We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: North Alabama Kennel Club (03/30/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

March 30, 2019

Location: Cullman, Alabama

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOW Finnegan Delfinito Vhausbigmac SPOT, Jennifer Storer
Female Puppy RBF Mercys Salex Szabina Nabors Vd SPOT, Cynthia Mason
Jr. Female BF Theriskofremington V.galaxybox, Jennifer Storer
CH BOB URO1 CH Mercy's Ezie Thyme Lupa Vondevana SPOT-ON, Cynthia Mason

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood, Jean Beattie

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB Bella Vom Langenshof, Quinn Webb
CH CH Lucia Vom Drakkenfels SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Boxer, URO1 CH Mercy's Ezie Thyme Lupa Vondevana SPOT-ON
2nd) Dogo Argentino, CH Zbz Queen Of Ice Elsa
3rd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
4th) Dogue De Bordeaux, Listed Entry

Scenthounds

Plott Hound, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM 'PR'K-bax Big Bang Theory, Kathryn L Baxter
Adult Male BM BOB 'PR'Emswiler's K-bax Sergeant York, Kathryn L Baxter

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Treeing Walker Coonhound, Listed Entry
2nd) Plott Hound, 'PR'Emswiler's K-bax Sergeant York

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Russkiy Azart Diamant Di Yalmea, Jill A Zamowski

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB Filmmakers Lion Eyes, Ashley Stewart

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Borzoi, CH Russkiy Azart Diamant Di Yalmea
2nd) Rhodesian Ridgeback, Filmmakers Lion Eyes

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Prism'stimefor Somesassforthat, John Fisher

Irish Setter, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB Jamonds Brandie Wine, Robert Schmid

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male RBM Starlights Mad Jurassic World, Sharon Casto
BHM BM BOB CH Strlttollcrest Primabelragazzo, Lauren Gilman

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB CH Vg Dont Believe Me Just Watch, Kimberly Gosser, Logan Gosser

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Mystique Kastle Excalibur, Douglas Matney, Louann J Smith

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Mystique Kastle Excalibur
2nd) Golden Retriever, Prism'stimefor Somesassforthat
3rd) Irish Setter, Jamonds Brandie Wine
4th) Ns Duck Tolling Retriever, CH Strlttollcrest Primabelragazzo

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH'PR'Wintersun's Time Traveler, Tammy Powers, Lenise Redding
RCH CH'PR'Trinity's Simply Blessed, Linda Wheatley, Jennifer Crisman
GRCH GRCH'PR'Trinity's Defies Imagination, Linda Wheatley, Haylee Gibson

Northern Breed Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) American Eskimo, CH'PR'Wintersun's Time Traveler

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 11 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male RBM Blueline Tactical Adv V Hendon, Renee Hawkins
Open Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Contessa Diana Vomsequoyahhaus, Mark Smith
Open Female CH Xio Z Weberhaus SPOT-ON, Tiffany Smith
Adult Female BF Casey's Prophecy Via Hendon's, Chasity Casey, Jonathan Wilson, Randall Casey
CH CH Hendon's Guide Thru Inferno, Susan Ray
GRCH BOB RGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM Listed Entry
CH GRCH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe
RCH UWP CH Cross Check's Warrior Rvr Havoc, Kayla Cooper
GRCH BOB GRCH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOW BOB Elfin Farms Wallaby Darned, Dori Renner-hayes
BHF BF Elfin Farms Carys Bear, Dori Renner-hayes

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) German Shepherd Dog, RGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, Listed Entry
3rd) Pembroke Welsh Corgi, Elfin Farms Wallaby Darned
4th) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Goodasitgets

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF 'PR'Ack Siya, Willie Lee Brown Jr, Dejoria Miller
Open Female BF BOW CH Kayo's Dare To Defy, Christina Gonzalez, Kristina Browne
GRCH BOB GRCH Moores Str8 Outta Backwoods, Cedric Moore

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM 'PR'Aspen's Major, Deborah Botruff
Female Puppy BF BOW Aspen's Wildflower, Deborah Botruff
CH BOB CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart

Terrier Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham
2nd) American Pit Bull Terrier, GRCH Moores Str8 Outta Backwoods

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Z Bullyz Gorilla Zoe, James Hood

Dalmatian, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female Lakeshore's Visions Of Sugarplums, Sharon Rogers
Adult Female RBF Rvn Lakeshore Makn Spirits Brt, Sharon Rogers, David G Rogers
BHF BF BOB Lakeshore's Cuddle Dudds, Sharon Rogers

English Bulldog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB Marquis Court's Ohana, Miranda Booth

Poodle, 3 Entries
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Jr. Female Encor Dancing Up A Storm, Morgan Roberts
TOY
Male Puppy BMV BM Karalot's Cowboy Casanova, Debbie Brazzil
GRCH GRCH URO3 Rococo's Don't Stop Til Enuf SPOT-ON, Debbie Brazzil

Companion Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Dalmatian, Lakeshore's Cuddle Dudds
2nd) Poodle, Encor Dancing Up A Storm
3rd) English Bulldog, Listed Entry

BIS German Shepherd Dog, RGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin
RBIS American Eskimo, CH'PR'Wintersun's Time Traveler, Tammy Powers, Lenise Redding

View Event >