I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Ohio Classic (03/22/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

March 23, 2019

Location: Wilmington, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW URO1 CH Scandifio's Shandy SPOT, Robert Hyde, Tonya Hyde, Tony Scandy
CH CH Stonehearts Just Like Fire, Christy Six, Adam Holcomb
GRCH BOB CA GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio, Lihi Ruvio

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Blazing Bronco Dan D Line, Sharon Myers
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Rmh Don't Mess With Success, Sheri Hill

Estrela Mountain Dog, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB URO1 CH Asteria Of Misty Mountain, Cathleen Arthur

Great Dane, 1 Entry
Judge Sue Phillips
GRCH BOB GRCH Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Leonberger, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Cherrywood's Beartooth Bruin, Susan Lattier
Jr. Female BF BOW Monarch's Bia, Susan Lattier
CH BOB CH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOB Violent Ends Of Wounded Bear, Teal Erickson, Josh Lupidi, Zaira Lupidi

Rottweiler, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW CH Vh Jenkirk Giovani Von Helden, Terri Bailey
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Von Helden Herz Canine Cassanova, Terri Bailey

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Cane Corso Italiano, CA GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT
2nd) Great Dane, GRCH Tw An Affair To Remember
3rd) Leonberger, CH Great Northern's Bushwacker
4th) Doberman Pinscher, Rmh Don't Mess With Success

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge William Hossler
CH BOB CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy
RCH CCH GRCH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo, Jarrod Ball

Dachshund, 1 Entry
Judge William Hossler
GRCH BOB NC NHD AI URO1 PTM GRCH Ocs Prince Of Peace Ms, Linda Alkema, Robin Mousseau

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge William Hossler
BHM BM CH'PR'Triple R Syndicated, Denise Geffs, Rebecca Geffs
BHF BF BOW BOB 'PR'Ponymtns May The Force B With U, Denise Geffs, Rebecca Geffs
RBF CCH GRCH'PR'Ringer3's Made Of Millions Tanner Mc Murray, Ryann Mc Murray

Scenthound Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Ponymtns May The Force B With U
2nd) Dachshund, NC NHD AI URO1 PTM GRCH Ocs Prince Of Peace Ms
3rd) American B & T Coonhound, CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Katz Orb Of Deception, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger

Irish Wolfhound, 11 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy RBF Kate Lale, Rene Thurston
Adult Female Steppin'wolf's Mended Bonds, Karen Brinkley
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Darom Mc De's Lord Larkin, Gail Morad
RCH URO1 CH Timbercreek's Cup O' Tea, Cynthia J Lear
GRCH GRCH Bainbridge A Day In The Life@mcde, Sally Mc Namara

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Adult Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 13 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy RBM 'PR'Clayborn's Doc Holiday, Lauren Moore
Adult Male BM BOW CH'PR'K-c's Say Hello To Goodbye, Suzanne Liggett
BHM 'PR'Belozor Scorching Hot, Suzanne Liggett
Female Puppy 'PR'Windnsatin Infinate Choices, Mary Jane Childs
Adult Female RBF 'PR'Clayborn's Dancing Butterfly, Jennifer Young, Brenda Katz
BHF BF Listed Entry
CH CH'PR'Jdf 24k Tea Tax Windnsatin Dna, Jean Dillon
RCH CH'PR'Attaway-kinobi Ghost Buster, Melissa Pearce
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Whippet, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Saesi Everything You Say, Mary Magee
RCH CH Wildabout Heroine Addict, Julie Black

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Irish Wolfhound, CH Darom Mc De's Lord Larkin
2nd) Borzoi, CH Katz Orb Of Deception
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna
4th) Scottish Deerhound, Listed Entry

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
Adult Male BM BOW BOB CH SHR Calico Mlb Brf Chippewa Chief, Randi Evans
BHF BF Moonlight Bay Midnight Madness, Gail Evans

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
GRCH BOB GRCH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Lynette Rutz
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge Lynette Rutz
CH BOB GRCH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp
RCH CH Oakwood's Lure Me To The Lakes, Diane Constable
GRCH USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF Legacyk Stannyfield Prime Time, Autumn Clements, Nancibeth Koutstaal, Sherri Griswold

