I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Ohio Classic (03/22/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

March 24, 2019

Location: Wilmington, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Bimberg's Egomanica At Furioso, Lee Simants, Morgan Conrick
Adult Male BM BOB CH Bimbergs Con Artist, Morgan Conrick

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH Listed Entry
RCH URO1 CH Scandifio's Shandy SPOT, Robert Hyde, Tonya Hyde, Tony Scandy
GRCH BOB CA GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio, Lihi Ruvio

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Blazing Bronco Dan D Line, Sharon Myers
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Rmh Don't Mess With Success, Sheri Hill

Estrela Mountain Dog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB URO1 CH Asteria Of Misty Mountain, Cathleen Arthur

Great Dane, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB GRCH Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Leonberger, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW CH Vh Jenkirk Giovani Von Helden, Terri Bailey
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Von Helden Herz Canine Cassanova, Terri Bailey

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Cane Corso Italiano, CA GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT
2nd) Leonberger, CH Great Northern's Bushwacker
3rd) Boxer, CH Bimbergs Con Artist
4th) Doberman Pinscher, Rmh Don't Mess With Success

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
CH BOB CCH GRCH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo, Jarrod Ball
RCH CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
BHF BF GRCH'PR'Baer Creek Outlaw Showtime Jj, Jewel Edman
CH BOB CCH'PR'Eee Tale Of A Wrangler, Jewel E Edman, Parry R Edman

Dachshund, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
STANDARD
BHF BFV BF Listed Entry
GRCH BOB NC NHD AI URO1 PTM GRCH Ocs Prince Of Peace Ms, Linda Alkema, Robin Mousseau

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Female BF BOB 'PR'Poseys Ragged Rdg Heaven Sent, Amber Posey

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge Camille Gagnon
Adult Male BM BOW BOB CH'PR'Buckeye Valley Sharp Dressed Man, Tiffany Schmersal, Damien Schmersal
Adult Female BF CH'PR'Buckeye Vly Dbl Shot Of Crown, Tiffany Schmersal, Damien Schmersal
CH CCH GRCH'PR'Ringer3's Made Of Millions, Tanner Mc Murray, Ryann Mc Murray

Scenthound Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Treeing Walker Coonhound, CH'PR'Buckeye Valley Sharp Dressed Man
2nd) Bluetick Coonhound, CCH'PR'Eee Tale Of A Wrangler
3rd) American B & T Coonhound, CCH GRCH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo
4th) Redbone Coonhound, 'PR'Poseys Ragged Rdg Heaven Sent

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB CH Katz Orb Of Deception, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger

Irish Wolfhound, 5 Entries
Judge William Hossler
Female Puppy BF Kate Lale, Rene Thurston
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr
RCH URO1 CH Timbercreek's Cup O' Tea, Cynthia J Lear

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge William Hossler
Adult Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 9 Entries
Judge William Hossler
Adult Male BM BOW CH'PR'K-c's Say Hello To Goodbye, Suzanne Liggett
BHM RBM 'PR'Belozor Scorching Hot, Suzanne Liggett
Female Puppy BF 'PR'Windnsatin Infinate Choices, Mary Jane Childs
CH Invalid Entry
RCH CH'PR'Attaway-kinobi Ghost Buster, Melissa Pearce
GRCH BOB GRCH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn, Richard F Hunter Jr, Chris Hunter

Whippet, 2 Entries
Judge William Hossler
CH BOB CH Saesi Everything You Say, Mary Magee
RCH CH Wildabout Heroine Addict, Julie Black

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn
2nd) Scottish Deerhound, Listed Entry
3rd) Whippet, CH Saesi Everything You Say
4th) Irish Wolfhound, CH Mt Carmel Odin's Charmed Son

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Sue Phillips
GRCH BOB GRCH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB GRCH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp
GRCH USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Open Female BF BOB Legacyk Stannyfield Prime Time, Autumn Clements, Nancibeth Koutstaal, Sherri Griswold

