I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Canyonlands Canine Association (02/15/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

February 17, 2019

Hosted By: Canyonlands Canine Association

Location: Farmington, Utah

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
Jr. Female BF BOB Sophie Nuckles, Tiffany Nuckles

Mastiff, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) Bullmastiff, Sophie Nuckles
2nd) Mastiff, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
Male Puppy BM BOB CCH Windkist Happytails Full Tilt, Wendy Mccleery

Scenthound Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) Beagle, CCH Windkist Happytails Full Tilt

Sighthounds & Pariah Dogs

Hungarian Greyhound, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
CH BOB UWP CH Tuzvihar Bombogenesis, Janice Snyder

Ibizan Hound, 2 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Female Puppy BF BOB Kibby's R'l Winning Colors, Irva Mc Dougald
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Raisin'l Sa Cinderella, Irva Mc Dougald

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
CH BOB CH Farao Anubis Just Smashing, Abigail Mcdonaugh-sheeley, Bekki Pina

Whippet, 4 Entries
Judge Kathrynne L Brown
CH BOB CH Crossfyre Sucker Punch, Elizabeth Campbell
RCH CH Belaya R'l Seahawk, Irva Mc Dougald
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Amberwind Hamrya Dragons Claw, Elizabeth Campbell

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) Pharaoh Hound, CH Farao Anubis Just Smashing
2nd) Whippet, CH Crossfyre Sucker Punch
3rd) Ibizan Hound, Kibby's R'l Winning Colors
4th) Hungarian Greyhound, UWP CH Tuzvihar Bombogenesis

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 3 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Male Puppy RBM Redrock Kaihalulu Halia, Cassandra Swift
Jr. Male BM BOW BOB Red Water's Iron Compass, Sonia Cunningham
Jr. Female BF Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
Male Puppy BM BOB Truestar's One Sweet Ride, Rosha Jane Adams

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Jr. Female BF BOB CH Windycanyon's Northern Lights, Laurel Mc Cord
Adult Female RBF Rosewood's Chocolate Diamond, Virginia M Erickson
CH UJJ GRCH Bestkeptlabsmercedes Of Rosewd SPOT, Virginia M Erickson, Ronald F Erickson
RCH CH Windycanyon's Royal Russet, Laurel Mc Cord

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Male Puppy BM BOW Fleetwoods Rick James Super Fr, Julia Vanikiotis
Female Puppy RBF Dewinter's Kate Spade Of New York, Trevin Moore, Kailien Vernon
Jr. Female Dewinter's Versace On The Floor, Kailien Vernon
BHF BF Lacy Lane Sapphire Ocean Breeze, Melanie North
CH BOB GRCH Midnight Summer Sky @lacylane, Melanie North
RCH CH Lacy Lanes Rocky Mountain High, Melanie North

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Despres High Mesa Ocean Breeze, Teresa J Despres
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) Standard Poodle, GRCH Midnight Summer Sky @lacylane
2nd) Golden Retriever, Truestar's One Sweet Ride
3rd) Chesapeake Bay Retriever, Red Water's Iron Compass
4th) Labrador Retriever, CH Windycanyon's Northern Lights

Northern Breeds

Japanese Akita, 9 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female CH Oasis Ruby Ken Go, Matthew Mayer
BHF BF Listed Entry
CH CH Oasis Ryoushi At Intune, Melody Stockton, Warren Stockton
RCH GRCH Oasis Takarra Ken Go, Matthew Mayer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Megami Halne Wzgorze, Matthew Mayer

Northern Breed Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) Japanese Akita, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Kathrynne L Brown
BHM BM Artemisia I Believe N Miracles, Judy Henigin
RBM Southforks Boomchuckalucka, James P Norrell
Female Puppy BF BOW Artemisias Honey @ Hykrest, Judy Henigin
CH BOB CH Prestige Forbidden Romance, Stephanie Lockie
RCH CH Gulfstream's Queen Of Hearts, Stephanie Lockie

Border Collie, 4 Entries
Judge Kathrynne L Brown
CH URO1 CH Snofire N Skye Spirited Away, April Bruce
RCH URO1 CH Snofire N Skye Autumn Spirit, April Bruce
GRCH BOB URO1 GRCH Snofire's Glistening Winter Skye, Mary E Thompson, Craig E Gates, April C Bruce

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Open Female BF BOB Slr's Lord Light What A Girl, Shannon Orr
CH CH Slr's Wilhelmina If I Want, Shannon Orr

