Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc. (03/02/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

March 3, 2019

Hosted By: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc.

Location: Hartwell, Georgia

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 3 Entries
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Alaturkay Demeter At Thunderpas, Patrea Pabst

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Teri Murphy
Jr. Female BF CH Allthemore Moonlight Kiss, Christine Churchwell, Stacie Amerson
CH BOB UWP CH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum
GRCH CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Teri Murphy
CH BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood, Jean Beattie

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF BOB Superiormastiffs Keepn Secrets, Gefforey Busick

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF BOB Eirians Steel Magnolia Redyre, Rebekah James
RBF Southpaws Penelope Von Grist Keith Scott, Nelson Grist

Guardian Dog Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) Doberman Pinscher, UWP CH Coruscates Remember The Buster
2nd) Anatolian Shepherd, Listed Entry
3rd) Dogo Argentino, CH Zbz Queen Of Ice Elsa
4th) Dogue De Bordeaux, Superiormastiffs Keepn Secrets

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Teri Murphy
BHM BM BOW BOB GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman
Adult Female BF CH'PR'Jingletown Fire On The Mountain, Amanda Bingham, Silas Lynch

Dachshund, 1 Entry
Judge Teri Murphy
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Adult Male BM GRCH'PR'Kentucky River Mundar, Cleo Moore Or Doug Bowers
Adult Female BF BOW BOB 'PR'Broken Road's Rowdy Little Miss, Cleo Bowers, Doug Bowers

Scenthound Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) American Leopard Hound, GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
2nd) Dachshund, Listed Entry
3rd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Broken Road's Rowdy Little Miss

Sighthounds & Pariah Dogs

Peruvian Inca Orchid, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois
CH BOB CH D'inka Espipena Katari, Barbara Ann Dubois

Whippet, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Adult Female BF BOB Hamrya's Sweet Dreams, Kevin Saunders

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) Peruvian Inca Orchid, CH D'inka Espipena Katari
2nd) Whippet, Hamrya's Sweet Dreams

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
RBF Rosecity Owhat An Adventure@1fc Kristy Jo Jones, Ray Jones

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Teri Murphy
CH CH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths, Ray Jones
RCH CH Tintlet No Doubt, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf
GRCH BOB URO1 GRCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 8 Entries
Judge Teri Murphy
MINIATURE
Male Puppy BMV RBM 'PR'Firefly Sr Indiana Rumor, Barbara Byrd
BHM RBMV 'PR'Arctic Rose's Afterburn, April Ellison
STANDARD
Jr. Male BMV BM 'PR'Achika's The Perfect Storm, April Ellison
Female Puppy BFV BF BOW BOB 'PR'Thunderpas Crystaltyme Daenerys, Patrea L Pabst
RBMV 'PR'Thunderpas Aragorn Patrea L Pabst
CH CH'PR'Nuuktok-ah's Rainbow's Promise, Nancy Petrone, Sharon Robertson
GRCH GRCH'PR'Sr Miss Maize Byrd, Barbara Byrd

Chinook, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF 'PR'Forever Greene Hiwassee Hazel, Denise T Reed
GRCH BOB NBOB GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok, Diana Fowler And Joann Blackman

Northern Breed Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) American Eskimo, 'PR'Thunderpas Crystaltyme Daenerys
2nd) Chinook, NBOB GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Jr. Female BF BOB Lk Michigan Give Me S'more, Lisa Harward

Border Collie, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 15 Entries
Judge Teri Murphy
Male Puppy Brandon Vom Alt-ostland, Christine Barker
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Hendon's Guide Thru Inferno, Susan Ray
GRCH BOB EGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae

La Catahoula Leopard Dog, 6 Entries
Judge Teri Murphy
Male Puppy Invalid Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
CH CH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe
RCH CH Wenonas Willow, Deborah Claire Deters
GRCH BOB GRCH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) German Shepherd Dog, EGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
2nd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Goodasitgets
3rd) Australian Shepherd, Lk Michigan Give Me S'more
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 14 Entries
Judge Teri Murphy
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM 'PR'Ro-ki's Just Rudimentary, Ron Allison, Kim Allison
BHM RBM Seven Sins' Slo-no-mo, Elissa Bradford
Jr. Female RBF Kastewar/Ctk Sound Of Silence, Kasandra Stewart
Open Female AP VPN UWPCH'PR'Sevensins' Steel-thorned Roses, Elissa Bradford, Michael Delvecchio
BHF BF BOW Kayo's Sky Is The Limit, Lesa Howell, Kristina Browne
CH BOB CH Southpaw's Annie Oakley, Keith Scott, Jodi Hursey
RCH CH Kayo's Skye Forged Ice & Fire, Kristina Browne
GRCH UWP GRCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Female Puppy RBF CH Maldonfox Moon Over Georgia, Kelley Maldon
Adult Female BF BOB 'PR'Mfx Dancin' In The Moonlight, Liza Dougherty, Robert Dougherty

Terrier Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) American Pit Bull Terrier, CH Southpaw's Annie Oakley
2nd) Toy Fox Terrier, 'PR'Mfx Dancin' In The Moonlight
3rd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Teri Murphy
Adult Male BM BOB Pho Kings zues, Khanh Nguyen
CH GRCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio
RCH CH Bolt Action Fire & Ice, Stacey Criswell

English Bulldog, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Jr. Female BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Teri Murphy
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH CH No Nose Frenchies Bull Dozer, Alison Bargnesi

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Teri Murphy
BHM BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) American Bully, Pho Kings zues
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) English Bulldog, Listed Entry
4th) Italian Greyhound, Listed Entry

BIS American Bully, Pho Kings zues, Khanh Nguyen
RBIS German Shepherd Dog, EGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae

View Event >