Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Apple Valley Rat Terrier Club (04/27/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

April 27, 2019

Hosted By: Apple Valley Rat Terrier Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB URO1 CH Apollo Xxxv Jr. SPOT-ON, Tory Davis

Dogue De Bordeaux, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Open Male BM Rogue Dogue's My Cousin Vinny, Stacey Jorgensen
Open Female BF BOW BOB Rogue Dogue's Maleficent, Lynn Bouchard

Great Dane, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Male Puppy BM BOB Wrf Bark At The Moon, Rhonda Gregory

Hovawart, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
BHF BF BOB Helderbergs Fairytail Ending, Melissa Roberts

Rottweiler, 6 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Male Puppy BM Callums Due South V Rabenbucht, Danielle Lapointe
Female Puppy RBF Hazardous Hijinx V. Rabenbucht, Elena Black
Open Female BF BOW BOB CH Echo Mirror Image V Rabenbucht, Maureen Cousino
BHF Hi-po Hannah Vom Rabenbucht, Lynne M Panno
CH CH Freyr Scotty 2 Hotty V Rabenbucht, Lynne M Panno
RBM Listed Entry

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Saint Bernard, CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
2nd) Hovawart, Helderbergs Fairytail Ending
3rd) Rottweiler, CH Echo Mirror Image V Rabenbucht
4th) Dogue De Bordeaux, Rogue Dogue's Maleficent

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Adult Male BM BOB Killian Star Of The Sea, Alice Gori

Scenthound Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Beagle, Killian Star Of The Sea

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB URO1 Katz O'nellie Of Woodacres' SPOT-ON, Rebecca B Smith

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Donna Beadle
CH BOB CH'PR'Hhf Catarina De Medici, Laura Vondermuhll
RCH CH Kohana's Autumn Midnight Magicdna, Laura Vondermuhll, Christine Port

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Borzoi, URO1 Katz O'nellie Of Woodacres' SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Hhf Catarina De Medici

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB Listed Entry

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOB Borghi's Back In Black, Robert Borghi
RBM Borghi's Once You Go Black... Robert Borghi

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH URO1 Sunfire Dream A Lil Dream Of Mimi, Laura Aust-olkin

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB Sweet Autumn Pleasure, Jo Ann Reynolds

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM CH URO2 Apaw's Element On The Rise SPOT-ON, Monica Austin
Adult Female BF Pirouette Call Of The Wild, Jillian Emerson
BHF RBF Listed Entry

Vizsla, 2 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM BOB Gldn Glows Helaciously Handsome, Betsy Newman
CH CH Golden Glow's Silk Purse, Betsy Newman

Weimaraner, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB A-farm's Winchester Strt Shtr, Debra A Romano

Gun Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) English Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) Weimaraner, A-farm's Winchester Strt Shtr
4th) Vizsla, Gldn Glows Helaciously Handsome

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOW BOB 'PR'Yakitat's Floki, Elizabeth Bathory
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Avalonia's Timber, Janelle Buzzutto

American Eskimo, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Crystal Tyme Warp In Space@nl SPOT-ON, Donna Bleas Pappas
CH BOB CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest, Katherine Smith, Camille Gagnon
RCH CH'PR'Frostiwyt Smokin Hot Love Affair, Keira Marie Nguyen, Truong Nguyen

Karelian Bear Dog, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB UWP CH Snowdancer's Titanium, Melissa Mount, James Mount, Laura Mount

Northern Breed Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Siberian Husky, UWP CH Snowdancer's Titanium
2nd) American Eskimo, CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest
3rd) Karelian Bear Dog, Listed Entry
4th) Alaskan Klee Kai, 'PR'Yakitat's Floki

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM BOW Absolootsettingthenightonfire, Morgan Hubbard
Female Puppy BF Porters Promises Fulfilled, Sarah Swenson
CH BOB CH Porters Sunset Stargaze, Sarah Swenson

