I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Dodge City Kennel Club (04/27/2019) / Sunday, Agility Trial 2

April 28, 2019

Hosted By: Dodge City Kennel Club

Location: Dodge City, Kansas

High in Trial: UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200

Agility I - Judge: Stephanie Clinesmith
Division TOY - B
UAGII Duststorm Heaven Magicparadise, Pug, Stephanie Clinesmith, Courtney Clinesmith, Morgan Clinesmith, 195
Division II - A
1st) UAGI Daring Dallas, Unrecognized, Erica Wasson, 195
2nd) UAGI Linderlands Billy Butler Boos, Min American Shepherd, Robin Boos, 192
3rd) UAGI Boos S Annie Rae Of Oakley, Min American Shepherd, Robin Boos, 190
Division II - B
1st) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 200
2nd) URO1 UGRACH9 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 200
Division III - A
1st) UAGI Mi-t's Keepin' It Country, Australian Shepherd, Hannah Reed, 200
2nd) UAGI Ellie Mae Wasson, Unrecognized, Erica Wasson, 199
3rd) Classy Kota, Australian Cattle Dog, Karen Mc Dowell, 177
Division III - B
1st) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
2nd) UGRACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
3rd) UAGI Starlet Winds Of Battle, Unrecognized, Bobbie King, 200
4th) UACH Ethan's Prairie Ranger, Labrador Retriever, Ethan Dick, 199
UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 199
UAGII Rance, Unrecognized, June Mc Fadden, 194

Agility II - Judge: Stephanie Clinesmith
Division TOY - B
UAGII Duststorm Heaven Magicparadise, Pug, Stephanie Clinesmith, Courtney Clinesmith, Morgan Clinesmith, 200
Division I - A
1st) UAGII Bambie, Unrecognized, Orolia Ordonez, 198
Division I - B
1st) URO1 UACH Fantasy Delightfull Stormbreaker, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 200
Division II - B
1st) URO1 UGRACH9 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 200
2nd) UAGII Piper Tiemeyer, Border Collie, Leroy Tiemeyer, 199
3rd) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 194
Division III - A
1st) UAGII Ellie Mae, Australian Shepherd, Amanda Dunlavy, 195
2nd) UAGII Honey Staats, Unrecognized, Sandra K Staats, 192.82
3rd) UAGI Cowboy, Border Collie, Jesse Rose Van Doren, 192
Division III - B
1st) UGRACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
2nd) UAGII Rance, Unrecognized, June Mc Fadden, 195
3rd) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 195

Agility III - Judge: Stephanie Clinesmith
Division II
1st) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 200
2nd) URO1 UGRACH9 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 200
Division III
1st) UGRACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
2nd) UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200
3rd) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200

View Event >