▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club / Conformation Saturday Show 1

September 24, 2016

Location: Frenchtown, New Jersey

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Adult Male Invalid Entry
BHM RBM Listed Entry
Int. Female BF CH Cedarcreek's Living The Legend, Arlene Ritter
CENTRAL ASIAN SHEPHERDDOG, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Int. Male BM CH Ostap Klyashtorny, Alexander Klyashtorny
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist
GREAT DANE, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF Hope's Jaylor Country Lil' Brooke, Susan Palla
CH BOB CH Lg's Pon De Replay, Debra Oliver, Stephen Oliver
RCH CH Patriots Indian Summer, Carol Mc Caffrey, Jules Mc Caffrey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Fox Tales Devil In The Details, Diane Husar
NEWFOUNDLAND, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Male BM BOB Listed Entry
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE David Arthur
Int. Male BM BOB CH Jasta's Spirit Of Love, Donna M Worthington
CH CH Bang's All Shook Up, Alexandra Gebhardt
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Rottweiler, CH Jasta's Spirit Of Love
2nd) Bernese Mountain Dog, Invalid Entry
3rd) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel
4th) Newfoundland, Listed Entry

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SILKEN WINDHOUND, 2 Entries
JUDGE David Arthur
Jr. Male BM BOB 'PR'Cool Run Taji, Nancy E Wakeham, Patricia L Dunn
Int. Male RBM 'PR'Satsuma Cool Run Dj Escape Dna, Gloria Hyland-fisher, Jerilynn Adin Safran
WHIPPET, 2 Entries
JUDGE David Arthur
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Mariner Diablesse Bristol Bomb, Liz Aiello, Karen Lee
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Domino Ottawa Star, Nancy Mc Carel
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Silken Windhound, 'PR'Cool Run Taji
2nd) Whippet, Listed Entry

GUN DOGS
BRITTANY, 3 Entries
JUDGE David Arthur
CH BOB HUNT GRCH Ruffwood-n-kstar's Sunsation TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH GRCH K Star Raychal De Belle, Mary K Shannon
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF BOB Sapphire's Precious Gemstone, Arden Meyer
FLAT-COATED RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE David Arthur
Int. Male BM CH URO1 Blacfriar Winter Storm Nemo, Amanda Sypniewski
Adult Female BF BOW BOB Stormwatch Jet Stream, Peg Forte
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Cassie One Singular Sensation, Edward Coyle
Adult Female BF BOB Listed Entry
IRISH RED & WHITE SETTER, 5 Entries
JUDGE David Arthur
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Truly A Game Of Thrones, Lindsay Bockman, Wendy Bockman
CH BOB GRCH Pata Conrad Curage, Wendy Bockman, Edmund Bockman
RCH CH Truly A Royal Ransom, Lindsay Bockman, Wendy Bockman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
IRISH SETTER, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF BOB Galewinns Flarestar At Last, Lola Gamble
KOOIKERHONDJE, 4 Entries
JUDGE David Arthur
Female Puppy RBF Manusia's Xinta-indra, Susan Allard
Adult Female BF CH Manusia's Hailey-wieke, Susan Allard
CH BOB CH Ravenswood Quuinci Par Avion, Rodney Beckstead, Marta Beckstead
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Male Puppy BM BOB Triple Threats Imagine Takoda, Susanne E Maxwell, Kenneth Maxwell
NS DUCK TOLLING RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Male Puppy BM Scheherazade Jolly Nick Jordan, Deborah M Jordan, Linda Howard
CH BOB CH Scheherazade Too Hot To Handle, Linda Howard
RCH CH Scheherazade Lady Genevieve, Joan Janssen, Linda Howard
VIZSLA, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Standard Poodle, CH Scheherazade Too Hot To Handle
2nd) Irish Red & White Setter, GRCH Pata Conrad Curage
3rd) Vizsla, Listed Entry
4th) Irish Setter, Galewinns Flarestar At Last

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 4 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Male Puppy RBM Nyrakym's When I Live Mydreams, Karyn Colman, Jari Nirhamo
BHM BM BOW BOB CH Nyrakym Absolutely Wonderful, Karyn Colman, Jari Nirmamo
Female Puppy BF Nyrakyms Dancingwiththebigboys, Karyn Colman, Jari Nirhamo
CH CH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman
CHINOOK, 2 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Female Puppy RBF CH'PR'Bashaba Ellam Qaralii, Karen Hinchy
Int. Female BF BOB CH Bashaba Naunbat Nashira, Karen Hinchy
FINNISH LAPPHUND, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
CH BOB CH Mystic's Midnight Sun, Barbara Kennedy Or Robert S Kennedy
KEESHOND, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Male BM BOB Kj's Steppin' Out, Kathy Gaynor
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Nancy Beeman
1st) Alaskan Malamute, CH Nyrakym Absolutely Wonderful
2nd) Keeshond, Kj's Steppin' Out
3rd) Finnish Lapphund, CH Mystic's Midnight Sun
4th) Chinook, CH Bashaba Naunbat Nashira

HERDING DOGS
COLLIE, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
ROUGH
Int. Male BMV BM BOB CH Special Guardian Angel, Kim Marie Parker
GERMAN SHEPHERD DOG, 11 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Male RBM Ez Brooks Impact, Susie Zeiner
Adult Male BM BOW Titan Maximus Von Ezbrook, Deborah Sotirakos
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF Aira Von Der Haus Rosenbaum, Susie Zeiner
CH BOB CH Ez Brooks Phoenix, Susie Zeiner
RCH CH Stuttgart's Devil Woman Of Bdt, Sharliene Bowers
GRCH GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner
PUMI, 5 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Male BM BOW CH Catskill Csatakos Csoma, Martha Fisher
Jr. Female BF Catskill Csucsai Csinszka, Ildiko Repasi
CH BOB CH Catskill Becsi Barsony, Ildiko Repasi, Laszlo Sulyok
RCH CH Catskill Battyogo Bikfic, Marika Foreman
SHETLAND SHEEPDOG, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Female Puppy RBF CH Counselor's Future Interest, Kim Marie Parker
Adult Female BF CH Pinnacle Winter Wonderland, Catherine Ann Miller, Donna Colletti, Lisa Stoddard
GRCH BOB URO1 GRCH Riptide The Valiant Stargazer, Avis G May And Kay M Datesman
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Nancy Beeman
1st) Collie, CH Special Guardian Angel
2nd) Shetland Sheepdog, URO1 GRCH Riptide The Valiant Stargazer
3rd) German Shepherd Dog, CH Ez Brooks Phoenix
4th) Pumi, CH Catskill Becsi Barsony

TERRIERS
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Jr. Male BM BOB Ciera Homebrewed Dirtysidedown, Debra Roseman, Lorelei Craig
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Nancy Beeman
1st) Staffordshire Bullterrier, Ciera Homebrewed Dirtysidedown

COMPANION DOGS
CAVALIER KNG.CHAS.SPANIEL, 3 Entries
JUDGE Nancy Beeman
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
ENGLISH TOY SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Int. Female BF BOB Listed Entry
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
Adult Male BM BOB Listed Entry
POODLE, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
PUG, 1 Entry
JUDGE Nancy Beeman
CH BOB CH Heubergs Richard Castle, Kim Steinman
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Nancy Beeman
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Pug, CH Heubergs Richard Castle
4th) Cavalier Kng.chas.spaniel, Listed Entry

BIS Papillon, Listed Entry
RBIS Collie, CH Special Guardian Angel, Kim Marie Parker