Beauceron, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM BOW CH Intrepid Cadre Noir De Mon Plasir, Kathleen Bouffard, Jeffrey Bouffard
Jr. Female RBFV RBF Winning Colors De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Gail Mc Laughlin, Jeffrey Bouffard
Adult Female BFV BF URO1 Westcrofts An Unexpected Party, Joleen Flasher
CH BOB CH Shumakerhills The Jewel Of F.h., Bonnie Skelton

Bergamasco, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Keon's Beauty And The Beast, Sarah Davis

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH White Raven Pizza Or Death, Ashley Nadeau
RCH GRCH Whiteraven Spirit Of Intellect, Sid Calzolari

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM BOB Triple D's Semi-sweet Mocha, Lucy Cheever

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Winddancer-aylesford Black & Tan, Cindy L O'neill

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy RBM Rockwoods Fearless Angel, Linda Mendenhall, Jeffrey Mendenhall
Adult Male BM BOW BOB CH Blumoon Just Push Play, Shari King
Jr. Female BF Belmark Angel In Disguise, Linda Mendenhall
CH CH Narnia Soiree', Onnaka Dudley

Herding Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Winddancer-aylesford Black & Tan
2nd) Australian Shepherd, CH Porters Sunset Stargaze
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Shumakerhills The Jewel Of F.h.
4th) Beauceron, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Dorothy Baker
Jr. Male BM UWP Seelye's The Chosen One, Kiana Lynn
CH RATN CH Bluprints Bogie's Bribe, Joan Mc Master, Steve Mc Master
RCH CH Twist-o-fate Sweets, Gloria Totten
GRCH BOB UWPO AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Border Terrier, 2 Entries
Judge Dorothy Baker
Male Puppy RBM Laird Of The Glen Quarry, Nancy Bekaert
Adult Male BM BOB Mozart Haydn Gogh Seek, Nancy Bekaert

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Rat Terrier, 9 Entries
Judge Dorothy Baker
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW 'PR'Sundancer Lucky Seven @ Burway, Barbara Trammell, Electra Blair, Felicity Trammell
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Pyx's 3bf Ridn El Bentfurlethr, Jennifer Sider, Electra Blair
Jr. Female BFV BF CH 3bf Pyxls Bee The Storm Nb, Electra Blair
CH CH'PR'Pyxis Neon Demon @ Burway, Barbie Trammell
RCH CH'PR'3bf On The Naughty List, Electra Blair
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies

Wire Fox Terrier, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
GRCH Invalid Entry

Terrier Group Winners
Judge: Dorothy Baker
1st) Rat Terrier, UWP GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPO AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Wire Fox Terrier, Invalid Entry

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Dorothy Baker
BHM BM BOW CH Souza's Loyalty Is Royalty, Kelly Souza
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Souza's The Truth Hurts, Kelly Souza

Biewer Terrier, 4 Entries
Judge Dorothy Baker
Jr. Male BM CH Oliver Brave Hero Lavista, Diana Sparkowski
Adult Male RBM Bellissima's Autumn Kiss Me Windy, Donnalee M De Mers
CH BOB CH Melania Of Miabella Biewers, Donnalee M De Mers
RCH CH Penelope Of Southern Belle, Donnalee M De Mers

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Female Puppy BF BOB Tallulah's Celtic Classic, Gary Lipstreu

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Dorothy Baker
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Dorothy Baker
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Biewer Terrier, CH Melania Of Miabella Biewers
3rd) Brussels Griffon, Tallulah's Celtic Classic
4th) Coton De Tulear, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
DOBERMAN PINSCHER, URO1 CH Apollo Xxxv Jr. SPOT-ON, Tory Davis
BORZOI, URO1 Katz O'nellie Of Woodacres' SPOT-ON, Rebecca B Smith
STANDARD POODLE, Pirouette Call Of The Wild, Jillian Emerson
SIBERIAN HUSKY, UWP CH Snowdancer's Titanium, Melissa Mount, James Mount, Laura Mount
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPO AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
AMERICAN BULLY, Listed Entry

BIS American Bully, Listed Entry
RBIS Rat Terrier, UWP GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies

View Event >