I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Paws For Fun (04/13/2019) / Sunday, Agility Trial 2

April 14, 2019

Hosted By: Paws For Fun

Location: Winchester, Virginia

High in Trial: UAGII Amazing Blue Angel Parlett, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 200

Agility I - Judge: Jean Conroy
Division TOY - A
1st) UAGII Miso's Talk'n Wit Tude, Unrecognized, Wendy Minke, 187.48
Division I - B
1st) UAGII Elfame Xwynd Midknight Ryde, Pembroke Welsh Corgi, Susan Mackert, 200
2nd) UAGI Ernhart's Going My Way, Miniature Schnauzer, Joan Baker, 200
3rd) URO1 UACH Gayhearts Blazing Dreams, Pembroke Welsh Corgi, Gina Schroetter, Derry Krause, 200
Division II - A
1st) UAGI Will O'wisp Frostfire, Shetland Sheepdog, Elizabeth N Krause, 195
2nd) UAGI Rivah's Jumping Jack Flash, Cocker Spaniel, Kristi Smedley, 191
Division II - B
1st) UAGII Taggart Growly Pants, Wire Fox Terrier, Wendy Minke, 200
2nd) UAGII Zelee O'neill, Australian Cattle Dog, Betty J O'neill, 200
3rd) UAGII Ryladd Going Places Skooter, Shetland Sheepdog, Rebecca Grant, 200
4th) UGRACH Dreamseed Little Whisper, Shetland Sheepdog, Carol Guth, 200
UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 199
UAGII Dechant's Jasper, Unrecognized, Janet L Moore, 198
UACHX UCD URO3 CH Dezwin's Dream Catcher, Cocker Spaniel, Linda L Hulbert, 197
UAGII Amazing Blue Angel Parlett, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 195
UAGI Ryladd Obsession, Shetland Sheepdog, Rebecca L Grant, 186.68
UAGII Homewardtrails The Skys The Limit, Unrecognized, Joy Leslie Pitcher, 177.98
Division III - A
1st) Listed Entry
2nd) Cajun Saffron Sunrise, Unrecognized, Rinn Siegrist, 195
3rd) UAGI Signature Delight Sorbetto, Samoyed, Lisa Marino, 195
Division III - B
1st) UAGII Smith's Hobbes, Border Collie, Gerald Smith, Donna Smith, 200
2nd) UACHX Johnson's Redmond Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
3rd) URO2 UGRACH Bosley, American Pit Bull Terrier, Becky Gregory, 200
4th) UACH Johnson's Gracie-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
USJ UGRACH Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 200
UAGI Annie Olinger, Mountain Cur, Judy C Olinger, 197

Agility II - Judge: Jean Conroy
Division TOY - A
1st) UAGII Miso's Talk'n Wit Tude, Unrecognized, Wendy Minke, 200
Division I - B
1st) UAGII Elfame Xwynd Midknight Ryde, Pembroke Welsh Corgi, Susan Mackert, 195
Division II - A
1st) UAGI Rivah's Jumping Jack Flash, Cocker Spaniel, Kristi Smedley, 190
Division II - B
1st) UAGII Amazing Blue Angel Parlett, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 200
2nd) UACH Herbie, Unrecognized, Ed Strawsnyder, 200
3rd) UGRACH Dreamseed Little Whisper, Shetland Sheepdog, Carol Guth, 200
4th) UACH Pride'n Joy's Ain't Misbehavin', English Springer Spaniel, Gerald Smith, Donna Smith, 200
UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 200
UACHX UCD URO3 CH Dezwin's Dream Catcher, Cocker Spaniel, Linda L Hulbert, 197
UACHX Black Magic Maya, Amb, Megan Moore And Jeremy Park, 195
UACH Amazing Grace, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 195
UAGII UCD URO3 CH Cameo Siloet's Porsche Odomlin, Cocker Spaniel, Linda Hulbert, 195
UAGII Dechant's Jasper, Unrecognized, Janet L Moore, 183.99
Division III - A
1st) UAGII Reesie Nuttin' But Chocolate, Labrador Retriever, Rinn Siegrist, 197
Division III - B
1st) UACHX Johnson's Redmond Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
2nd) URO2 UGRACH Bosley, American Pit Bull Terrier, Becky Gregory, 200
3rd) USJ UGRACH Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 200
4th) UACH'PR'Johnson's Lilly-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 195
UAGII Smith's Hobbes, Border Collie, Gerald Smith, Donna Smith, 190.44
Cajun Saffron Sunrise, Unrecognized, Rinn Siegrist, 175.93

Agility III - Judge: Jean Conroy
Division II
1st) UACH Herbie, Unrecognized, Ed Strawsnyder, 200
2nd) UACHX UCD URO3 CH Dezwin's Dream Catcher, Cocker Spaniel, Linda L Hulbert, 200
3rd) UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 200
Division III
1st) UACH'PR'Johnson's Lilly-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
2nd) URO2 UGRACH Bosley, American Pit Bull Terrier, Becky Gregory, 200
3rd) USJ UGRACH Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 197

View Event >