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Sue Phillips
CH GRCH Thndrgold Klondike Gold Rush, Sandra E L Jennings
RCH CH Golden's Glen Who's On First, Virginia Lee Montavon
GRCH BOB GRCH Thndrgold Ghostrider N The Sky, Sandra E L Jennings

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB GRCH Red Birch's Chantilly Lace, Barbara Christman
RCH CH Millstone Takincareofbeezness, Laura Gaston, Robert Gaston
GRCH GRCH Red Birch's Whole Lotta Shakin', Barbara Christman

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM Tulipgardens Bow Tie, Patricia Roenker
CH BOB CH Jacknic's Dilly Dilly, Kathleen Esio-king
RCH GRCH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
GRCH URO1 GRCH Paragon's Silver Dreams, Amanda C Cantrell

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF Southerrosesgypsies Last Rose, Erica Willis Wethington
CH BOB CH Ragna Rose Raider Of Hearts, Erica Willis
RCH URO1 CH Rose City's Scarlet Letter, Amanda Bishop
GRCH URO1 GRCH Bear Cove Charming Famous Amos, Paula L Cearley

Welsh Springer Spaniel, 5 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Open Female RBF Destiny's Time To Defy Gravity, Rebekah Dickey
BHF BF Listed Entry
CH CH Trystyn's Elan In Silk, Michael Travanutti, Mary Kay Morel

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOB Rock Run Bird's Eye View, Kathy Yontz

Gun Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Welsh Springer Spaniel, Listed Entry
2nd) German Shorthaired Pntr, Legacyk Stannyfield Prime Time
3rd) English Cocker Spaniel, GRCH Downondas Kindred At Kathben
4th) Flat-Coated Retriever, GRCH Butterblac's Sudden Impact

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Katherine G Short
STANDARD
Open Male RBMV RBM 'PR'Sierra's Sarkany O'aviron, Joseph Eder, Mona Eder, Leann Neiman
BHM BMV BM BOB CH'PR'Sierra's Absolute Power, Diana Allen
CH CH'PR'Firefly's Aim To Misbehave SPOT, Heather M Peterson

Kai, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Suteishii No Yamabushi Emi Go, Stacey Pestel

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB GRCH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Samoyed, GRCH Snowbaer Walk On The Wild Side
2nd) American Eskimo, CH'PR'Sierra's Absolute Power
3rd) Siberian Husky, Listed Entry
4th) Norwegian Elkhound, Listed Entry

Herding Dogs

Beauceron, 3 Entries
Judge Camille Gagnon
Female Puppy Invalid Entry
CH BOB URX CA UROC CH J'adore Ustaritz De L'ame Du Loup SPOT-ON, Susan Pamplin Griffin
RBF CH URO1 Birdwing Oberklasse-dieb Shelby Vannarsdall

Berger Picard, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
CH CH Allstars Orlando Bloom, Matthew Reagan
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Male Puppy BM BOB Rubad Love The One You're With, Nancy Willoughby

Dutch Shepherd, 3 Entries
Judge Camille Gagnon
CH BOB CH Von Der King's Pied Piper, Nicholas King, Michelle Rivera
GRCH URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Camille Gagnon
Jr. Male BM BOW Jdm's Blackhawk Of Tanglewood, Dottie Bowman
Jr. Female BF Meeka Von Friesenhaus, Suzie Freeze
CH CH The Silent Killer Rex Atticus, Jordan Janssen
GRCH BOB RGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Female BF BOB NC NI Wigglebutt Wand Chooses Wizard, Elizabeth Frum

Mudi, 3 Entries
Judge Camille Gagnon
CH BOB URO1 GRCH Mecseki Bundas Rebek, Leann Neiman, Lora Neiman
RCH CH Irhaberki Praline, Mona Eder, Joseph Eder

