Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (04/27/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

April 28, 2019

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF BOB Listed Entry
CH CH Haustier's I'm Not Sayin', Caroline Chaput
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Black Russian Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Midnightsolo Giant Of My Heart, Ruslan Kuznetsov, Jean Brown
CH BOB UWP CH NHD NV NI SC URO1 Midnightsolo Captured Presence, Kevin Barrett, Jean Brown

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Velisa Dana, Meredith Halfpenny

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Cresswell's Medicine Man, Cathy Eastman, Paul Harrison, Cindy Harrison

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB URO1 CH Kiss Me Blue, Beth Crawford

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF Listed Entry
CH BOB CH Glenire Xachary Binx, Katherine E Goliboski, James Eisenbach
RBF Cidwm's Cariana Bonum Katherine Goliboski
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Purple

Perro De Presa Canario, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Irongate's Cuervo, Tiago Silva
Adult Male RBM Tierra Grancan Toreto, Tiago Silva
CH SC NV AI URO1 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Rottweiler, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Dinsdale Roulette Of Greylog, Deirdre A Harrison

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Perro De Presa Canario, Irongate's Cuervo
2nd) Black Russian Terrier, UWP CH NHD NV NI SC URO1 Midnightsolo Captured Presence
3rd) Great Pyrenees, CH Glenire Xachary Binx
4th) Great Dane, URO1 CH Kiss Me Blue

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dachshund, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
CH CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Wiskey
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Dachshund, CH Doxieluv Remembrance

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Candyland Yippeekiyay Tirzah, Francine Parke

Basenji, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOB Bluestonemandalay Under De Radar, Jennifer Hamaba

Greyhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB 'PR'Runway N Secrethaven's Timeles, Cathie Leloff
GRCH GRCH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwydna, Cathie Le Loff

Thai Ridgeback, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW Bonnie, Karissa Anzil
CH BOB CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen

Whippet, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
GRCH BOB GRCH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Whippet, GRCH Mccartney's Star Line Up
2nd) Silken Windhound, 'PR'Runway N Secrethaven's Timeles
3rd) Greyhound, Listed Entry
4th) Thai Ridgeback, CH Keats Heart Of Gold

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Ataboy Bedazzle 'n Bemuse, Jay Sobel
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Ataboy Bedazzle 'n Bemuse, Jay Sobel

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman, Natasha Perry-amyot, Lisa Amyot, Krystal Zandbergen

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF Nanjay's Almost Famous, Nanci J Footitt, Sean Milne
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy RBM Gowrielea's Scottish Glory, Sandra Brodie
Adult Male BM BOB CH URO1 Gowrielea You're In My Heart, Sandra Brodie

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH PTA Merrylegs Willraisethestandard, Gina Finch
CH BOB GRCH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
RCH CH Cantope's Scarder Aura, Diane Welsh
RBM K-lar's Oscar De La Bijou Laura Turner

Vizsla, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB NE UWP PTS GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Mary-ellen Harvey Or Kevin Harvey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Baj
NFP Ourdream's Hold My Halo, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Audrey Harvey
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: UWP NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
Female Veteran: Best Veteran NE UWP PTS GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Mary-ellen Harvey Or Kevin Harvey

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Brittany, CH Ataboy Bedazzle 'n Bemuse
2nd) Cocker Spaniel, CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman
3rd) English Springer Spaniel, CH Nanjay's Collaboration
4th) Vizsla, NE UWP PTS GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Female BFV BF 'PR'Taylak Catching Fire For Rou, June L Demers, Joanna Korjus
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW BOB 'PR'Taylak Sound Of Hope's Gable, June L Demers

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Female BF BOB Listed Entry

Finnish Spitz,
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Vixie

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB URO1 CH Megami Taika Of Ango Angari, Jessie Deschamps

Keeshond, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Listed Entry

Norrbottenspetz, 2 Entries
Judge Richard Klatt
BHM BM BOW BOB Arthayr B What The Deuce, Paul Petrie
Female Puppy BF Arthayr B My Winter Goddess, Carol Jones

Samoyed, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW BOB Snowybear's Unshakable Mtn, Shelley M Maranta
Female Puppy RBF Snowybear's Winter Storm, Tina Gibson
Jr. Female BF CH Snowybear's Dani D, Tina Gibson

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) Siberian Husky, CH Kabu's Ludicrous Speed
3rd) Japanese Akita, URO1 CH Megami Taika Of Ango Angari
4th) Chinese Shar-Pei, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM Lokasenna Dream Keeper, Chantel Mc Lachlan, Liana Mc Lachlan
Adult Male RBM CH Coralane's Eye Of The Storm, Julia Jogal
Jr. Female BF BOW CH Hearthside Border Gal At Ausiezip SPOT, Shelley Gladu
CH BOB URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran CH Mi-t K-aus Over The Border SPOT, Shelley Gladu

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
MALINOIS
Jr. Female BFV BF BOB Malinger's Inferno, Katrina Card

Collie, 2 Entries
Judge Richard Klatt
ROUGH
Male Puppy BMV BM Brookdale Reminicsing, Jenny Reaume
CH BOB CH Glasgowhill's Event Horizon, Sandra Hamilton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Wilson

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Wigglebutt Ptarmigan, Lori Schlosser

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Rivermyst Seeker At Kindle, Sue Oneill
Jr. Male BM BOB CH Belmark's Sterling Silver, Norman Negus, Valerie Negus

White Shepherd, 10 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Whitestar's From Russia With Love, Cynthia L Goss
Open Female BF BOW CH Arya Of White Star, Thomas Robertson
CH CH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso
RCH GRCH Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney
GRCH BOB GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
GRCH Kindred Spirit Of Trebons, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Collie, CH Glasgowhill's Event Horizon
2nd) White Shepherd, GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic
3rd) Australian Shepherd, URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can
4th) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry

Terriers

Dandie Dinmont Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Glahms Golden Aelwen, Lisabeth Fisher

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Jewels Samurai Kid, Edward White, Wendy Hoare

Silky Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Annevan Maybellene, Deidre Jones, Jean Evanoff

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton

Wire Fox Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Miniature Bull Terrier, CH Jewels Samurai Kid
2nd) Wire Fox Terrier, Listed Entry
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck

Companion Dogs

American Bully,
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Hazel

Dalmatian, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Female BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Male BMV BM Listed Entry
CH BOB CH Opus' Honeybear Sailor Moon, Deborah Hoskin, Michelle Hope

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
RBFV Listed Entry
TOY
Female Puppy BFV RBF Pantaloons Xing Yun, Jane Lavery
CH BOB CH Honeyb Paisley Uknow U Wantit, Deborah Hoskin, Priscilla Suddard

Pug, 2 Entries
Judge Richard Klatt
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Siosalach's Hammin It Up, Anne Pogontsis

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) Dalmatian, Listed Entry
3rd) Poodle, CH Opus' Honeybear Sailor Moon
4th) Poodle M/C, CH Honeyb Paisley Uknow U Wantit

TOTAL DOG QUALIFIERS
COCKER SPANIEL, CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman, Natasha Perry-amyot, Lisa Amyot, Krystal Zandbergen
JAPANESE AKITA, URO1 CH Megami Taika Of Ango Angari, Jessie Deschamps

BIS Miniature Bull Terrier, CH Jewels Samurai Kid, Edward White, Wendy Hoare
RBIS Perro De Presa Canario, Irongate's Cuervo, Tiago Silva

View Event >