Golden Retriever, 10 Entries
Judge Lynette Rutz
CH GRCH Thndrgold Klondike Gold Rush, Sandra E L Jennings
RCH URO1 CH Jr's Golden Angels Hat Trick, Sharon Groves
GRCH BOB GRCH Thndrgold Rockn Lik A Huricane, Sandra E L Jennings

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Lynette Rutz
CH CH Millstone Takincareofbeezness, Laura Gaston, Robert Gaston
RCH GRCH Red Birch's Chantilly Lace, Barbara Christman
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Lynette Rutz
Jr. Male BM Tulipgardens Bow Tie, Patricia Roenker
Female Puppy RBF Rosecity Owhat An Adventure@1fc, Kristy Jo Jones, Ray Jones
Jr. Female Shyre's Good Fortune, Rebekah Zurbrugg
BHF BF BOW BOB CH Paramour's Silver Queen, Amanda Cantrell
CH GRCH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
RCH Listed Entry
GRCH URO1 GRCH Paragon's Silver Dreams, Amanda C Cantrell

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Lynette Rutz
CH CH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths, Ray Jones
RCH URO1 CH Rose City's Scarlet Letter, Amanda Bishop
GRCH BOB URO1 GRCH Bear Cove Charming Famous Amos, Paula L Cearley

Welsh Springer Spaniel, 4 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Open Female RBF Destiny's Time To Defy Gravity, Rebekah Dickey
BHF BF Listed Entry

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Jr. Male BM BOB Rock Run Bird's Eye View, Kathy Yontz

Gun Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) English Springer Spaniel, Listed Entry
2nd) Welsh Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x
4th) English Cocker Spaniel, GRCH Downondas Kindred At Kathben

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Sue Phillips
STANDARD
BHM BMV BM BOB CH'PR'Sierra's Absolute Power, Diana Allen
CH CH'PR'Firefly's Aim To Misbehave SPOT, Heather M Peterson

Kai, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Suteishii No Yamabushi Emi Go, Stacey Pestel

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Sue Phillips
GRCH BOB GRCH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Samoyed, GRCH Snowbaer Walk On The Wild Side
2nd) American Eskimo, CH'PR'Sierra's Absolute Power
3rd) Norwegian Elkhound, Listed Entry
4th) Kai, CH Suteishii No Yamabushi Emi Go

Herding Dogs

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Female Puppy BF BOB Brampton's Que Sera Sera, Pat Sherwood

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Lynette Rutz
GROENENDAEL
Jr. Male BMV BM BOW BOB Xs Man In The Mirror, Cathy Vella
BHF BFV BF Sarron Notorious, Sherri Swabb
TERVUEREN
BHM BMV RBM Listed Entry
CH URO1 CH Uskollinen Blue Skies, Kristina Phillips
RCH URO1 CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap

Berger Picard, 3 Entries
Judge Lynette Rutz
Jr. Male BM BOW CH Allstars Orlando Bloom, Matthew Reagan
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Male Puppy BM BOB Rubad Love The One You're With, Nancy Willoughby

Dutch Shepherd, 3 Entries
Judge Lynette Rutz
CH CH Von Der King's Pied Piper, Nicholas King, Michelle Rivera
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Lynette Rutz
CH CH The Silent Killer Rex Atticus, Jordan Janssen
GRCH BOB RGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Jr. Female BF BOB NC NI Wigglebutt Wand Chooses Wizard, Elizabeth Frum

Mudi, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH Irhaberki Praline, Mona Eder, Joseph Eder
GRCH NC NI URO1 GRCH Hilarow Lilliana Fekete, Joseph Eder, Mona Eder

