I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Ohio Classic (03/22/2019) / Conformation - Friday, Show 1

March 22, 2019

Location: Wilmington, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy BM Listed Entry
GRCH BOB CA GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio, Lihi Ruvio

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Blazing Bronco Dan D Line, Sharon Myers
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Rmh Don't Mess With Success, Sheri Hill

Estrela Mountain Dog, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB URO1 CH Asteria Of Misty Mountain, Cathleen Arthur

Leonberger, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy BM CH Vh Jenkirk Giovani Von Helden, Terri Bailey
CH BOB CH Von Helden Herz Canine Cassanova, Terri Bailey

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) Rottweiler, CH Von Helden Herz Canine Cassanova
2nd) Leonberger, CH Great Northern's Bushwacker
3rd) Doberman Pinscher, Rmh Don't Mess With Success
4th) Cane Corso Italiano, CA GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB CCH GRCH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo, Jarrod Ball
RCH CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Dachshund, 1 Entry
Judge Kim Rowley
GRCH BOB NC NHD AI URO1 PTM GRCH Ocs Prince Of Peace Ms, Linda Alkema, Robin Mousseau

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Jr. Female BF BOB CH'PR'Poseys R Rdg Ruby Red Slippers, Amber Posey

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Kim Rowley
BHF BF CCH GRCH'PR'Ringer3's Made Of Millions, Tanner Mc Murray, Ryann Mc Murray
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Diamond Rock's New Beginning, Angela Cable, Jaxon Cable, Lauren Lester

Scenthound Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Treeing Walker Coonhound, CH CGRCH'PR'Diamond Rock's New Beginning
2nd) American B & T Coonhound, CCH GRCH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo
3rd) Dachshund, NC NHD AI URO1 PTM GRCH Ocs Prince Of Peace Ms
4th) Redbone Coonhound, CH'PR'Poseys R Rdg Ruby Red Slippers

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Kim Rowley
BHF BF Secrethaven Mystical Endeavor Wns, Michele Fink
CH BOB CH Katz Orb Of Deception, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger

Irish Wolfhound, 9 Entries
Judge Kim Rowley
Female Puppy RBF Kate Lale, Rene Thurston
Adult Female BF CH Spanky Emma Of Murphdogg, Elaine Staley
CH BOB CH Darom At Center Ice Yzerman, Gail Morad
RCH CH Mc De's Seinn Erin Go Bragh, Sally A Mc Namara
GRCH GRCH Bainbridge A Day In The Life@mcde, Sally Mc Namara

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Kim Rowley
Male Puppy 'PR'Clayborn's Doc Holiday, Lauren Moore
Adult Male BM BOW BOB CH'PR'K-c's Say Hello To Goodbye, Suzanne Liggett
BHM RBM 'PR'Belozor Scorching Hot, Suzanne Liggett
Jr. Female BF 'PR'Clayborn's Dancing Butterfly, Jennifer Young, Brenda Katz
CH CH'PR'Belozor Without A Doubt, Judy Howell, Bill Howell, Suzanne Liggett
RCH CH'PR'Moonstone To The Moon And Backdna, Jennifer Young, Andrew Young
GRCH GRCH'PR'Broadway's All I Care About SPOT, Janis Bastian

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Silken Windhound, CH'PR'K-c's Say Hello To Goodbye
2nd) Borzoi, CH Katz Orb Of Deception
3rd) Irish Wolfhound, CH Darom At Center Ice Yzerman

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 2 Entries
Judge William Hossler
Adult Male BM BOW BOB CH SHR Calico Mlb Brf Chippewa Chief, Randi Evans
BHF BF Moonlight Bay Midnight Madness, Gail Evans

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge William Hossler
Jr. Female BF BOB Listed Entry
GRCH GRCH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB Listed Entry

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge William Hossler
CH GRCH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp
RCH CH Oakwood's Lure Me To The Lakes, Diane Constable
GRCH BOB USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge William Hossler
Open Female BF BOB Legacyk Stannyfield Prime Time, Autumn Clements, Nancibeth Koutstaal, Sherri Griswold

Golden Retriever, 9 Entries
Judge William Hossler
CH CH Jr's Golden Angels Pack'n Heat, Virginia Montavon
RCH CH Glamour's Primo, Zoe Burba
GRCH BOB GRCH Thndrgold Ghostrider N The Sky, Sandra E L Jennings

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge William Hossler
CH CH Millstone Takincareofbeezness, Laura Gaston, Robert Gaston
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 7 Entries
Judge William Hossler
Jr. Male BM Tulipgardens Bow Tie, Patricia Roenker
Female Puppy RBF Rosecity Owhat An Adventure@1fc, Kristy Jo Jones, Ray Jones
BHF BF BOW CH Paramour's Silver Queen, Amanda Cantrell
CH BOB GRCH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
RCH Listed Entry
GRCH URO1 GRCH Paragon's Silver Dreams, Amanda C Cantrell

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge William Hossler
CH BOB CH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths, Ray Jones
RCH URO1 CH Rose City's Scarlet Letter, Amanda Bishop
GRCH URO2 GRCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones

