Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/04/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

May 4, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bullmastiff, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOW BOB Faithdriven's Kardiac Kid, Leslie Leach
Jr. Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Cane Corso Italiano, 8 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy RBM Giangreco's Omie Don't Play, Sarah Mcclary
Open Male BM BOB El Mesquital Viking, Andrew Giangreco
CH URO2 CH Black Pearl Illusion Of Orion SPOT, Ayalla Ruvio, Brandy Barbour
RCH CH Stonehearts Just Like Fire, Christy Six, Adam Holcomb
GRCH GRCH Atlantean's Kamari, Brandon M Mc Cluney

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Open Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF BOB Mirabel Scandalous Love, Gisele Jarvie

Leonberger, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM BOB Drakkenfels Global Menace, Denise A English
RBM Barrelheads Jump@chancevcamphaven Lucy Jontony
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Barrelhead's Woolly Bully, Lucy Jontony

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Mann's Scooby-doo, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Cane Corso Italiano, El Mesquital Viking
2nd) Leonberger, CH Great Northern's Bushwacker
3rd) Bullmastiff, Faithdriven's Kardiac Kid
4th) Rottweiler, Drakkenfels Global Menace

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Dachshund, 2 Entries
Judge Lori Sargent
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Lori Sargent
Adult Male BM CH'PR'Bell's Wild Nite Wood Carver, Laura Bell
CH BOB CCH GRCH'PR'Broken Rd's Carolina Chrome, Joshua Balanowski, Kathryn Paulson

Scenthound Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Beagle, CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'Broken Rd's Carolina Chrome
3rd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Saluki, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM Sharwassim Fawad, Judith A Ellis
CH BOB CH Deiconsorti Starlite Appletini, Lisa Sangregorio

Whippet, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF Windsong Walks Like A Lady, Lynn Mitchell
CH BOB CH Snowhill A Whimsical Watercolor, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Saluki, CH Deiconsorti Starlite Appletini
2nd) Irish Wolfhound, Listed Entry
3rd) Canaan Dog, CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor
4th) Whippet, CH Snowhill A Whimsical Watercolor

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Wild Mtn Screaming Eagle 92, Elizabeth Woolford

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF BOB URO1 Brio Jollycurl Girl Gone Wild, Susan Davis

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
RCH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
GRCH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF BOB Vistah's Lovestruck, Christine Baloh

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy RBM Gold Star's Grand Slam, Kathleen Moore
Jr. Male BM BOW URO1 CH Jax Opk's Q T Pie SPOT-ON, Christine Harp
Female Puppy RBF Steppin Along California Dream, Lisa J Mc Williams
Jr. Female BF Opk's Abcedee Knows Her Abc's, Christine Harp
CH BOB CH Glamour's Primo SPOT-ON, Zoe Burba
RCH CH Gsr's Hard As Steel, Mary Jo Kline

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Glenda Bruneau
BHM BM CH Starlight's Buckeye Brutus, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
Female Puppy BF BOW Captain Nick's Ship's Belle, Christine Nickerson
Adult Female RBF Borador's Black Type, Christine Nickerson
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF Rosebud's White Glove Affair, Amber Sipes
CH CH Sng's Garnet's Major Journey SPOT-ON, Billie Martin Barnes, Sandra Hollabaugh
GRCH BOB GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley
GRCH GRCH Teampinks Anna Belle Dudley, Lynda Dudley

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOB Chukars Bear Hug Tanks Memorys, Karen Spiess

Gun Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Brittany, CH Wild Mtn Screaming Eagle 92
3rd) Labrador Retriever, GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x
4th) English Springer Spaniel, Vistah's Lovestruck

Northern Breeds

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Keeshond, 1 Entry
Judge Timothy Catterson
Open Female BF BOB Listed Entry

Samoyed, 2 Entries
Judge Timothy Catterson
Adult Female BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Timothy Catterson
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) Samoyed, Listed Entry
3rd) Finnish Spitz, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Timothy Catterson
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOB God's Gift Spot On, Kimberly Bright, Pamela S Eggers
Adult Female RBF Countrywoods Trademark Logo, Laura Bell

Bergamasco, 2 Entries
Judge Timothy Catterson
Jr. Female BF BOB Ghita Della Luna Di Lana, Susan Pickerill
BHF RBF Aurora Of Windy Hill, Susan Pickerill

Border Collie, 2 Entries
Judge Timothy Catterson
Open Male BM BOW BOB Out Run Inkandescent Flux, Lauren Chikosky
BHF BF Out Run Storm Warning In Effekt, Lisa J Mc Williams

