Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United German Shepherd Dog Alliance (03/30/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

March 30, 2019

Hosted By: United German Shepherd Dog Alliance

Location: Minneapolis, Minnesota

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Male BM BOB CH Demor's Like A Hurricane, Linda E Bata, Jon Jensen

Great Dane, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Bymans Voodoo Spell On You Bea, Lisa Byman, Russell Byman

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Ilkel Asalet Eylul SPOT, Rachel Prince

Rottweiler, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Cammcastles Pursuit Of Perfection, Todd Stadler, Danielle Stadler

Guardian Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Kangal Dog, CH Ilkel Asalet Eylul SPOT
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) Rottweiler, CH Cammcastles Pursuit Of Perfection
4th) Doberman Pinscher, CH Demor's Like A Hurricane

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB USA UAGI UFA UWP CH Jawdis Now A True Bleu Skamfer, Christi Skamfer

Basset Hound, 3 Entries
Judge Rick Gann
Open Male BM Damarna's Rabbit Run Slapjack, Lisa Ritchie
Open Female BF BOW BOB Damarna's Gemstone Jelly Roll, Lisa Ritchie
RBF Rabbitrun Damarnas Pied Piper Nancy Klenke

Beagle, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Female BF BOB Listed Entry

Dachshund,
Judge Rick Gann
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Proof I Want To Believe V Ruge, Kelly Mc Duff, Dawn Watters

Scenthound Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Basset Hound, Damarna's Gemstone Jelly Roll
3rd) Basset Bleu De Gascogne, USA UAGI UFA UWP CH Jawdis Now A True Bleu Skamfer

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Rick Gann
Open Male BM BOW 'PR'Starfyre Prankster, Ashley Caskey, Andrew Huston, Keith Hicks, Jolene Hicks
Female Puppy RBF 'PR'You've Met Your Matcha@spirit, Jennifer Anderson, Jonathan K Stacey Jr
Open Female BF Listed Entry
CH BOB CH'PR'Allagante Take A Chance@spirit, Jennifer Anderson
RCH CH'PR'Attaway Jameson&ginger@spirit, Jennifer J Anderson, Jon Stacey Jr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Seven

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Take A Chance@spirit

Gun Dogs

American Water Spaniel, 1 Entry
Judge Rick Gann
Adult Male BM BOB CH Kraskey's Grand Brown Bear, Carolyn R Kraskey

Cocker Spaniel,
Judge Rick Gann
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH Enchanted Little Miss Carefree, Leona Hellesvig

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female BF BOB Bramas Whisper In The Shadows, Lori Brama

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Rick Gann
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male BM Northwoods Turn On Your Heart, Cathy Twistol
BHM RBM CH Northwoods Keep On Truckin, Catherine Scales
Female Puppy RBF Teddybear's Pick A Pop, Cathy Twistol
Open Female BF BOW BOB Northwoods Golden Myth Athena, Cathy Twistol
CH CH Trademark's A Million Riese-ns, Charney Petroske
RCH URO1 CH Maple's Fair-haired Warrior, Charney Petroske
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Forever Random Acts Of Kindnes
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran ALCH Gold-rush Diamant Mo Chroi, Jessica H Anlauf

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Hayshaker Joined In Harmony, Sherry Geurts
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Tonka Truck Of Maple Ridge Labs, Ricky Lewis
RBM Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Rick Gann
BHM BM BOB Listed Entry

Vizsla, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, Northwoods Golden Myth Athena
4th) Vizsla, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOW BOB Winterstarz Stellar Bones Of D, Timothy D O'brien, Katherina Burger
Jr. Female BF CH URO1 Kataum Inua's Ataciara, Timothy D O'brien, Katherina D Burger
RBF Winterstarz Alula Borealis Timothy O'brien, Katherina Burger

American Eskimo, 9 Entries
Judge Rick Gann
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
BHM RBMV RBM 'PR'Fissan's Dream'n Of Victory, Angel Nassif
BHF BFV BF 'PR'Fissan I Walk The Line For You, Carol Nassif, Malori Prior
CH CH'PR'Fissan's Built To Last, Carol Nassif, Barbara J Blackwood, Angela Nassif
RCH CH'PR'Fissan's Sign O' The Times, Carol A Nassif
GRCH BOB GRCH'PR'Fissan's You Got The Look SPOT, Lorraine Uthke, David Distel

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Destinys Keeping Z Black Magic, Kris Henning, Christine M Mc Naughton

German Spitz, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Samoyed, 3 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Sylvan's Lieutenant Kije, Lynn Lehmann
Female Puppy RBF Sylvan's Snow Maiden, Jane Nechville
BHF BF BOW BOB Sylvan's Song Of The Forests, Pam Landers

Shiba,
Judge Rick Gann
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tobishi's Shaping The Future, Danielle Stadler, Todd Stadler, Trent Stadler, Tammy Szabo

