I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Dulles Gateway Dog Training Club (03/16/2019) / Saturday, Agility Trial 2

March 16, 2019

Hosted By: Dulles Gateway Dog Training Club

Location: Winchester, Virginia

High in Trial: UAGII Amazing Blue Angel Parlett, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 200

Agility I - Judge: Dana Conley
Division I - A
1st) Listed Entry
Division II - A
1st) UAGI Homewardtrails The Skys The Limit, Unrecognized, Joy Leslie Pitcher, 200
2nd) Listed Entry
3rd) UAGI Arnleifur Roki, Icelandic Sheepdog, Janet Moore, 192.94
4th) Wynmoor Skye's The Limit, English Springer Spaniel, Nancy Kolodner, 192
Listed Entry
Inked Automic Bombshell, Australian Shepherd, Melissa Johnson, 190
Division II - B
1st) UAGII Amazing Blue Angel Parlett, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 200
2nd) UGRACH2 Spring Coves Just Believe, Labrador Retriever, Susan A Dodson, 200
3rd) UACH Amazing Grace, Australian Cattle Dog, Michelle Renae Parlett, 200
4th) UACHX Annie, Amb, Nancy B Strawsnyder Or Harvey E Strawsnyder, 200
UAGII Zelee O'neill, Australian Cattle Dog, Betty J O'neill, 200
UAGII Hamlet Swift, Unrecognized, Gail Swift, 200
UAGII Pride'n Joy's Ain't Misbehavin', English Springer Spaniel, Gerald Smith, Donna Smith, 200
UACHX Jaxaron On The Rocks, Unrecognized, Jeremy Park, 200
URO1 UACHX Acadia Brigadoon, Shetland Sheepdog, Holly A Hammerle, 200
UACHX Black Magic Maya, Amb, Megan Moore And Jeremy Park, 199
UAGII Herbie, Unrecognized, Ed Strawsnyder, 199
Listed Entry
UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 198
UAGII UUD UROC Debra's Tripperjanz Adventure, Amb, Debra Moyer-petrusjanz, 198
UAGII Taggart Growly Pants, Wire Fox Terrier, Wendy Minke, 197
UACH Daisy, Amb, Bonnie Kelley, 194
UGRACH Dreamseed Little Whisper, Shetland Sheepdog, Carol Guth, 188
UAGI Sadie, Min American Shepherd, Robert Tatara, 183.53
UAGII Dechant's Jasper, Unrecognized, Janet L Moore, 179
UAGI UCD URO3 Third Time's The Charm Ala Trei, Australian Shepherd, Elizabeth Long, 175.81
Division III - A
1st) Listed Entry
2nd) Reesie Nuttin' But Chocolate, Labrador Retriever, Rinn Siegrist, 198
3rd) Signature Delight Sorbetto, Samoyed, Lisa Marino, 195
Division III - B
1st) URO2 UGRACH Bosley, American Pit Bull Terrier, Becky Gregory, 200
2nd) USJ UACHX Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 200
3rd) UAGII Krystal Wolf's Wild Adventure, Siberian Husky, Susan A Dodson, Anne Hennessey, 199
4th) UAGII Johnson's Gracie-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 199
UACHX Johnson's Redmond Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 197
UAGI Annie Olinger, Mountain Cur, Judy C Olinger, 195
UAGI Double Dutch's Full Throttle, Dutch Shepherd, James Duchnowski, Alexis N Farris, 181.22
UAGII Smith's Hobbes, Border Collie, Gerald Smith, Donna Smith, 181.09

Agility II - Judge: Dana Conley
Division I - B
1st) UAGII Elfame Xwynd Midknight Ryde, Pembroke Welsh Corgi, Susan Mackert, 194
Division II - B
1st) UACHX Black Magic Maya, Amb, Megan Moore And Jeremy Park, 200
2nd) UGRACH2 Spring Coves Just Believe, Labrador Retriever, Susan A Dodson, 195
3rd) UAGII Taggart Growly Pants, Wire Fox Terrier, Wendy Minke, 190
4th) UACHX Pride'n Joy Mighty Like A Rose, English Springer Spaniel, Donna Smith And Gerald L Smith Jr, 187.84
UACHX Jaxaron On The Rocks, Unrecognized, Jeremy Park, 184.6
Division III - A
1st) Cajun Saffron Sunrise, Unrecognized, Rinn Siegrist, 200
2nd) UAGI UCD URO3 Barba Bagnata Tazio Il Mago, Spinone Italiano, Berdell K Koch, 200
3rd) UAGI Double Dutch's Full Throttle, Dutch Shepherd, James Duchnowski, Alexis N Farris, 195
Division III - B
1st) UAGII Krystal Wolf's Wild Adventure, Siberian Husky, Susan A Dodson, Anne Hennessey, 200
2nd) URO2 UGRACH Bosley, American Pit Bull Terrier, Becky Gregory, 200
3rd) UAGII Johnson's Gracie-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 200
4th) USJ UACHX Satchmo, Amb, Joy Pitcher, 199
UACHX Johnson's Redmond Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 198
UAGII Smith's Hobbes, Border Collie, Gerald Smith, Donna Smith, 195

Agility III - Judge: Dana Conley
Division II
1st) UACHX Jaxaron On The Rocks, Unrecognized, Jeremy Park, 200
2nd) UACHX Black Magic Maya, Amb, Megan Moore And Jeremy Park, 198
Division III
1st) UACH'PR'Johnson's Lilly-ann Squier, English Shepherd, Cheryl S Johnson, 198
2nd) URO2 UGRACH Bosley, American Pit Bull Terrier, Becky Gregory, 198

View Event >