Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (04/19/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

April 20, 2019

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 4 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOW BOB Potrero's Rebelheartofcasanova, Jessica Biddle-caster
BHM RBM Casanova's Bullet In A Bonfire, Jessica Biddle-caster
Jr. Female BF Forever Flying Dei Vitturi, Jessica Biddle-caster
Open Female RBF Stonecroft's Buck Wild, Jessica Biddle-caster

Great Dane, 6 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy RBM Treue's Guardian Of The Galaxy, Jillian O'connell
Jr. Male BM BOW Arl Work Hard Play Hard, Cosette Lewis
Female Puppy BF Autumnroyal Lightscameraaction, Ophelia Lehman
Adult Female RBF CH Autumn Royal Light Of Wisdom, Jennifer Cuipylo-benedict
BHF Ps Limited Edition Sole Mate, Stacy Lord
CH BOB CH Arl-pr That Ain't Gonna Fly, Ophelia Lehman

Mastiff, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
BHF BF Vonbremen's Dolce' Vida, Colleen R Winslow
CH BOB CH Vonbremen's Doomsday I'm A Comin', Colleen R Winslow
RCH CH Legacy's Just Jinx, Kathleen A Vona

Guardian Dog Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Rottweiler, CH Vonbremen's Doomsday I'm A Comin'
2nd) Cane Corso Italiano, Potrero's Rebelheartofcasanova
3rd) Great Dane, CH Arl-pr That Ain't Gonna Fly
4th) Mastiff, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CCH CH'PR'Rimfire & Tnt's Gdglly Ms Molly, Catherine Babiak

Scenthound Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Beagle, CCH Angelwick Living On A Prayer
2nd) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Rimfire & Tnt's Gdglly Ms Molly

Sighthounds & Pariah Dogs

Saluki, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOB Houndridge Red Moon Over Timar, Jean D Martin

Whippet, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
CH CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett
GRCH BOB CCB GRCH Vrymeer Soliloquy, Elisa Holland, Laurie A Rusticus

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Saluki, Houndridge Red Moon Over Timar
2nd) Whippet, CCB GRCH Vrymeer Soliloquy

Gun Dogs

Brittany, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOW BOB CH Parkhurst's Final Offer D/Nd?, Wildeana Parkhurst, Bob A Parkhurst, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst
Female Puppy BF Parkhurst's A Touch Of Spice, Wildeana Parkhurst, Bob A Parkhurst, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Patrick O'donnell
Jr. Male BM BOB Dirty Paws Here We Go Again, Wanda Barbano
CH CH Vista & Dirtypaws Turn Back Time, Wanda M Barbano

English Setter, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Open Female BF BOB Willowpond's Thanks For Warnin, Kimberly Holl

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Corrado&oteins Redemption Song, Susan Tosto
RCH CH Jason's Bah Humbug, Suzanne Benton, Richard C Benton
GRCH GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy RBM Esday's Written In The Stars, Tiffany Card, Martin Card
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Steinhoff's It's My Game, Sharon A Davies

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOB CH Grumman American Flyboy, Guy Lentine

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Patrick O'donnell
Jr. Male BM BOW CH Rimfire's What The Duck, Anne M Allison
Jr. Female BF Trc Mdw Journeys To Cable Creek, Deborah Munyan
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore
RBF Rimfire's Devil's Right Hand Nathan Brock

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
Male Puppy BM BOB Roaneden's American Flyer, Elizabeth Meacham

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Patrick O'donnell
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH CH Cantope's Scarder Aura, Diane Welsh
GRCH BOB GRCH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire
2nd) Standard Poodle, GRCH Auralie Get Off Of My Cloud
3rd) Golden Retriever, CH Grumman American Flyboy
4th) Ns Duck Tolling Retriever, Roaneden's American Flyer

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Karyn Colman
STANDARD
Jr. Female BFV BF 'PR'Miracle P-irish Americn Scandl, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
CH BOB CH'PR'Miracle Pats Irish It Ain't Ez, Amanda E Innerst, Carol J Innerst

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) American Eskimo, CH'PR'Miracle Pats Irish It Ain't Ez

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW CH Ashgrove Missing Link, Erinn Leatherman, Dan Castello
Adult Female BF Hearthside Sapphire, Erinn Leatherman, Daniel J Castello
CH BOB URO1 GRCH Willowdale Shes All That SPOT-ON, Laurie J Shepard, Susan Thompson
RCH URO2 CH Kinnamans Isis D Pessoa SPOT-ON, Laurie J Shepard And Susan Thompson
RBM Ashgrove Hits The Spot Erinn Leatherman, Daniel Castello

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Female RBF Heavenly Star C&l Razzle Dazzle, Joyce Ainsworth
Adult Female BF BOB CH Wunder's Just Do It Ema, Sharon Wunder, Courtney Calmes, Nina Mcdonald

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Female BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Open Male BM CH Darkstars Tom Terrific Of Myne, Carol Gefell
Female Puppy BF BOW BOB Golden W Champagne Kisses, Bonnie Warner
RBF Listed Entry

White Shepherd, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW White Star's Flying Saucer, Aaron Ackley, Cynthia Goss
Female Puppy RBF Whitestar's From Russia With Love, Cynthia L Goss
Open Female BF Arya Of White Star, Thomas Robertson
GRCH BOB URO2 GRCH White Star's Victorious Hagar SPOT-ON, Tom Robertson, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) German Shepherd Dog, CH Wunder's Just Do It Ema
2nd) Old English Sheepdog, Listed Entry
3rd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
4th) Shetland Sheepdog, Golden W Champagne Kisses

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy RBM Srk's Space Oddity, Kendel Hulbert
Jr. Male BM UWP Seelye's The Chosen One, Kiana Lynn
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

German Pinscher, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH'PR'Never Say Never Black Bart, Deborah J Howe

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB Hunters Moon Gem Twist, Beth Adams

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Jack Russell Terrier, Hunters Moon Gem Twist
3rd) German Pinscher, CH'PR'Never Say Never Black Bart

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Bsk Sincere, Christopher Davis, Kayla James

French Bulldog, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male RBM Pink Star's Fleur Tatious, Stacy Lord
Open Male BM BOB Charchen's Lil Drummer Boy, Charlotte Griffith, Edward Griffith

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Churchill's Feel Like A Rockstar, Regina Luyster
CH BOB CH Sunsprite Brimstone Travln Man, Joan M Shaw

Pug, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Female BF BOB Charchen's Queene Of Hearts, Charlotte Griffith, Edward Griffith

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Shenanwood Enduring Legacy, Caroline G Pyle, Colleen Bias Chaffee

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Tibetan Spaniel, CH Shenanwood Enduring Legacy
2nd) American Bully, CH Bsk Sincere
3rd) French Bulldog, Charchen's Lil Drummer Boy
4th) Pug, Charchen's Queene Of Hearts

BIS German Shepherd Dog, CH Wunder's Just Do It Ema, Sharon Wunder, Courtney Calmes, Nina Mcdonald
RBIS Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

View Event >