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Jr. Male RBM Kedge Vom Eisenraben, Elizabeth Knight
Adult Male BM BOB CH Heinsenberg Von Monte Sion, Jenny Henry
CH CH Invelvet's Diesel On My Tail, Jenny Ann Henry

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Male Puppy BM BOW Preciousgem's Lil Leatherneck, Arieanna White
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Mtn Breeze Streak Of Lightning, Cathryn Hanson

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Kathrynne L Brown
BHM BM BOW Windsor My Way Or The Hiway, Chrissy Weatherston
BHF BF Windsor Due West Bi Moonlight, Chrissy Weatherston
CH BOB CH Windsor Moonlight N Mistletoe, Chrissy Weatherston, Ron Weatherston

Herding Dog Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) Border Collie, URO1 GRCH Snofire's Glistening Winter Skye
2nd) Bouvier Des Flandres, Slr's Lord Light What A Girl
3rd) Australian Shepherd, CH Prestige Forbidden Romance
4th) Shetland Sheepdog, CH Windsor Moonlight N Mistletoe

Terriers

American Pit Bull Terrier, 8 Entries
Judge Kathrynne L Brown
CH CH Bluerosekennel's Sassi Lil Serena, Albert Gutierrez Jr
RCH CH'PR'Nevada's Queen Of The Crossroads, Janice Snyder
GRCH BOB VPE AP3 UWPS CA GRCH UGWPCH'PR'Nevada's Thor Fernandez SPOT-ON, Janice Snyder

Staffordshire Bullterrier, 12 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Male Puppy CH Thomstaffs Golden Destiny, Elizabeth Thompson, Janice Snyder, Nancy A Best-olds, Susan Best-olds
Open Male BM BOW BOB CH Samross American Dream, Tom Keetch
BHM RBM Nevada's Little White Lies, Janice Snyder
Adult Female BF CH Dynastaffs Supernatural, Tiana Keetch
BHF RBF Nevada Unidntfied Flying Angel, Janice Snyder
CH GRCH Dynastaff Nevada Steak'n Shake, Janice Snyder, Teri Keetch
RCH CH Felizstaff I Wanna Be Your Dog, Janice Snyder
GRCH RATN USA UFA UWPO AP3 VPE GRCH UGWPCH Nevada Lions&tigers&bears Ohmy, Nancy Best-olds, Susan Best-olds, Janice Snyder

Terrier Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) American Pit Bull Terrier, VPE AP3 UWPS CA GRCH UGWPCH'PR'Nevada's Thor Fernandez SPOT-ON
2nd) Staffordshire Bullterrier, CH Samross American Dream

Companion Dogs

American Bully, 8 Entries
Judge Kathrynne L Brown
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM CH Guevara's Tank, Axel Guevara
Female Puppy BF CH Dsb Arkansas Valkrie/Mspiggy, Mark Tarantino
CH CH Rmrb Satan, Kyle Carr
RCH CH Valenzuela's Zeek, Reina Valenzuela, Gabriel Lopez
GRCH BOB GRCH Mak Ut The Soul Piper, Nicole Davis
RBF Rmrb Akasha Dakota Burrows
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Kathrynne L Brown
CH BOB CH Kibyghan Real Gone Kid, Teri Keetch, Janice Snyder
RCH CH Kibyghan Cupid, Janice Snyder, Teri Keetch

Schipperke, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
Adult Female BF BOB CH Dhs Magical Gem Of Danzn Starz, Melody A Mischel-stockton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket, Melody A Mischel-stockton
Female Veteran: CH Spirits Splash Free At Intune, Warren Stockton And Melody Mischel-stockton

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Kathrynne L Brown
GRCH BOB GRCH Somerset Cathy's Peter Rabbit, Pam Bolton And Jim Bolton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Somerset Cathy's Peter Rabbit, Pam Bolton And Jim Bolton

Companion Dog Group Winners
Judge: Kathrynne L Brown
1st) French Bulldog, CH Kibyghan Real Gone Kid
2nd) Yorkshire Terrier, GRCH Somerset Cathy's Peter Rabbit
3rd) Schipperke, CH Dhs Magical Gem Of Danzn Starz
4th) American Bully, GRCH Mak Ut The Soul Piper

BIS Border Collie, URO1 GRCH Snofire's Glistening Winter Skye, Mary E Thompson, Craig E Gates, April C Bruce
RBIS Beagle, CCH Windkist Happytails Full Tilt, Wendy Mccleery

View Event >