I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Capital City Canine Club (04/13/2019) / Saturday, Agility Trial 2

April 13, 2019

Hosted By: Capital City Canine Club

Location: Lansing, Michigan

High in Trial: UAGII NC Whynotta Talisman, Belgian Shepherd Dog, Bethany Lange, 200

Agility I - Judge: Dana Conley
Division TOY - B
1st) UAGI SV AN AHD EC SI UCD URO3 UNJ GRCH Jc's Lil' Instant Replay SPOT, Papillon, Joyce A Capoccia, 181
Division I - B
1st) UAGII Milkywey's Big Payday, Pembroke Welsh Corgi, Helen Gaynor, 198
2nd) UAGII NC PTA Zosephine Annabelle SPOT-ON, Unrecognized, Heather Brandell, 195
Division II - A
1st) Listed Entry
2nd) Raine Heather SPOT-ON, Unrecognized, Kylee Ried, Neisha Ried, 197
3rd) Jaxs William Pitylak, Cavalier Kng.chas.spaniel, Jill Pitylak, William Pitylak, 194
Division II - B
1st) UACH Twobytwo Only Diamonds Will Do SPOT-ON, Lagotto Romagnolo, Margaret E Andreau, 200
2nd) URX3 UGRACH3 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
3rd) PTN URO1 UNJ CA CH UAGII Promenade Pride Of Wyldkatz, Field Spaniel, Daphne Stover, 198
4th) Listed Entry
UAGII URO3 Endsleys The Kieva To My Heart, Shetland Sheepdog, Casey Sunden, 197
CA UCD URO3 UGRACH CH Winfarthing's Aislinn, Field Spaniel, Daphne Stover, 195
Champagne Abby Pifer SPOT-ON, Boston Terrier, Sandra S Pifer, 193
Wyldkatz Divine Huntress, Field Spaniel, Daphne Stover, 192
UAGII Sara Sunshine, Unrecognized, Julie Ann Townsend, 192
Division III - A
1st) UAGI Willow Pride Of Rajah SPOT-ON, Bernese Mountain Dog, Sue E Hawkins, 200
2nd) Reuben, Unrecognized, Janis Tirrell, 191
3rd) UAGI URO1 USJCH CH CA MV SN EI Chercar's I'm Your Blind Spot, Dutch Shepherd, Kurt Hebeler, Heather Hebeler, 187
Division III - B
1st) UACHX Jeunesse De Loup Noir, Belgian Shepherd Dog, Colleen P Cashman, 200
2nd) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH7 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
3rd) UNJ UACH URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
4th) UACH Grand Oakes Into The Matrix, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
UGRACH14 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
UACHX ALGRCH CH Touchstone's No Mirage, Belgian Shepherd Dog, Kathy Haviland, 200
UAGII Smudge, Unrecognized, Pam Hawkins, 197
URO1 EI EE NHD UNJ MN CH EC Cher Car's Fly Me To The Moon, German Shepherd Dog, Paul Hebeler, 197
CH UAGII URO3 Windwood Intaglio Of Shadyview, Irish Setter, Marty Siegrist, 195
URO1 PTA NI NC UAGII Staup's Shark Finn, Unrecognized, Robin Staup, 192
UAGI PTN Avery Lynn SPOT-ON, Unrecognized, Lisa Brady, Marlene Hunt, Mitchell Brady, 183

Agility II - Judge: Dana Conley
Division I - A
1st) UAGII Locksley's Bronwen The Bold, Cardigan Welsh Corgi, Celeste S Gerlach, 200
2nd) UAGII NC PTA Zosephine Annabelle SPOT-ON, Unrecognized, Heather Brandell, 200
Division I - B
1st) NHD NN UAGII AC PTE URO3 Merit's Pi In The Sky SPOT, Manchester Terrier, Marilyn De Roover, 195
Division II - A
1st) UAGII Endlsey's Twist Of Fate, Shetland Sheepdog, Casey Sunden, 200
2nd) UAGII Gino Toledo Of Lucas County, Shetland Sheepdog, Mary Ann Schropp, 195
Division II - B
1st) URX3 UGRACH3 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
Division III - A
1st) UAGII NC Whynotta Talisman, Belgian Shepherd Dog, Bethany Lange, 200
Division III - B
1st) UACHX Jeunesse De Loup Noir, Belgian Shepherd Dog, Colleen P Cashman, 200
2nd) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH7 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
3rd) UGRACH14 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
4th) CH UAGII URO3 Windwood Intaglio Of Shadyview, Irish Setter, Marty Siegrist, 200
UACHX ALGRCH CH Touchstone's No Mirage, Belgian Shepherd Dog, Kathy Haviland, 200
AI MC UAGI URO1 NN PTE Charming Nero SPOT-ON, German Shepherd Dog, Beth Prater, 199
UNJ UACH URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 197
CH UCD UAGII PTA URO3 Shadyviews Mythodical Sarajane, Irish Setter, Marty Siegrist, 197
URO1 PTA NI NC UAGII Staup's Shark Finn, Unrecognized, Robin Staup, 191

Agility III - Judge: Dana Conley
Division II
1st) WSD URO2 UACHX Bocephus, Unrecognized, Alexandra Ranft, 200
2nd) URX3 UGRACH3 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 197
Division III
1st) UGRACH14 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
2nd) NBOB GRCH UACH Domburg Icandy, Belgian Shepherd Dog, Nikki Swap, 200
3rd) UACHX ALGRCH CH Touchstone's No Mirage, Belgian Shepherd Dog, Kathy Haviland, 200
4th) UACH Grand Oakes Into The Matrix, Border Collie, Colleen Hinzmann, 197
GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH7 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 197

View Event >