Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Upstate Kennel Club (05/04/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

May 5, 2019

Hosted By: Upstate Kennel Club

Location: Tonawanda, New York

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
BHM BM Casanova's Bullet In A Bonfire, Jessica Biddle-caster
GRCH BOB GRCH Casanova's Fire Away SPOT, Jessica Biddle-caster

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
BHM BM BOB Gerhunds Knight To Catch Star, Margo Clark, Patricia Reinard-kopsa

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Glenire Xachary Binx, Katherine E Goliboski, James Eisenbach

Newfoundland, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Annisquamlight Divine Emperor, Conny Simonet-bertino

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB SC NV AI URO1 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Rottweiler, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Jr. Male BM BOB Apollo Carrabba Vom Haus Erie SPOT, Jacquelyn Thompson

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Doberman Pinscher, Gerhunds Knight To Catch Star
2nd) Newfoundland, CH Annisquamlight Divine Emperor
3rd) Rottweiler, Apollo Carrabba Vom Haus Erie SPOT
4th) Perro De Presa Canario, SC NV AI URO1 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Adult Male BM BOB Listed Entry

Dachshund, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
RCH CA CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson

Scenthound Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Dachshund, CH Doxieluv That'll Be The Day
2nd) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female Invalid Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Irish Wolfhound, Invalid Entry

Gun Dogs

Brittany, 4 Entries
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF CH Parkhurst's A Touch Of Spice, Wildeana Parkhurst, Bob A Parkhurst, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst
CH BOB CH Horizon's Causin' A Commotion, Marysusan Janowski, Scott Janowski, Lisa Marie Tailby
RCH CH Oh God Shes Smokin @ Parkhurst, Wildeana M Parkhurst, Bob Parkhurst Sr, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst
RBF Listed Entry

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Open Female BF BOB Locksley's Whispers Of Mhf, Katie-nicole Marble

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman, Natasha Perry-amyot, Lisa Amyot, Krystal Zandbergen

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
BHM BM BOB Midnight Ocean Special Blue, Pattie Hinton

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM BOB CH Esday's Written In The Stars, Tiffany Card, Martin Card

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Open Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Machones High Octane, Kim Mach

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM BOB CH Roaneden's American Flyer, Elizabeth Meacham
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Roaneden's American Flyer, Elizabeth Meacham
URX UCDX UROC CH Kylador's Quick Step, Elizabeth Meacham

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM BOW URO1 K-lar's My King Kona Of Bijou SPOT-ON, Laura Turner
Female Puppy BF K-lar's Chocolate Chia 4 Bijou, Laura Turner
GRCH BOB URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Gun Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Clumber Spaniel, Locksley's Whispers Of Mhf
2nd) Standard Poodle, URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
3rd) English Cocker Spaniel, Midnight Ocean Special Blue
4th) Cocker Spaniel, CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Miracle Siriusdrm Neamn Aislyn, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
Jr. Female BFV BF 'PR'Miracle P-irish Americn Scandl, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
GRCH BOB GRCH'PR'Pats Irish Miracle Reflection, Suzanne O'donnell, Amanda E Innerst

Samoyed, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF Snowybear's Winter Storm, Tina Gibson
CH BOB CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB GRCH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Siberian Husky, GRCH Kabu's Ludicrous Speed
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Pats Irish Miracle Reflection
3rd) Samoyed, CH Snowybear's Lauren Bacall

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM Snowridge Perfect Gentleman, Nancey Keleher
Open Female BF BOW BOB Danell She Fits At Mirraimage, Lynette May

Border Collie, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM Majestic Frwks On Otter Creek, Jennifer Higgins
CH BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Freki Von Eintze SPOT-ON, Alexandra De Foucault, Christine Kemper
RCH URX UROC UCD CH Blackthorn's Unlawful Activity SPOT-ON, Alexandra De Foucault

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB Silverwood Warp Speed, Kathryn Daly

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy RBF CH Golden W Champagne Kisses, Bonnie Warner
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Darkstars Tom Terrific Of Myne, Carol Gefell
GRCH GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

White Shepherd, 5 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM CH White Star's Flying Saucer, Aaron Ackley, Cynthia Goss
Female Puppy BF BOW CH Whitestar's From Russia With Love SPOT-ON, Cynthia L Goss
CH CH Arya Of White Star, Thomas Robertson
GRCH BOB EGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Pembroke Welsh Corgi, Silverwood Warp Speed
2nd) Border Collie, Listed Entry
3rd) White Shepherd, EGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON
4th) German Shepherd Dog, CH Freki Von Eintze SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM CH Srk's Space Oddity, Kendel Hulbert
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Border Terrier, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Mainstream Jack Bergamo, Kim Gibbs, Kristeen Jepsen
RCH CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Toy Fox Terrier, Listed Entry
3rd) Border Terrier, Listed Entry
4th) Jack Russell Terrier, CH Mainstream Jack Bergamo

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM BOB Serenitys Mireko Suave, Amber Schorpp

Dalmatian, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Open Female RBF Batik Following Seas, Molly Neville
Adult Female BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Kissbully Finesse X-factor, Karen Olaf

Havanese, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Happy Acres Long May It Wave, Shirley A Petko

Poodle, 5 Entries
Judge Pamela A Moore
TOY
Jr. Male BMV BM BOW G8rcreek I Call Shotgun, Lori B Engl
Female Puppy BFV BF Listed Entry
CH BOB CH Isleviews Commanding Attention, Cheryl L Walek
RCH NV AE PTS CH Horizons Rollin In The Heather, Kathryn Szalasny

Pug, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
BHM BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Schipperke, Listed Entry
2nd) Pug, Listed Entry
3rd) Havanese, CH Happy Acres Long May It Wave
4th) Dalmatian, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
STANDARD POODLE, URO1 K-lar's My King Kona Of Bijou SPOT-ON, Laura Turner

BIS Doberman Pinscher, Gerhunds Knight To Catch Star, Margo Clark, Patricia Reinard-kopsa
RBIS Schipperke, Listed Entry

View Event >