▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Northern Lights American Eskimo Dog Association / Conformation Sunday Show 1

September 25, 2016

Location: Minneapolis, Minnesota

GUARDIAN DOGS
BOXER, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
Int. Female BF BOB Listed Entry
BULLMASTIFF, 2 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
BHM BM BOB Listed Entry
RBM Listed Entry
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) Boxer, Listed Entry
2nd) Bullmastiff, Listed Entry

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
Jr. Male BM BOB 'PR'Bam Steel Good Ole Country Boy, Scott Zwiefel, Anahle Zwiefel
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) Bluetick Coonhound, 'PR'Bam Steel Good Ole Country Boy

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
PODENGO PORTUGUESO, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
MEDIO WIRE
Female Puppy BFV BF BOB Tasia Rastosdonorte @ Icepod, David Burgess, Donnamarie Temple-burgess
SILKEN WINDHOUND, 3 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
CH BOB CH'PR'Csb Agent Dr Julius No @spirit, Jennifer Anderson, Jon Stacey Jr
RCH CH CT'PR'Kristull Switch Speeds@spirit SPOT-ON, Jennifer J Anderson
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) Silken Windhound, CH'PR'Csb Agent Dr Julius No @spirit
2nd) Podengo Portugueso, Tasia Rastosdonorte @ Icepod

GUN DOGS
EPAGNEUL BRETON, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
ALL OTHER COLORS
Int. Male BMV BM BOB CH Iko De L'etoile Dunord TAN, Chad Hines
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 3 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
BHM BM Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Ausdem Nordens Duel In The Desert, Erica Morris
GOLDEN RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
CH BOB SHR CH Teddybear's Rock Hudson, Kristina Judisch
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOW BOB CH Starfleet Jedi Knight, Cheryl Halling, Stephen Halling
Jr. Female BF Apres Argent Vaksa, Crystal A Miller, Jerry D Miller
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) German Shorthaired Pntr, CH Ausdem Nordens Duel In The Desert
2nd) Golden Retriever, SHR CH Teddybear's Rock Hudson
3rd) Epagneul Breton, CH Iko De L'etoile Dunord TAN
4th) Standard Poodle, CH Starfleet Jedi Knight

NORTHERN BREEDS
ALASKAN KLEE KAI, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
CH BOB UWP CH'PR'Kikid's Foxy Aphrodite, Debra J Flohr, Daniel R Flohr, Denise Johnson
AMERICAN ESKIMO, 6 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
STANDARD
Int. Female BFV BF CH'PR'Pinebrook's Pretty Jayda, Candace Barone, Byron L Barone
BHF RBFV RBF Listed Entry
CH CH'PR'Nicole's Princess Of Maremar, Nicole Villneauve
RCH CH UAGI'PR'Maremar's Handsome Jax, Byron Barone, Candace Barone
GRCH BOB GRCH'PR'Ask's Fritz Of William's Bell, Cherylee A Ask
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP 'PR'Fissan's Jack Be Nimble, Carol A Nassif, Kathryn J Thacher
NFP BP Listed Entry, Carol A Nassif, Kathryn J Thacher
GERMAN SPITZ, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
CH BOB CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen
SAMOYED, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
CH BOB CH Doublehelix Livefromthepistoncup, R Dunahugh-ralston Or Scott Ralston
SIBERIAN HUSKY, 5 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
Jr. Male RBM Liberty's Pied Piper, Bonnie Schaeffel
Int. Male BM CH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel
Jr. Female BF BOW CH Liberty's Original Sin, Bonnie Schaeffel
CH BOB CH Liberty's Can't Tame This, Michelle Davis, Robin Malchow
RBF Liberty's Precious Memories Bonnie Schaeffel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Liberty's Let's Make Up, Bonnie Schaeffel
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) Samoyed, CH Doublehelix Livefromthepistoncup
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Ask's Fritz Of William's Bell
3rd) German Spitz, CH If Ever She Is A Winter Dream
4th) Siberian Husky, CH Liberty's Can't Tame This

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
BHM BM BOB Listed Entry
BORDER COLLIE, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
CH BOB CH Emerald Artfull Dodger, Renee Ward
GERMAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
Adult Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Kaci Vom Coppermoon, Kathy Lamping
GRCH BOB UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON, Kathy Lamping
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
PEMBROKE WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
CH Invalid Entry
RCH CH Shooting Stars Miss Crackerbox R, Filly Wilkins
GRCH BOB GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
SHETLAND SHEEPDOG, 7 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
Jr. Female BF Weis The Heart Won't Lie, Dawn M Fleischhacker
Int. Female Invalid Entry
CH GRCH Albee Jesta Midnight Delight, Tami L Grabill
RCH UAGI CH Blackmyst Criminal Intent, Shelli A Stulken, Rachel Lucas, Justine Linder
GRCH BOB GRCH Albee'z Heartspark, Tami L Grabill
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Shooting Stars Mr Charm R
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Albee'z Heartspark
4th) German Shepherd Dog, UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON

TERRIERS
GERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
Jr. Male BM BOB Listed Entry
TOY FOX TERRIER, 2 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOB Listed Entry
GRCH Invalid Entry
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) German Pinscher, Listed Entry
2nd) Toy Fox Terrier, Listed Entry

COMPANION DOGS
CHINESE CRESTED, 1 Entry
JUDGE Patrick O'donnell
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
MI-KI, 2 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
Adult Male BM Belle Amie's Luka Dna-p, Diana Maunu
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
PAPILLON, 7 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
BHF BF Mck Midnight Star, Karen Lawrence
CH CH Cara's Ii Emma, Marsha Le Duc
RCH UAGII CH Mck American Maid, Karen Lawrence
GRCH BOB UAGII GRCH James Bond Von Den Kolibris, Karen Lawrence
RUSSKIY TOY, 5 Entries
JUDGE Patrick O'donnell
CH GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda, Eloise Raymond, Scarlett King
RCH CH Erae's Fashion Hunter, Eloise Raymond
GRCH BOB GRCH Erae Adventurous Andry, Eloise Raymond
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Patrick O'donnell
1st) Chinese Crested, UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT
2nd) Russkiy Toy, GRCH Erae Adventurous Andry
3rd) Mi-ki, Listed Entry
4th) Papillon, UAGII GRCH James Bond Von Den Kolibris

BIMBS Australian Shepherd, Listed Entry
RBIMBS German Shorthaired Pntr, CH Ausdem Nordens Duel In The Desert, Erica Morris