I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Dodge City Kennel Club (04/27/2019) / Saturday, Agility Trial 1

April 27, 2019

Hosted By: Dodge City Kennel Club

Location: Dodge City, Kansas

High in Trial: UAGII Rance, Unrecognized, June Mc Fadden, 200

Agility I - Judge: Stephanie Clinesmith
Division TOY - B
UAGII Duststorm Heaven Magicparadise, Pug, Stephanie Clinesmith, Courtney Clinesmith, Morgan Clinesmith, 200
Division I - B
1st) UACH Dust Storm Lauren The Wild One, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 200
2nd) UACH Haley Girl Run, Amb, Becky Rooker, 199
Division II - A
1st) UAGI Daring Dallas, Unrecognized, Erica Wasson, 200
2nd) UAGI Boos S Annie Rae Of Oakley, Min American Shepherd, Robin Boos, 198
3rd) Darci, Unrecognized, Jesse Van Doren, 193
4th) UAGI Linderlands Billy Butler Boos, Min American Shepherd, Robin Boos, 173
Division II - B
1st) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 200
2nd) UAGI Anchored In Him Crickett, Shetland Sheepdog, Hayden M Brown, 200
Division III - A
1st) UAGI Mi-t's Keepin' It Country, Australian Shepherd, Hannah Reed, 198
2nd) UAGI Ellie Mae Wasson, Unrecognized, Erica Wasson, 192
Division III - B
1st) UAGII Rance, Unrecognized, June Mc Fadden, 200
2nd) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
2nd) UAGII Squirt, Unrecognized, Lawrence Wasson, 200
4th) UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200
URO1 UGRACH4 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 200
UGRACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 198
UACH Ethan's Prairie Ranger, Labrador Retriever, Ethan Dick, 190

Agility II - Judge: Stephanie Clinesmith
Division TOY - B
UAGII Duststorm Heaven Magicparadise, Pug, Stephanie Clinesmith, Courtney Clinesmith, Morgan Clinesmith, 200
Division I - B
1st) URO1 UACH Fantasy Delightfull Stormbreaker, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 200
Division II - B
1st) URO1 UGRACH9 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 200
2nd) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 195
3rd) UAGII Peppermint Patty, Unrecognized, Glenna Walker, 193
Division III - A
1st) UAGI Cheyenne, Unrecognized, Amanda Dunlavy, 200
Division III - B
1st) UACH Ethan's Prairie Ranger, Labrador Retriever, Ethan Dick, 200
2nd) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
3rd) URO1 UGRACH4 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 200
4th) UGRACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200
UAGII Rance, Unrecognized, June Mc Fadden, 190

Agility III - Judge: Stephanie Clinesmith
Division II
1st) URO1 UGRACH9 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 200
2nd) UACHX Echo, Border Collie, Leroy Tiemeyer, Tera Tiemeyer, 198
Division III
1st) UGRACH Mazey, Amb, Nate Dick, 200
2nd) UGRACH3 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 197

View Event >