▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club / Conformation Saturday Show 2

September 24, 2016

Location: Frenchtown, New Jersey

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Adult Male Invalid Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF CH Cedarcreek's Living The Legend, Arlene Ritter
CENTRAL ASIAN SHEPHERDDOG, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Int. Male BM CH Ostap Klyashtorny, Alexander Klyashtorny
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist
GREAT DANE, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Female BF Hope's Jaylor Country Lil' Brooke, Susan Palla
CH BOB CH Patriots Indian Summer, Carol Mc Caffrey, Jules Mc Caffrey
RCH CH Lg's Pon De Replay, Debra Oliver, Stephen Oliver
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Fox Tales Devil In The Details, Diane Husar
NEWFOUNDLAND, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Male BM BOB Listed Entry
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Nancy Beeman
CH BOB CH Jasta's Spirit Of Love, Donna M Worthington
RCH CH Bang's All Shook Up, Alexandra Gebhardt
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Nancy Beeman
1st) Bernese Mountain Dog, Listed Entry
2nd) Newfoundland, Listed Entry
3rd) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel
4th) Great Dane, CH Patriots Indian Summer

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SILKEN WINDHOUND, 2 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Male RBM 'PR'Cool Run Taji, Nancy E Wakeham, Patricia L Dunn
Int. Male BM BOB 'PR'Winsome's Arazi Of Cool Run Dna, Gloria A Hyland-fisher, George E Fisher
WHIPPET, 2 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Mariner Diablesse Bristol Bomb, Liz Aiello, Karen Lee
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Nancy Beeman
1st) Silken Windhound, 'PR'Winsome's Arazi Of Cool Run Dna
2nd) Whippet, Listed Entry

GUN DOGS
BRITTANY, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
CH HUNT GRCH Ruffwood-n-kstar's Sunsation TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH Granmars-n-kstar Can Drew TAN, Mary Kathy Shannon
FLAT-COATED RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Int. Male BM BOW BOB CH URO1 Blacfriar Winter Storm Nemo, Amanda Sypniewski
Adult Female BF Stormwatch Jet Stream, Peg Forte
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Adult Male BM BOB Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female Cassie One Singular Sensation, Edward Coyle
Adult Female BF BOB Listed Entry
IRISH RED & WHITE SETTER, 5 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Truly A Game Of Thrones, Lindsay Bockman, Wendy Bockman
CH BOB CH Truly You Are My Joy, Wendy Bockman, Lindsay Bockman, Rachel Bockman
RCH CH Truly A Royal Ransom, Lindsay Bockman, Wendy Bockman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
IRISH SETTER, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Female BF BOB Galewinns Flarestar At Last, Lola Gamble
KOOIKERHONDJE, 4 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Female Puppy RBF Manusia's Xinta-indra, Susan Allard
Adult Female BF CH Manusia's Hailey-wieke, Susan Allard
CH BOB CH Ravenswood Quuinci Par Avion, Rodney Beckstead, Marta Beckstead
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Male Puppy BM BOB Triple Threats Imagine Takoda, Susanne E Maxwell, Kenneth Maxwell
NS DUCK TOLLING RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Female BF BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Male Puppy BM Scheherazade Jolly Nick Jordan, Deborah M Jordan, Linda Howard
CH BOB CH Scheherazade Too Hot To Handle, Linda Howard
RCH CH Scheherazade Lady Genevieve, Joan Janssen, Linda Howard
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Nancy Beeman
1st) Irish Setter, Galewinns Flarestar At Last
2nd) Standard Poodle, CH Scheherazade Too Hot To Handle
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Kooikerhondje, CH Ravenswood Quuinci Par Avion

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 4 Entries
JUDGE David Arthur
Male Puppy RBM Nyrakym's When I Live Mydreams, Karyn Colman, Jari Nirhamo
BHM BM BOW CH Nyrakym Absolutely Wonderful, Karyn Colman, Jari Nirmamo
Female Puppy BF Nyrakyms Dancingwiththebigboys, Karyn Colman, Jari Nirhamo
CH BOB CH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman
CHINOOK, 2 Entries
JUDGE David Arthur
Female Puppy BF BOB CH'PR'Bashaba Ellam Qaralii, Karen Hinchy
Int. Female RBF CH Bashaba Naunbat Nashira, Karen Hinchy
FINNISH LAPPHUND, 1 Entry
JUDGE David Arthur
CH BOB CH Mystic's Midnight Sun, Barbara Kennedy Or Robert S Kennedy
KEESHOND, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Male BM BOB Kj's Steppin' Out, Kathy Gaynor
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Chinook, CH'PR'Bashaba Ellam Qaralii
2nd) Alaskan Malamute, CH Nyrakym Source Of Secrets
3rd) Finnish Lapphund, CH Mystic's Midnight Sun
4th) Keeshond, Kj's Steppin' Out

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Adult Female Invalid Entry
COLLIE, 1 Entry
JUDGE David Arthur
CH BOB CH Special Guardian Angel, Kim Marie Parker
GERMAN SHEPHERD DOG, 11 Entries
JUDGE David Arthur
Jr. Male BM Ez Brooks Impact, Susie Zeiner
Adult Male RBM Titan Maximus Von Ezbrook, Deborah Sotirakos
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Aira Von Der Haus Rosenbaum, Susie Zeiner
CH CH Arcturus' Red Skye, Michele D Beatty, Kenneth Beatty
RCH CH Ez Brooks Phoenix, Susie Zeiner
GRCH GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner
PUMI, 5 Entries
JUDGE David Arthur
Jr. Male BM CH Catskill Csatakos Csoma, Martha Fisher
Jr. Female BF BOW BOB Catskill Csucsai Csinszka, Ildiko Repasi
CH CH Catskill Becsi Barsony, Ildiko Repasi, Laszlo Sulyok
RCH CH Catskill Apacatancos Anka, Ildiko Repasi, Laszlo Sulyok
SHETLAND SHEEPDOG, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Female Puppy BF BOB CH Counselor's Future Interest, Kim Marie Parker
Adult Female RBF CH Pinnacle Winter Wonderland, Catherine Ann Miller, Donna Colletti, Lisa Stoddard
GRCH URO1 GRCH Riptide The Valiant Stargazer, Avis G May And Kay M Datesman
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Shetland Sheepdog, CH Counselor's Future Interest
2nd) Pumi, Catskill Csucsai Csinszka
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, Invalid Entry

TERRIERS
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Male BM BOB Ciera Homebrewed Dirtysidedown, Debra Roseman, Lorelei Craig
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Staffordshire Bullterrier, Ciera Homebrewed Dirtysidedown

COMPANION DOGS
CAVALIER KNG.CHAS.SPANIEL, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
ENGLISH TOY SPANIEL, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Int. Female BF BOB Listed Entry
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry
POODLE, 1 Entry
JUDGE David Arthur
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
PUG, 1 Entry
JUDGE David Arthur
CH BOB CH Heubergs Richard Castle, Kim Steinman
TIBETAN TERRIER, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) Tibetan Terrier, Listed Entry
3rd) Pug, CH Heubergs Richard Castle
4th) Cavalier Kng.chas.spaniel, Listed Entry

BIS Shetland Sheepdog, CH Counselor's Future Interest, Kim Marie Parker
RBIS Bernese Mountain Dog, Listed Entry