I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Paws For Fun (04/13/2019) / Sunday, Agility Trial 1

April 14, 2019

Hosted By: Paws For Fun

Location: Winchester, Virginia

High in Trial: UACHX Annie, Amb, Nancy B Strawsnyder Or Harvey E Strawsnyder, 200

Agility I - Judge: Jean Conroy
Division TOY - A
1st) UAGII Miso's Talk'n Wit Tude, Unrecognized, Wendy Minke, 180.11
Division I - B
1st) URO1 UACH Gayhearts Blazing Dreams, Pembroke Welsh Corgi, Gina Schroetter, Derry Krause, 200
2nd) UAGI Ernhart's Going My Way, Miniature Schnauzer, Joan Baker, 195
3rd) UAGII Elfame Xwynd Midknight Ryde, Pembroke Welsh Corgi, Susan Mackert, 190
Division II - A
1st) UAGI Will O'wisp Frostfire, Shetland Sheepdog, Elizabeth N Krause, 200
2nd) UAGI Rivah's Jumping Jack Flash, Cocker Spaniel, Kristi Smedley, 198
Division II - B
1st) UAGII Zelee O'neill, Australian Cattle Dog, Betty J O'neill, 200
2nd) UACHX Black Magic Maya, Amb, Megan Moore And Jeremy Park, 200
3rd) UAGII UCD URO3 CH Cameo Siloet's Porsche Odomlin, Cocker Spaniel, Linda Hulbert, 200
4th) UGRACH Dreamseed Little Whisper, Shetland Sheepdog, Carol Guth, 200
UACH URO2 Rayea Hope, Amb, Sherry Rifley, 200
UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 200
UAGII Sadie, Min American Shepherd, Robert Tatara, 200
UACHX Jaxaron On The Rocks, Unrecognized, Jeremy Park, 200
UAGI Tia Joy, Shetland Sheepdog, Sherry Rifley, 197
UAGII Amazing Blue Angel Parlett, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 195
UACHX UCD URO3 CH Dezwin's Dream Catcher, Cocker Spaniel, Linda L Hulbert, 195
UAGII Ryladd Going Places Skooter, Shetland Sheepdog, Rebecca Grant, 194.5
UAGII Taggart Growly Pants, Wire Fox Terrier, Wendy Minke, 187.74
UAGII Dechant's Jasper, Unrecognized, Janet L Moore, 171.54
Division III - A
1st) Listed Entry
2nd) UAGI Signature Delight Sorbetto, Samoyed, Lisa Marino, 195
Division III - B
1st) UACHX Johnson's Redmond Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
2nd) UAGI Annie Olinger, Mountain Cur, Judy C Olinger, 200
3rd) URO2 UGRACH Bosley, American Pit Bull Terrier, Becky Gregory, 200
4th) USJ UGRACH Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 200
UAGII Smith's Hobbes, Border Collie, Gerald Smith, Donna Smith, 195
UACH Johnson's Gracie-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 195

Agility II - Judge: Jean Conroy
Division TOY - A
1st) UAGII Miso's Talk'n Wit Tude, Unrecognized, Wendy Minke, 183.92
Division I - A
1st) Listed Entry
Division I - B
1st) UAGI Ernhart's Going My Way, Miniature Schnauzer, Joan Baker, 200
2nd) URO1 UACH Gayhearts Blazing Dreams, Pembroke Welsh Corgi, Gina Schroetter, Derry Krause, 200
Division II - A
1st) UAGII Homewardtrails The Skys The Limit, Unrecognized, Joy Leslie Pitcher, 185.62
Division II - B
1st) UACHX Annie, Amb, Nancy B Strawsnyder Or Harvey E Strawsnyder, 200
2nd) UACH Herbie, Unrecognized, Ed Strawsnyder, 200
3rd) UAGII Sadie, Min American Shepherd, Robert Tatara, 200
4th) UACHX UCD URO3 CH Dezwin's Dream Catcher, Cocker Spaniel, Linda L Hulbert, 200
UAGII Taggart Growly Pants, Wire Fox Terrier, Wendy Minke, 200
UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 200
UACHX Jaxaron On The Rocks, Unrecognized, Jeremy Park, 199
UAGII Amazing Blue Angel Parlett, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 195
UAGII Zelee O'neill, Australian Cattle Dog, Betty J O'neill, 195
UAGII UCD URO3 CH Cameo Siloet's Porsche Odomlin, Cocker Spaniel, Linda Hulbert, 195
UACH Pride'n Joy's Ain't Misbehavin', English Springer Spaniel, Gerald Smith, Donna Smith, 195
UACHX Black Magic Maya, Amb, Megan Moore And Jeremy Park, 195
UGRACH Dreamseed Little Whisper, Shetland Sheepdog, Carol Guth, 185
UAGII Ryladd Going Places Skooter, Shetland Sheepdog, Rebecca Grant, 183.17
Division III - A
1st) UAGII Reesie Nuttin' But Chocolate, Labrador Retriever, Rinn Siegrist, 200
2nd) UAGII UCD URO3 Barba Bagnata Tazio Il Mago, Spinone Italiano, Berdell K Koch, 194.84
Division III - B
1st) UACH Johnson's Gracie-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
2nd) USJ UGRACH Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 200

Agility III - Judge: Jean Conroy
Division I
1st) URO1 UACH Gayhearts Blazing Dreams, Pembroke Welsh Corgi, Gina Schroetter, Derry Krause, 200
Division II
1st) UACHX UCD URO3 CH Dezwin's Dream Catcher, Cocker Spaniel, Linda L Hulbert, 200
2nd) UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 200
3rd) UACHX Jaxaron On The Rocks, Unrecognized, Jeremy Park, 200
4th) UGRACH Dreamseed Little Whisper, Shetland Sheepdog, Carol Guth, 197
Division III
1st) UACH'PR'Johnson's Lilly-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
2nd) UACHX Johnson's Redmond Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
3rd) USJ UGRACH Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 197

View Event >