozer Diggin Ratitatt

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM BOB Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshalle Stout

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Lori Sargent
CH BOB CH Rare Gem Dahlia Lee, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Oaklee, Ruthy Wolfson
GRCH GRCH Rare Gem Once In A Bl Moon Dnavip, Ruth L Wolfson

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Male Puppy BM Churchill's Feel Like A Rockstar, Regina Luyster
CH BOB CH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Tibetan Spaniel, Listed Entry
2nd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Marshelle Waylon Jennings Firth
3rd) Miniature Pinscher, CH Witzend Forever Love
4th) Mi-Ki, CH Rare Gem Dahlia Lee

TOTAL DOG QUALIFIERS
WHITE SHEPHERD, URO2 Thornvalley Got Some Splainen, Melanie A Fuellgraf, William C Fuellgraf

BIS Pembroke Welsh Corgi, CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster
RBIS Cane Corso Italiano, El Mesquital Viking, Andrew Giangreco

View Event >