▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Northern Lights American Eskimo Dog Association / Conformation Saturday Show 1

September 24, 2016

Location: Minneapolis, Minnesota

GUARDIAN DOGS
BULLMASTIFF, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
BHM BM BOB Listed Entry
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
Jr. Male BM BOB Cammcastles Pursuit Of Perfection, Todd Stadler, Danielle Stadler
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lynn Martin
1st) Bullmastiff, Listed Entry
2nd) Rottweiler, Cammcastles Pursuit Of Perfection

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
Jr. Male BM BOB 'PR'Bam Steel Good Ole Country Boy, Scott Zwiefel, Anahle Zwiefel
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Lynn Martin
1st) Bluetick Coonhound, 'PR'Bam Steel Good Ole Country Boy

GUN DOGS
ENGLISH SETTER, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
CH BOB CH Set'r Ridge's Arthurian Romance, Sarah Schaef
EPAGNEUL BRETON, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
ALL OTHER COLORS
Int. Male BMV BM BOB CH Iko De L'etoile Dunord TAN, Chad Hines
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 3 Entries
JUDGE Lynn Martin
Int. Male BM BOW BOB CH Ausdem Nordens Duel In The Desert, Erica Morris
BHM RBM Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
CH BOB SHR CH Teddybear's Rock Hudson, Kristina Judisch
NS DUCK TOLLING RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Lynn Martin
Jr. Male BM Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Lynn Martin
Male Puppy BM BOW BOB CH Starfleet Jedi Knight, Cheryl Halling, Stephen Halling
Jr. Female BF Apres Argent Vaksa, Crystal A Miller, Jerry D Miller
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lynn Martin
1st) German Shorthaired Pntr, CH Ausdem Nordens Duel In The Desert
2nd) Ns Duck Tolling Retriever, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, SHR CH Teddybear's Rock Hudson
4th) English Setter, CH Set'r Ridge's Arthurian Romance

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 3 Entries
JUDGE Lynn Martin
STANDARD
BHF BFV BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Ask's Fritz Of William's Bell, Cherylee A Ask
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP 'PR'Fissan's Jack Be Nimble, Carol A Nassif, Kathryn J Thacher
NFP BP Listed Entry
GERMAN SPITZ, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
CH BOB CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen
SIBERIAN HUSKY, 5 Entries
JUDGE Lynn Martin
Jr. Male RBM Liberty's Pied Piper, Bonnie Schaeffel
Int. Male BM CH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel
Jr. Female BF BOW BOB CH Liberty's Original Sin, Bonnie Schaeffel
CH CH Liberty's Can't Tame This, Michelle Davis, Robin Malchow
RBF Liberty's Precious Memories Bonnie Schaeffel
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Lynn Martin
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Ask's Fritz Of William's Bell
2nd) Siberian Husky, CH Liberty's Original Sin
3rd) German Spitz, CH If Ever She Is A Winter Dream

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
BHM BM BOB Listed Entry
BORDER COLLIE, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
Adult Male BM BOB CH Emerald Artfull Dodger, Renee Ward
GERMAN SHEPHERD DOG, 6 Entries
JUDGE Lynn Martin
Female Puppy BF Caliber Vom Wenner Haus, Jim Nelson
CH Listed Entry
RCH CH Kaci Vom Coppermoon, Kathy Lamping
GRCH BOB UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON, Kathy Lamping
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
SHETLAND SHEEPDOG, 6 Entries
JUDGE Lynn Martin
Jr. Female BF Weis The Heart Won't Lie, Dawn M Fleischhacker
CH UAGI CH Blackmyst Criminal Intent, Shelli A Stulken, Rachel Lucas, Justine Linder
RCH CH My-t-hi Impossible Dream, Kory Kaye
GRCH BOB GRCH Blue Banners Honest Abe, Sarah Jane Kraemer Schaaf
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lynn Martin
1st) German Shepherd Dog, UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Blue Banners Honest Abe
3rd) Border Collie, CH Emerald Artfull Dodger
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

TERRIERS
GERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
Jr. Male BM BOB Listed Entry
TOY FOX TERRIER, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
CH BOB CH'PR'Asgards Voltage Lightning, Linda K Ploof
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Lynn Martin
1st) German Pinscher, Listed Entry
2nd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Asgards Voltage Lightning

COMPANION DOGS
CHINESE CRESTED, 1 Entry
JUDGE Lynn Martin
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
MI-KI, 2 Entries
JUDGE Lynn Martin
Adult Male BM Belle Amie's Luka Dna-p, Diana Maunu
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
PAPILLON, 7 Entries
JUDGE Lynn Martin
BHF BF Mck Midnight Star, Karen Lawrence
CH GRCH Casabellas Grt Expectations SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
RCH CH Mck Myah's Misty, Karen Lawrence
GRCH BOB UAGII GRCH James Bond Von Den Kolibris, Karen Lawrence
RUSSKIY TOY, 5 Entries
JUDGE Lynn Martin
CH BOB GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda, Eloise Raymond, Scarlett King
RCH CH Erae's Fashion Hunter, Eloise Raymond
GRCH GRCH Erae Adventurous Andry, Eloise Raymond
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lynn Martin
1st) Papillon, UAGII GRCH James Bond Von Den Kolibris
2nd) Mi-ki, Listed Entry
3rd) Russkiy Toy, GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda
4th) Chinese Crested, UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT

BIMBS German Shepherd Dog, UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON, Kathy Lamping
RBIMBS American Eskimo, GRCH'PR'Ask's Fritz Of William's Bell, Cherylee A Ask