Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Upstate Kennel Club (05/04/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

May 5, 2019

Hosted By: Upstate Kennel Club

Location: Tonawanda, New York

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Male BM BOB Gerhunds Knight To Catch Star, Margo Clark, Patricia Reinard-kopsa

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Glenire Xachary Binx, Katherine E Goliboski, James Eisenbach

Newfoundland, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Annisquamlight Divine Emperor, Conny Simonet-bertino

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB SC NV AI URO1 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Rottweiler, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOB Apollo Carrabba Vom Haus Erie SPOT, Jacquelyn Thompson

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Perro De Presa Canario, SC NV AI URO1 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON
2nd) Doberman Pinscher, Gerhunds Knight To Catch Star
3rd) Great Pyrenees, CH Glenire Xachary Binx
4th) Rottweiler, Apollo Carrabba Vom Haus Erie SPOT

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM BOB Listed Entry

Dachshund, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CA CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
RCH CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Dachshund, CA CH Rockindox Screech Hound

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female Invalid Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Irish Wolfhound, Invalid Entry

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Oh God Shes Smokin @ Parkhurst, Wildeana M Parkhurst, Bob Parkhurst Sr, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst
RBF CH Parkhurst's A Touch Of Spice Wildeana Parkhurst, Bob A Parkhurst, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Female BF BOB Locksley's Whispers Of Mhf, Katie-nicole Marble

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman, Natasha Perry-amyot, Lisa Amyot, Krystal Zandbergen

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM BOB Cockerlea's Doctor Watson, Debbie Harrison

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB CH Esday's Written In The Stars, Tiffany Card, Martin Card

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Machones High Octane, Kim Mach

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB CH Roaneden's American Flyer, Elizabeth Meacham
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Roaneden's American Flyer, Elizabeth Meacham
URX UCDX UROC CH Kylador's Quick Step, Elizabeth Meacham

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOW URO1 K-lar's My King Kona Of Bijou SPOT-ON, Laura Turner
Female Puppy BF K-lar's Chocolate Chia 4 Bijou, Laura Turner
GRCH BOB URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Cocker Spaniel, CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman
3rd) Standard Poodle, URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
4th) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Miracle Siriusdrm Neamn Aislyn, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Miracle P-irish Americn Scandl, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
GRCH GRCH'PR'Pats Irish Miracle Reflection, Suzanne O'donnell, Amanda E Innerst

Samoyed, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB GRCH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan

Northern Breed Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Samoyed, CH Snowybear's Lauren Bacall
2nd) American Eskimo, 'PR'Miracle P-irish Americn Scandl
3rd) Siberian Husky, GRCH Kabu's Ludicrous Speed

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Jr. Male BM Snowridge Perfect Gentleman, Nancey Keleher
Open Female BF BOW BOB Danell She Fits At Mirraimage, Lynette May

Border Collie, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Freki Von Eintze SPOT-ON, Alexandra De Foucault, Christine Kemper
RCH URX UROC UCD CH Blackthorn's Unlawful Activity SPOT-ON, Alexandra De Foucault

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM BOB Silverwood Warp Speed, Kathryn Daly

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF CH Golden W Champagne Kisses, Bonnie Warner
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Darkstars Tom Terrific Of Myne, Carol Gefell
GRCH GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

White Shepherd, 5 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM CH White Star's Flying Saucer, Aaron Ackley, Cynthia Goss
Female Puppy BF BOW CH Whitestar's From Russia With Love SPOT-ON, Cynthia L Goss
CH BOB CH Arya Of White Star, Thomas Robertson
GRCH EGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Pembroke Welsh Corgi, Silverwood Warp Speed
2nd) German Shepherd Dog, CH Freki Von Eintze SPOT-ON
3rd) Shetland Sheepdog, CH Darkstars Tom Terrific Of Myne
4th) Australian Shepherd, Danell She Fits At Mirraimage

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM CH Srk's Space Oddity, Kendel Hulbert
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs
RCH CH Mainstream Jack Bergamo, Kim Gibbs, Kristeen Jepsen

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Toy Fox Terrier, Listed Entry
3rd) Jack Russell Terrier, CH Foxfield Fighting The Fight

Companion Dogs

Dalmatian, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Open Female RBF Batik Following Seas, Molly Neville
Adult Female BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Havanese, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM Listed Entry
BHF BF BOW CH Happy Acres Black Velvet, Shirley Petko
CH BOB CH Happy Acres Long May It Wave, Shirley A Petko

Poodle, 5 Entries
Judge Lynda Proulx
TOY
Jr. Male BMV BM G8rcreek I Call Shotgun, Lori B Engl
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Isleviews Commanding Attention, Cheryl L Walek
RCH NV AE PTS CH Horizons Rollin In The Heather, Kathryn Szalasny

Pug, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
BHM BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Schipperke, Listed Entry
2nd) Dalmatian, Listed Entry
3rd) Pug, Listed Entry
4th) Havanese, CH Happy Acres Long May It Wave

BIS Schipperke, Listed Entry
RBIS Cocker Spaniel, CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman, Natasha Perry-amyot, Lisa Amyot, Krystal Zandbergen

View Event >