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Timothy Catterson
Female Puppy RBF Legacy's Perfectly Paisley Flf, Debbie Mock
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Timothy Catterson
Jr. Male BM Wildfires Hanno Von Der Klink, Julie Sincich
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW Denali Vom Eisenraben, Kenneth A Wallace, Michelle S Wallace
CH CH Xero Vom Golden Haus, Lindsey Giammarino
GRCH BOB SC SI URO1 NN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Mudi, 5 Entries
Judge Timothy Catterson
Male Puppy BM BOW Isten Szive O'wc-aviron SPOT, Mona Eder, Joseph Eder, Leann Neiman
Female Puppy BF Wcs Kick Some Butt With Aviron, Leann Neiman, Mona Eder, Destiny Acha, Lora Neiman
CH BOB Listed Entry
RCH URO1 CH Mc Potter's Creek's Mecsek, Mona Eder, Lanna Neiman, Joseph Eder
GRCH URO1 GRCH Mecseki Bundas Rebek SPOT, Leann Neiman, Lora Neiman

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Timothy Catterson
Male Puppy BM BOW CH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
Female Puppy RBF Flf Plymouth Rock 'n Stowaway, Debbie Mock
Jr. Female BF CH Pprtrees Willow Of Khalleywags, Debbie Damiano
CH BOB URO1 GRCH Brynlea Sandfox Shadowdancer, Bonnie L Foster
RCH CH Flf Hazel Bit O Honey, Debbie Mock

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Timothy Catterson
Adult Female BF BOB Gypsy's Hopeful Angel, Georgette Burritt
BHF Gypsy's Turn The Page, Barbara Westerman
CH CH Northstar Midnight In Paris, Nathan Barkman, Steve Pennington
RBF Gypsy's Karefree Angel Barbara Westerman

White Shepherd, 6 Entries
Judge Timothy Catterson
Jr. Female BF Thornvalley's Nikita Of Oz, Kathleen Ingram
Adult Female RBF URO2 Thornvalley Got Some Splainen, Melanie A Fuellgraf, William C Fuellgraf
CH BOB URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds SPOT-ON, Melanie Fuellgraf Or William Fuellgraf
RCH CH'PR'Hollybrook's Right By Design, Catherine Mowery, Melanie Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Timothy Catterson
1st) Pembroke Welsh Corgi, URO1 GRCH Brynlea Sandfox Shadowdancer
2nd) Bergamasco, Ghita Della Luna Di Lana
3rd) Shetland Sheepdog, Gypsy's Hopeful Angel
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Legacy's Air Force Two Ii

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge Lori Sargent
COATED
BHF BFV BF BOW BOB CH Ratitatt Milady Godiva Cc, Valerie Schiefer
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM Wudnshu Beethoven Blue Moon, Cheryl Dibert
BHF BFV RBF Ratitatt Mandy Eye Candy, Valerie Schiefer
RBMV Stoney Brooks Smooth Operator Laura Mc Dowell
RBM Stoney Brooks Smooth Operator Laura Mc Dowell

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Adult Male BM BOB King Kodiak Oso, Rhonda Barrera-tomas

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB CH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Lori Sargent
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Warrenmtn Dozer Diggin Ratitatt, Valerie Schiefer

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Lori Sargent
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Norwich Terrier, CH Fishback's Commodore Perry
2nd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
3rd) American Pit Bull Terrier, King Kodiak Oso
4th) American Hairless Terrier, CH Ratitatt Milady Godiva Cc

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOW BOB Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshalle Stout
Open Female BF Sheeba Of The Valley, Cyndi Murphy

Chihuahua, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Hangover's Love Does Not Envy, Betty Dzatko, Tammy Dzatko

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal, Michele Lane

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH CH Rare Gem Dahlia Lee, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Oaklee, Ruthy Wolfson
GRCH BOB GRCH Rare Gem Once In A Bl Moon Dnavip, Ruth L Wolfson

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM Churchill's Feel Like A Rockstar, Regina Luyster
CH BOB CH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko

Schipperke,
Judge Glenda Bruneau
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Roadrunner Pocketful Of Dreams, Peg Gross

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Marshelle Waylon Jennings Firth
2nd) Coton De Tulear, CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal
3rd) Mi-Ki, GRCH Rare Gem Once In A Bl Moon Dnavip
4th) Miniature Pinscher, CH Witzend Forever Love

TOTAL DOG QUALIFIERS
ROTTWEILER, Drakkenfels Global Menace, Denise A English
GOLDEN RETRIEVER, URO1 CH Jax Opk's Q T Pie SPOT-ON, Christine Harp
WHITE SHEPHERD, URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds SPOT-ON, Melanie Fuellgraf Or William Fuellgraf

BIS Pembroke Welsh Corgi, URO1 GRCH Brynlea Sandfox Shadowdancer, Bonnie L Foster
RBIS Cane Corso Italiano, El Mesquital Viking, Andrew Giangreco

View Event >