Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Apple Valley Rat Terrier Club (04/27/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

April 28, 2019

Hosted By: Apple Valley Rat Terrier Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Dorothy Baker
Jr. Male BM Saratoga Light My Fire, Christy Jordan
Adult Female BF BOW BOB CH Black Bart's Calamity Jane, Christy Jordan

Hovawart, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
BHF BF BOB Helderbergs Fairytail Ending, Melissa Roberts

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
CH BOB CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Dorothy Baker
1st) Saint Bernard, CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
2nd) Doberman Pinscher, CH Black Bart's Calamity Jane
3rd) Hovawart, Helderbergs Fairytail Ending

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 8 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Male Puppy BM 'PR'Chrysopoeia's Elessar Oisin, Judith Strom
Female Puppy BF BOW Sunera's Ada Lovelace Dna, Janell Sharber
CH BOB CH'PR'Cool Run Taji, Nancy E Wakeham, Patricia L Dunn
RCH CH'PR'K-c's Serenity Goodbye Girl, Pam Kilby
GRCH GRCH'PR'Solo's Girl On Fire, Pam Kilby, Roxanne Gura

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Silken Windhound, CH'PR'Cool Run Taji

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB Listed Entry

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Jr. Male BM BOB Borghi's Back In Black, Robert Borghi
RBM Borghi's Once You Go Black... Robert Borghi

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Male Puppy BM BOW BOB Tangleloft Magic Mdnight Ryder, Donna Bauman, Lindsay Mcdowell
Jr. Female BF Triplecreek's Clairely Kizmet, Shelly Truskauskas

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Adult Female BF BOB Sweet Autumn Pleasure, Jo Ann Reynolds

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Jennifer J Anderson
BHM BM BOW BOB CH UWP Haute Pudel's American Muscle, Emily Morelli, Celeste Morelli
BHF BF Listed Entry
RBM Debonair Thunderstruck @doevalley Danielle Rouleau

Vizsla, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
BHM BM BOB Gldn Glows Helaciously Handsome, Betsy Newman
CH CH Golden Glow's Silk Purse, Betsy Newman

Gun Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Vizsla, Gldn Glows Helaciously Handsome
2nd) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
3rd) Golden Retriever, Tangleloft Magic Mdnight Ryder
4th) Standard Poodle, CH UWP Haute Pudel's American Muscle

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Donna Beadle
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOW BOB 'PR'Yakitat's Floki, Elizabeth Bathory
STANDARD
Adult Male BMV RBM 'PR'Royalstar Bison Hunter @thakk, Linda Yates
Female Puppy BFV BF 'PR'Avalonia's Timber, Janelle Buzzutto

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB UWP CH Snowdancer's Titanium, Melissa Mount, James Mount, Laura Mount

Northern Breed Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Siberian Husky, UWP CH Snowdancer's Titanium
2nd) Alaskan Klee Kai, 'PR'Yakitat's Floki

Herding Dogs

Beauceron, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM Magicien Du Coeur De Soleil, Gail L Bedrosian
CH BOB CH Just Double Dew It De Katahdin SPOT, Kara Trojanoski, Cameron Staron

Bergamasco, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Keon's Beauty And The Beast, Sarah Davis

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Donna Beadle
CH BOB Listed Entry
RCH CH White Raven Pizza Or Death, Ashley Nadeau
GRCH GRCH Whiteraven Spirit Of Intellect, Sid Calzolari

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Triple D's Semi-sweet Mocha, Lucy Cheever

Shetland Sheepdog, 8 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Gracemeretr Somn Wicked Kassank, Patricia E Ferrell
Jr. Female BF BOW Belmark Angel In Disguise, Linda Mendenhall
Adult Female RBF Blu Vu Blue Bunny, Karen E Manchester, Sherry Bishop
CH BOB CH Narnia Soiree', Onnaka Dudley
RCH CH Blu Vu Starry Starry Night, Marguerite Schnepel
GRCH GRCH Irish Hill The Big Bang, Linda Loring
RBM Rockwoods Fearless Angel Linda Mendenhall, Jeffrey Mendenhall

Herding Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Beauceron, CH Just Double Dew It De Katahdin SPOT
2nd) Shetland Sheepdog, CH Narnia Soiree'
3rd) Bergamasco, Listed Entry
4th) La Catahoula Leopard Dog, Triple D's Semi-sweet Mocha

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM UWP Seelye's The Chosen One, Kiana Lynn
CH RATN CH Bluprints Bogie's Bribe, Joan Mc Master, Steve Mc Master
GRCH BOB UWPO AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB Hellion Pot O' Gold At Bulzden, Leslea L Stanton

Rat Terrier, 8 Entries
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW 'PR'Sundancer Lucky Seven @ Burway, Barbara Trammell, Electra Blair, Felicity Trammell
Jr. Female BFV BF CH 3bf Pyxls Bee The Storm Nb, Electra Blair
RBFV Pyxis Sixty Six On The Brix Jennifer Sider
CH CH'PR'3bf On The Naughty List, Electra Blair
RCH CAX CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies
RBF Pyxis Sixty Six On The Brix Jennifer Sider

Terrier Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Rat Terrier, UWP GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPO AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Miniature Bull Terrier, Hellion Pot O' Gold At Bulzden

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Male RBM Listed Entry
BHM BM CH Souza's Loyalty Is Royalty, Kelly Souza
CH BOB CH Prince Charmer, Heather Kuzma
RCH CH Souza's The Truth Hurts, Kelly Souza
GRCH Invalid Entry

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF BOB Tallulah's Celtic Classic, Gary Lipstreu

Papillon, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOB Camelots Sir Alymere Of Highglen SPOT-ON, Janet R Leiper

Poodle, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Shiann's Southern Gentleman, Kim Catizone

Companion Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) American Bully, CH Prince Charmer
2nd) Poodle, Shiann's Southern Gentleman
3rd) Brussels Griffon, Tallulah's Celtic Classic
4th) Papillon, Camelots Sir Alymere Of Highglen SPOT-ON

BIS Beauceron, CH Just Double Dew It De Katahdin SPOT, Kara Trojanoski, Cameron Staron
RBIS Rat Terrier, UWP GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies

View Event >