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
Jr. Male RBM Cityside The Devil In Disguise, Rebecca Dean
Open Male BM Kiss My Buckeye, Marla Blum
Jr. Female RBF CH Glen Acres Sweet Colleen, Glenda Flaugher
Open Female Buckeye Ms Fiona Down With Love, Marla Blum
BHF BF BOW BOB CH Flf Hazel Bit O Honey, Debbie Mock
CH CH Buckeye Babe E. Ruth At Flf, Debbie Mock
GRCH USA UFA GRCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy RBM Cedarbreak Where Wild Things R, Edward Wendel
Jr. Male BM BOW Harmony Let The Son Shine, Beatrice Davis
Female Puppy BF Cedarbreaks Elementary My Dear, Pamela Wendel
CH BOB CH Northstar Midnight In Paris, Nathan Barkman, Steve Pennington
RBF Randomcreek Sun Kissed Joann Carruba, Cheryl Poe

White Shepherd, 6 Entries
Judge Lynette Rutz
Female Puppy BF Royal Wannabea Pickled, Denise Mencke-gottlieb
CH CH Matryoshka Iz Beloy Brigady, Taylor Gracie, Jean Reeves
GRCH BOB SI SC PTE GRCH Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike
RBF CH URO1 Royal Aspen Little Wolf Love Jean Reeves, Eli Sandberg

Herding Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) German Shepherd Dog, RGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
2nd) Berger Picard, URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint
3rd) White Shepherd, SI SC PTE GRCH Royal Von Tasz Classic Martini
4th) Belgian Shepherd Dog, Xs Man In The Mirror

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge William Hossler
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Wmk's Unchartered Hairitory, Mya Welling, Alissa Welling

Border Terrier, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB CH Wicklow Shocking Blue, Tom Mccarthy

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge William Hossler
Adult Male BM BOB Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Rat Terrier, 2 Entries
Judge William Hossler
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH URO1'PR'Ratitatt Refraf Loki The Good, Valerie Schiefer, Richard Foreman, Roslyn Foreman
Open Male RBMV RBM 'PR'Raganrat Dbl Dbl Chocolate Q, Harriett Browne, Darice Ragan

Terrier Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Border Terrier, CH Wicklow Shocking Blue
2nd) Norwich Terrier, Fishback's Commodore Perry
3rd) Rat Terrier, CH URO1'PR'Ratitatt Refraf Loki The Good
4th) American Hairless Terrier, Wmk's Unchartered Hairitory

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Katherine G Short
CH CH Bullies Bydna Po Lil Tink Tink, David N Adams
RCH CH Ggk's Warmaiden Of Valhalla, Morgan Barrick
GRCH BOB GRCH Bpb Jazzy Belle, Tiffany Clevenger

Biewer Terrier, 4 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Serenity Fairy Princess Lainie, Jennifer Chamberlain
RCH CH Travis Wonder Of The World, Shawn Brown
GRCH GRCH Dzina Gloris, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale

French Bulldog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy RBF Adolf-bull Odessey, Wendy Spurlin
Jr. Female BF BOB Cassy De La Bombonetti, Wendy Spurlin

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB UFR USR CH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Pomeranian, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Bravo's Bright Future, Nedalee Thomas

Schipperke, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Raffinee Armani, Virginia Larioza, Joyce Larioza

Companion Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) American Bully, GRCH Bpb Jazzy Belle
2nd) Biewer Terrier, CH Serenity Fairy Princess Lainie
3rd) Schipperke, CH Raffinee Armani
4th) French Bulldog, Cassy De La Bombonetti

TOTAL DOG QUALIFIERS
DACHSHUND, NC NHD AI URO1 PTM GRCH Ocs Prince Of Peace Ms, Linda Alkema, Robin Mousseau
GOLDEN RETRIEVER, URO1 CH Jr's Golden Angels Hat Trick, Sharon Groves
STANDARD POODLE, URO1 CH Rose City's Scarlet Letter, Amanda Bishop
BELGIAN SHEPHERD DOG, URO1 CH Uskollinen Blue Skies, Kristina Phillips
GERMAN SHEPHERD DOG, AC AI URO1 PTS NN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
MUDI, NC NI URO1 GRCH Hilarow Lilliana Fekete, Joseph Eder, Mona Eder
WHITE SHEPHERD, SI SC PTE GRCH Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike

BIS Samoyed, GRCH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer
RBIS Irish Wolfhound, CH Darom Mc De's Lord Larkin, Gail Morad

View Event >