▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Companion Dog Club Of Tulsa Inc / Saturday, Agility Trial 1

November 19, 2016

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: UGRACH17 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200

Agility I - Judge: Susan A Keller
Division TOY - B
1st) UAGII Kiamichi's Dust Storm, Chihuahua, Barbara Jeleski, 200
2nd) UAGII Little Freckled Rascal, Chihuahua, Elizabeth Keaton, 200
Division I - A
1st) UAGII Regina Phalange, Unrecognized, Stepfanie Shaulis, 200
2nd) URO1 UAGI Gray's Gotta Be A Cowboy, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 197
Division I - B
1st) UACHX CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 200
2nd) NN SC AI AHD PTE UCD UGRACH URO3 Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
3rd) CH UACH Elfame Pentacle For Croswynd, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 200
4th) UGRACH5 Snovali Wild Honey Pie, Shetland Sheepdog, Judy Sadler Or Larry Sadler, 200
UGRACH5 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UACHX NE PTE UCD Piper Mc Kay, Amb, Vicki L Mc Kay, 200
UACH Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
NHD AN MC PTE UCDX UGRACH URO2 Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 197
UAGI 2fs Callie Jo, Jack Russell Terrier, Nathan Free, 195
URO1 UAGII Harvey, Yorkshire Terrier, Michal Oplotnik, 184.53
UGRACH2 URO1 Elan Cinnabar, Bichon Frise, Susan Keller, 199
Division II - A
1st) UAGII Honeyhill Sweet Sir Galahad, Shetland Sheepdog, Debi D Foster, 200
2nd) UAGI Mumford Roberts, Unrecognized, Ashley Roberts, 200
Division II - B
1st) UGRACH2 Willtana's Brave Heart, Shetland Sheepdog, Diann O'neal And Michael O'neal, 200
2nd) UGRACH17 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
3rd) NC UAGII Babe O' The Day, Amb, Julie Free, Nathan Free, 200
4th) UAGI UACHX Bearfoot's Feed Me Seymour, Border Collie, Sydney Swain, 200
UAGII UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
UAGII Sissy Lynn, Border Collie, Beth Harshfield, 200
UGRACH Aa Who's A Star Cruiser, Rat Terrier, Donna Key, 200
UACHX Suzanna, Australian Shepherd, Sarah Woodard, 200
UGRACH4 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
UAGII Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
NN EHD URX2 SI MC PTE UGRACH4 UCD UROG Her Majesty Princess Claire, Amb, Barbara A Casto, 200
UAGII Sadie Grace, Unrecognized, Laura Crawford, 198
Division III - A
1st) UAGI Mogan Oakley Bruand, Weimaraner, Nicole Young Bruand, 199
Division III - B
1st) UAGII Achilles' Heel, Australian Shepherd, William Linley Maxey, 200
2nd) UAGI Ryker Striker Snakers Snickers, Unrecognized, Clarissa Dooley, 200
3rd) UGRACH UUD URO3 Rockcreek's Jasper, Border Collie, Linda Weatherly, 200
4th) UAGII Pharoah's Guardian, Amb, Leigha King, 200
UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 200
UAGII Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
URO1 UCD UAGII Frank N Stein, Unrecognized, Debra Hnath, John Hnath, 198
UACH Lily, Amb, Nathan Free, Julie Free, 197
UAGII Maxey's Uss Ryker, Australian Shepherd, Pamela S Maxey, 197
UAGII Caisson's Storm Chaser At Da-jo, German Shepherd Dog, Debra Hnath, 192

Agility II - Judge: Susan A Keller
Division TOY - B
1st) UAGII Little Freckled Rascal, Chihuahua, Elizabeth Keaton, 197
2nd) UAGII Kiamichi's Dust Storm, Chihuahua, Barbara Jeleski, 187
Division I - A
1st) UAGII Regina Phalange, Unrecognized, Stepfanie Shaulis, 195
2nd) URO1 UAGI Gray's Gotta Be A Cowboy, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 195
Division I - B
1st) UACHX CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 200
2nd) NN SC AI AHD PTE UCD UGRACH URO3 Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
3rd) UAGII'PR'Aacres Call Someone Who Cares, Rat Terrier, Donna Key, 200
4th) UGRACH5 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UACHX NE PTE UCD Piper Mc Kay, Amb, Vicki L Mc Kay, 200
UGRACH5 Snovali Wild Honey Pie, Shetland Sheepdog, Judy Sadler Or Larry Sadler, 200
UACH Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 199
NHD AN MC PTE UCDX UGRACH URO2 Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 199
UGRACH2 URO1 Elan Cinnabar, Bichon Frise, Susan Keller, 199
Division II - A
1st) UAGII UCD PTE URO3 Daystars Stella Performance, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
Division II - B
1st) UGRACH17 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH2 Willtana's Brave Heart, Shetland Sheepdog, Diann O'neal And Michael O'neal, 200
3rd) UAGII Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
4th) UGRACH4 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
NN EHD URX2 SI MC PTE UGRACH4 UCD UROG Her Majesty Princess Claire, Amb, Barbara A Casto, 200
UACHX Suzanna, Australian Shepherd, Sarah Woodard, 197
UAGII UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 195
UGRACH Aa Who's A Star Cruiser, Rat Terrier, Donna Key, 195
UAGII Sadie Grace, Unrecognized, Laura Crawford, 194
Division III - B
1st) UGRACH UUD URO3 Rockcreek's Jasper, Border Collie, Linda Weatherly, 200
2nd) UAGII Achilles' Heel, Australian Shepherd, William Linley Maxey, 200
3rd) UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 200
4th) UAGII Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 197
UAGII Maxey's Uss Ryker, Australian Shepherd, Pamela S Maxey, 195
UAGII You Only Live Once Von Boylan, Rottweiler, Carol Best, 189

Agility III - Judge: Susan A Keller
Division I
1st) NN SC AI AHD PTE UCD UGRACH URO3 Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) UGRACH5 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
3rd) UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
4th) UGRACH5 Snovali Wild Honey Pie, Shetland Sheepdog, Judy Sadler Or Larry Sadler, 200
NHD AN MC PTE UCDX UGRACH URO2 Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 199
UACHX CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 197
Division II
1st) UGRACH17 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH Aa Who's A Star Cruiser, Rat Terrier, Donna Key, 200
3rd) NN EHD URX2 SI MC PTE UGRACH4 UCD UROG Her Majesty Princess Claire, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UACHX Suzanna, Australian Shepherd, Sarah Woodard, 198
UGRACH2 Willtana's Brave Heart, Shetland Sheepdog, Diann O'neal And Michael O'neal, 197
Division III
1st) UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 200
2nd) URO3 UACHX Murray Hurst, Standard Poodle, Kevin Hurst, 200
3rd) UGRACH UUD URO3 Rockcreek's Jasper, Border Collie, Linda Weatherly, 198
4th) URO1 UCD NHD MI EC SN UACH Jenmist's Boonshadow, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 197