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Camille Gagnon
Jr. Male BM BOW Otis Christafer Buckeye Mc Corgi, Hannah Rae Slyman
Jr. Female BF CH Glen Acres Sweet Colleen, Glenda Flaugher
Open Female Buckeye Ms Fiona Down With Love, Marla Blum
BHF RBF CH Flf Hazel Bit O Honey, Debbie Mock
CH Invalid Entry
RCH CH Buckeye Babe E. Ruth At Flf, Debbie Mock
GRCH BOB USA UFA GRCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Camille Gagnon
Male Puppy RBM Cedarbreak Where Wild Things R, Edward Wendel
Jr. Male BM Harmony Let The Son Shine, Beatrice Davis
Female Puppy BF BOW BOB Randomcreek Sun Kissed, Joann Carruba, Cheryl Poe
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Randomcreek Sir Sean Connery, Al Zennie, Sonia Zennie, Cheryl Poe

White Shepherd, 6 Entries
Judge Camille Gagnon
Female Puppy BF CH URO1 Royal Aspen Little Wolf Love, Jean Reeves, Eli Sandberg
CH UCDX URO3 CH E-empress Von King's Silbertal SPOT-ON, Melanie Fuellgraf
RCH CH Matryoshka Iz Beloy Brigady, Taylor Gracie, Jean Reeves
GRCH BOB SI SC PTE GRCH Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike
RBF Royal Wannabea Pickled Denise Mencke-gottlieb

Herding Dog Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Dutch Shepherd, CH Von Der King's Pied Piper
2nd) German Shepherd Dog, RGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
3rd) Pembroke Welsh Corgi, USA UFA GRCH Ci Cymru Ychydig O Ras
4th) Shetland Sheepdog, Randomcreek Sun Kissed

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Wmk's Unchartered Hairitory, Mya Welling, Alissa Welling

Border Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
CH BOB CH Wicklow Shocking Blue, Tom Mccarthy

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Adult Male BM BOB Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH URO1'PR'Ratitatt Refraf Loki The Good, Valerie Schiefer, Richard Foreman, Roslyn Foreman
Open Male RBMV RBM 'PR'Raganrat Dbl Dbl Chocolate Q, Harriett Browne, Darice Ragan

Terrier Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Norwich Terrier, Fishback's Commodore Perry
2nd) Border Terrier, CH Wicklow Shocking Blue
3rd) American Hairless Terrier, Wmk's Unchartered Hairitory
4th) Rat Terrier, CH URO1'PR'Ratitatt Refraf Loki The Good

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF Listed Entry
CH GRCH Ggk Coldcreek Blue Daydreamer, Jennifer Bussey
RCH CH Bullies Bydna Po Lil Tink Tink, David N Adams
GRCH BOB GRCH Bpb Jazzy Belle, Tiffany Clevenger

Biewer Terrier, 4 Entries
Judge Sue Phillips
CH CH Travis Wonder Of The World, Shawn Brown
RCH CH Serenity Fairy Princess Lainie, Jennifer Chamberlain
GRCH BOB GRCH Dzina Gloris, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale

French Bulldog, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy RBF Adolf-bull Odessey, Wendy Spurlin
Jr. Female BF BOB Cassy De La Bombonetti, Wendy Spurlin

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOB CH Birkenstrand's G In The Palace, Mary Dixon
CH UFR USR CH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Pomeranian, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Bravo's Bright Future, Nedalee Thomas

Poodle, 1 Entry
Judge Sue Phillips
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB Adoreannies Zebedee Zeb, Jane Levering

Schipperke, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Raffinee Armani, Virginia Larioza, Joyce Larioza

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Female BF RBF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Schipperke, CH Raffinee Armani
2nd) American Bully, GRCH Bpb Jazzy Belle
3rd) Poodle, Adoreannies Zebedee Zeb
4th) Shih Tzu, Listed Entry

BIS Welsh Springer Spaniel, Listed Entry
RBIS Samoyed, GRCH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer

View Event >