I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Dodge City Kennel Club (04/27/2019) / Saturday, Agility Trial 2

April 27, 2019

Hosted By: Dodge City Kennel Club

Location: Dodge City, Kansas

High in Trial: UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 197

Agility I - Judge: Stephanie Clinesmith
Division TOY - B
UAGII Duststorm Heaven Magicparadise, Pug, Stephanie Clinesmith, Courtney Clinesmith, Morgan Clinesmith, 185.74
Division I - B
1st) UACH Dust Storm Lauren The Wild One, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 200
2nd) UACHX Max, W.highland White Terrier, Dee Smoll, 200
3rd) UACH Haley Girl Run, Amb, Becky Rooker, 193.91
4th) UAGI Vader, Unrecognized, Ethan W Dick, 171.04
Division II - A
1st) UAGI Linderlands Billy Butler Boos, Min American Shepherd, Robin Boos, 199
2nd) UAGI Daring Dallas, Unrecognized, Erica Wasson, 199
3rd) UAGI Boos S Annie Rae Of Oakley, Min American Shepherd, Robin Boos, 199
Division II - B
1st) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 200
2nd) UAGI Anchored In Him Crickett, Shetland Sheepdog, Hayden M Brown, 200
3rd) URO1 UGRACH9 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 200
4th) UAGII Piper Tiemeyer, Border Collie, Leroy Tiemeyer, 199
Division III - A
1st) UAGI Mi-t's Keepin' It Country, Australian Shepherd, Hannah Reed, 200
2nd) UAGI Ellie Mae Wasson, Unrecognized, Erica Wasson, 195.33
3rd) UAGI Charlie Hiemstra, Labrador Retriever, Dee Smoll, Jenier Hiemstra, 194
Division III - B
1st) UAGII Rance, Unrecognized, June Mc Fadden, 200
2nd) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
3rd) UGRACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
4th) UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200

Agility II - Judge: Stephanie Clinesmith
Division I - B
1st) UACHX Max, W.highland White Terrier, Dee Smoll, 200
2nd) URO1 UACH Fantasy Delightfull Stormbreaker, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 180.43
Division II - A
1st) UAGII Piper Tiemeyer, Border Collie, Leroy Tiemeyer, 195
Division II - B
1st) UAGII Peppermint Patty, Unrecognized, Glenna Walker, 200
2nd) URO1 UGRACH9 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 200
3rd) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 195
Division III - A
1st) UAGII Ellie Mae, Australian Shepherd, Amanda Dunlavy, 200
2nd) UAGII Honey Staats, Unrecognized, Sandra K Staats, 176.17
Division III - B
1st) UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200
2nd) UGRACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 199
3rd) UAGII Squirt, Unrecognized, Lawrence Wasson, 195
4th) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 190

Agility III - Judge: Stephanie Clinesmith
Division III
1st) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
2nd) UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200

View Event >