Welsh Springer Spaniel, 4 Entries
Judge William Hossler
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
Open Female RBF Destiny's Time To Defy Gravity, Rebekah Dickey
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge William Hossler
Jr. Male BM BOB Rock Run Bird's Eye View, Kathy Yontz

Gun Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Welsh Springer Spaniel, Listed Entry
2nd) Flat-Coated Retriever, USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight
3rd) English Springer Spaniel, Listed Entry
4th) Wirehaired Point. Griffon, Rock Run Bird's Eye View

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH'PR'Firefly's Aim To Misbehave SPOT, Heather M Peterson

Kai, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH Suteishii No Yamabushi Emi Go, Stacey Pestel

Keeshond, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
BHM BM BOB Listed Entry

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) Norwegian Elkhound, Listed Entry
3rd) American Eskimo, CH'PR'Firefly's Aim To Misbehave SPOT
4th) Kai, CH Suteishii No Yamabushi Emi Go

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB URO1 CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
RCH URO1 CH Uskollinen Blue Skies, Kristina Phillips

Berger Picard, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Katherine G Short
CH CH Von Der King's Pied Piper, Nicholas King, Michelle Rivera
RCH CH Basirguns Quando, Janice L George
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH CH The Silent Killer Rex Atticus, Jordan Janssen
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB NC NI Wigglebutt Wand Chooses Wizard, Elizabeth Frum

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
Open Male BM Kiss My Buckeye, Marla Blum
Jr. Female RBF CH Glen Acres Sweet Colleen, Glenda Flaugher
Open Female Northstar's Lollipup, Venessa Gier
BHF BF BOW CH Flf Hazel Bit O Honey, Debbie Mock
CH CH Buckeye Babe E. Ruth At Flf, Debbie Mock
GRCH BOB USA UFA GRCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Randomcreek Sun Kissed, Joann Carruba, Cheryl Poe
Jr. Female RBF CH Northstar Midnight In Paris, Nathan Barkman, Steve Pennington

White Shepherd, 5 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF CH URO1 Royal Aspen Little Wolf Love, Jean Reeves, Eli Sandberg
CH UCDX URO3 CH E-empress Von King's Silbertal SPOT-ON, Melanie Fuellgraf
RCH CH Matryoshka Iz Beloy Brigady, Taylor Gracie, Jean Reeves
GRCH BOB SI SC PTE GRCH Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike

Herding Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) White Shepherd, SI SC PTE GRCH Royal Von Tasz Classic Martini
2nd) Dutch Shepherd, URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six
3rd) Pembroke Welsh Corgi, USA UFA GRCH Ci Cymru Ychydig O Ras
4th) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Jdm Have U Met Ted Tanglewood

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Wmk's Unchartered Hairitory, Mya Welling, Alissa Welling

Border Terrier, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH Wicklow Shocking Blue, Tom Mccarthy

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Adult Male BM BOB Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Terrier Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) Norwich Terrier, Fishback's Commodore Perry
2nd) Border Terrier, CH Wicklow Shocking Blue
3rd) American Hairless Terrier, Wmk's Unchartered Hairitory

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge William Hossler
CH BOB GRCH Bpb Mr. Bubbles, Jordan Janssen
RCH GRCH Ggk Coldcreek Blue Daydreamer, Jennifer Bussey
GRCH GRCH Bpb Jazzy Belle, Tiffany Clevenger

Biewer Terrier, 4 Entries
Judge William Hossler
CH BOB CH Serenity Fairy Princess Lainie, Jennifer Chamberlain
RCH CH Travis Wonder Of The World, Shawn Brown
GRCH GRCH Dzina Gloris, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale

French Bulldog, 2 Entries
Judge William Hossler
Female Puppy BF BOB Adolf-bull Odessey, Wendy Spurlin
Jr. Female RBF Cassy De La Bombonetti, Wendy Spurlin

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB UFR USR CH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Pomeranian, 2 Entries
Judge William Hossler
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Bravo's Bright Future, Nedalee Thomas

Schipperke, 2 Entries
Judge William Hossler
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Raffinee Armani, Virginia Larioza, Joyce Larioza

Companion Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Kromfohrlander, UFR USR CH Krumme Furche Hummer SPOT
2nd) Biewer Terrier, CH Serenity Fairy Princess Lainie
3rd) Schipperke, Listed Entry
4th) French Bulldog, Adolf-bull Odessey

TOTAL DOG QUALIFIERS
CANE CORSO ITALIANO, CA GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio, Lihi Ruvio
DACHSHUND, NC NHD AI URO1 PTM GRCH Ocs Prince Of Peace Ms, Linda Alkema, Robin Mousseau
STANDARD POODLE, URO1 CH Rose City's Scarlet Letter, Amanda Bishop
STANDARD POODLE, URO1 GRCH Bear Cove Southern Lady Lizzie, Paula L Cearley
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 GRCH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
WHITE SHEPHERD, UCDX URO3 CH E-empress Von King's Silbertal SPOT-ON, Melanie Fuellgraf

BIS Norwich Terrier, Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos
RBIS Welsh Springer Spaniel, Listed Entry

View Event >