I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Capital City Canine Club (04/13/2019) / Saturday, Agility Trial 1

April 13, 2019

Hosted By: Capital City Canine Club

Location: Lansing, Michigan

High in Trial: UNJ UACH URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200

Agility I - Judge: Dana Conley
Division TOY - B
1st) UAGI SV AN AHD EC SI UCD URO3 UNJ GRCH Jc's Lil' Instant Replay SPOT, Papillon, Joyce A Capoccia, 197
Division I - B
1st) UAGII NC PTA Zosephine Annabelle SPOT-ON, Unrecognized, Heather Brandell, 200
2nd) UAGII Milkywey's Big Payday, Pembroke Welsh Corgi, Helen Gaynor, 190
Division II - A
1st) Listed Entry
2nd) Raine Heather SPOT-ON, Unrecognized, Kylee Ried, Neisha Ried, 189
3rd) Jaxs William Pitylak, Cavalier Kng.chas.spaniel, Jill Pitylak, William Pitylak, 187
Division II - B
1st) CA UCD URO3 UGRACH CH Winfarthing's Aislinn, Field Spaniel, Daphne Stover, 200
2nd) Champagne Abby Pifer SPOT-ON, Boston Terrier, Sandra S Pifer, 200
3rd) UACH Twobytwo Only Diamonds Will Do SPOT-ON, Lagotto Romagnolo, Margaret E Andreau, 200
4th) URX3 UGRACH3 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
UAGII URO3 Endsleys The Kieva To My Heart, Shetland Sheepdog, Casey Sunden, 200
PTN URO1 UNJ CA CH UAGII Promenade Pride Of Wyldkatz, Field Spaniel, Daphne Stover, 197
UAGII Sara Sunshine, Unrecognized, Julie Ann Townsend, 195
Listed Entry
Division III - A
1st) UAGI Lilly, German Shepherd Dog, Denise Pelletier, 200
2nd) Cooper Balasses, Border Collie, Stacy Balasses, 199
3rd) UAGI Willow Pride Of Rajah SPOT-ON, Bernese Mountain Dog, Sue E Hawkins, 197
4th) MI AN EC Rose Gold Merceds Vom Mittelwest SPOT, German Shepherd Dog, Lisa Meleski, 195
Ziva David, Australian Shepherd, Denice Dickinson, 195
Division III - B
1st) UNJ UACH URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
2nd) UACHX Jeunesse De Loup Noir, Belgian Shepherd Dog, Colleen P Cashman, 200
3rd) UGRACH14 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
4th) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH7 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
URO1 PTA NI NC UAGII Staup's Shark Finn, Unrecognized, Robin Staup, 197
CH UCD UAGII PTA URO3 Shadyviews Mythodical Sarajane, Irish Setter, Marty Siegrist, 192
Listed Entry
UACH Grand Oakes Into The Matrix, Border Collie, Colleen Hinzmann, 190
NN CT AC CA PTM CH Lakilanni Turn The Page Story, Greyhound, Lee M Warden, 189
URO1 PTS UMJCH AN UUF Cher Car's Exceptional Find, Dutch Shepherd, Lori Webster, 187

Agility II - Judge: Dana Conley
Division I - A
1st) NHD NN UAGII AC PTE URO3 Merit's Pi In The Sky SPOT, Manchester Terrier, Marilyn De Roover, 200
2nd) UAGII NC PTA Zosephine Annabelle SPOT-ON, Unrecognized, Heather Brandell, 200
Division I - B
1st) EE EN CH USA UFA UAGII Short Story SPOT, Italian Greyhound, Lee Warden Or Alan Williams, 197
2nd) UAGI Karina Have'n Fun In The Sun, Cardigan Welsh Corgi, Corrine L Curtis, 192
Division II - A
1st) UAGII Gino Toledo Of Lucas County, Shetland Sheepdog, Mary Ann Schropp, 195
Division II - B
1st) PTN URO1 UNJ CA CH UAGII Promenade Pride Of Wyldkatz, Field Spaniel, Daphne Stover, 200
2nd) URX3 UGRACH3 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
3rd) CA UCD URO3 UGRACH CH Winfarthing's Aislinn, Field Spaniel, Daphne Stover, 200
4th) UACH Twobytwo Only Diamonds Will Do SPOT-ON, Lagotto Romagnolo, Margaret E Andreau, 200
UAGII URO3 Endsleys The Kieva To My Heart, Shetland Sheepdog, Casey Sunden, 191
Division III - A
1st) UAGII NC Whynotta Talisman, Belgian Shepherd Dog, Bethany Lange, 200
Division III - B
1st) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH7 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
2nd) UGRACH14 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 199
3rd) UACHX Jeunesse De Loup Noir, Belgian Shepherd Dog, Colleen P Cashman, 195
4th) UNJ UACH URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 195
CH UCD UAGII PTA URO3 Shadyviews Mythodical Sarajane, Irish Setter, Marty Siegrist, 193
CH UAGII URO3 Windwood Intaglio Of Shadyview, Irish Setter, Marty Siegrist, 192

Agility III - Judge: Dana Conley
Division I
1st) URO1 UACHX Kingsbury's Great Expectations, Cardigan Welsh Corgi, Kathy Hannah And John Hannah, 200
Division II
1st) CA UCD URO3 UGRACH CH Winfarthing's Aislinn, Field Spaniel, Daphne Stover, 200
2nd) WSD URO2 UACHX Bocephus, Unrecognized, Alexandra Ranft, 198
Division III
1st) UGRACH14 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200

View Event >