Siberian Husky, 8 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Liberty's Finding Answers, Bonnie Schaeffel
CH CH Libertys Storms Coming, Kenedi Wrezzes
RCH CH Liberty's Cheese With Whine, Kenedi Wrezzes
GRCH BOB GRCH Liberty's Can U Hear Me Now, Kenedi Wrezzes
RBM Liberty's Let's Roll Bonnie Schaeffel
RBF Liberty's Call On Me Bonnie Schaeffel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Kpms Gonna Be Epic, Kenedi Wrezzes

Northern Breed Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Siberian Husky, GRCH Liberty's Can U Hear Me Now
2nd) Samoyed, Sylvan's Song Of The Forests
3rd) German Spitz, USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream
4th) American Eskimo, GRCH'PR'Fissan's You Got The Look SPOT

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Eclipse Hive Talkin'

Border Collie, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH CH Boldnorth Get Rdy 2 B Airborne, Alyssa Taylor, Rebecca Koeger
GRCH BOB GRCH Sportingfields Oh No Mr Bill, Michael Beadle

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female BF BOB CH Jasm's Lorna Doone, Sunny De Young, Nancy Eilks

German Shepherd Dog, 13 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOW Donato Di Granville, Katie Mc Donald
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male Jerland's Axel Ii, Jane Emerson
Female Puppy BF E'arya Vom Wenner Haus, Melissa Mc Intyre
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RCH URO1 CH Vondineharts Eve.n, Patty L Stanaway And Gary E Stanaway Jr
GRCH UNJCH URO1 GRCH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, Tracie Karsjens, Dawn Fisher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP White Star's Nirvana At Atlas, Tracie Karsjens
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Black Lunor Eclipses Fierysoul, Patty L Stanaway And Gary E Stanaway

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB URO2 CH Stokk-sels Perla, Maxibillion Thompson

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
Jr. Female RBF Shooting Stars Sausage Gravy W, Filly Wilkins
CH CH Elfwynkle's Runnin' Down A Dream, Deborah Eileen Peterson
GRCH GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Meadowview Farms Dashing Caleb, Tracy Parthun
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM BOB Goodtimes I Can Only Imagine, Lorraine E Harnwell
CH CH Shazadar Blufeather Got It Made, Justine Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) German Shepherd Dog, CH Rum Chata Vom Coppermoon
2nd) Bouvier Des Flandres, CH Jasm's Lorna Doone
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Shooting Stars Onetuffcookie W
4th) Border Collie, GRCH Sportingfields Oh No Mr Bill

Terriers

Glen Of Imaal Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Female BF BOB Stiubhard Pebbles, Andrew T Huston

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Male BM BOB CH High Road Hunter's Moon At Falkor, Heather Lynn Hanson

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Flyin Torpedo The Ark, Beret Walsh

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Kops Icefox Up N Over Triscuit, Donnamarie Temple-burgess, Davis S Burgess

Terrier Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Toy Fox Terrier, CH Kops Icefox Up N Over Triscuit
2nd) Skye Terrier, CH High Road Hunter's Moon At Falkor
3rd) Staffordshire Bullterrier, Flyin Torpedo The Ark
4th) Glen Of Imaal Terrier, Stiubhard Pebbles

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male BM Ppb's Renegade, Toni Walbridge, Robert Howard
CH BOB CH Forbes Bullies Endover Heels, Trisha Olson

Biewer Terrier, 4 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Female BF CH A Spacial Ice Ice Baby, Christine Monika Goven
CH BOB GRCH Lewis Brookwood Olaf, Kathleen Kruk, Michael Kruk
RCH CH Queen Isabella, Kathleen Kruk

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM CH Gingery's Greased Lightening, Donna Volavka, Arlene Butterklee, Victor Helu
GRCH BOB AP VPA UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AP VPA UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Dalmatian, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

French Bulldog, 5 Entries
Judge Rick Gann
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Koi Pond Look Me In The Eye, Theresa Baker, Kay Sisson
Adult Female BF Bully Paradise Amy Winehouse, Kris Henning

Papillon, 3 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Mck Northland's Just Like This, Eva Phillippi
CH BOB CH Casabellas Set The World On Fire, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
RCH UAGI CH Cara's Iii Little Brock, Marsha Leduc

Pomeranian, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB UFA CH Rone's Gypsy Rose, Jayne Hoemke, Ronald Elshaug
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Showin's Wolferine, Dana Ferry

Poodle, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Caralots Dexting Ice Ice Baby, Christine Monika Goven

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Poodle, CH Caralots Dexting Ice Ice Baby
2nd) Biewer Terrier, GRCH Lewis Brookwood Olaf
3rd) Papillon, CH Casabellas Set The World On Fire
4th) French Bulldog, Listed Entry

BIS German Shorthaired Pntr, Listed Entry
RBIS Poodle, CH Caralots Dexting Ice Ice Baby, Christine Monika Goven

View Event >