I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/16/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

February 16, 2019

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF BOB La Potenza's Angel Marie, Lamont Morgan

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Sunnendei's Blues At Sunrise, Tracy Pounds
CH CH Lady Athena Von Lonewolf, Susan Day, Jeffrey Crowell, Toni Eppinette

Pyrenean Mastiff, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF BOB Brista Luna, Karina Whittington
CH CH Expo De La Pradera Escondido, Karina Whittington

Guardian Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Pyrenean Mastiff, Brista Luna
2nd) Cane Corso Italiano, La Potenza's Angel Marie
3rd) Doberman Pinscher, Sunnendei's Blues At Sunrise

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Suni Kindred Spirit W/ Stardrift, Lynda Hicks

Azawakh, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH CH Eidi N'amanar Eddiyet, Alberta Cc Evans Or Randy Winn Conaway
RCH URO1 CH Cattigara Ex Domo If' Oras, Alberta Evans-conaway
GRCH BOB GRCH CT Allalwansahel Papiliodemodocus, Robert Sampson, Alberta Evans, Laura Sampson, R Winn Conaway

Whippet, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Whippet, CH Debmar Love Never Dies
2nd) Afghan Hound, CH Suni Kindred Spirit W/ Stardrift
3rd) Azawakh, GRCH CT Allalwansahel Papiliodemodocus

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Bar Lo's Celtic Weave, Nancy Anderson

German Shorthaired Pntr, 8 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF Snips Vomhart High Blend Heidi, Jennie Dunaway
Open Female RBF Braerwood Party Princess, Mandy Massara, Rebecca Mc Casland
CH CH Braerwood 21 Guns Von Vespers, Mandy Massara, Rebecca Mc Casland
RCH CH Braerwood-suma Salt On The Rim, Mandy Massara, Leah Sanford
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: UNJ GRCH Vomhart's Odyssey Made To Orde SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love, Audrey Reed
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran UJJ GRCH Vomhart's Keeping Up Appearanc SPOT, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM URO1 Finley The Golden Boy SPOT, Julie Whitehead
Female Puppy BF BOW BOB Enchanted's Wild Magnolia, Amanda Pratt

Standard Poodle, 15 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM Amethyst Gulfbreeze Titianium, Jimmeye Moore
Female Puppy BF BOW Rose City's Girl Interrupted, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
Jr. Female RBF Rosevly's Fireball Rose, Davis Brown
BHF Listed Entry
CH Invalid Entry
RCH GRCH Goodelifes Shiver Me, Daron Goode, Lisa Goode
GRCH BOB GRCH Rose City's Cool Hand Luke, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RBM Listed Entry

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM CH Mystique Kastle Pepe' Le Pew, Douglas Matney, Louann J Smith
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy Celtichearts Sngs R Bttr, Brett Bunch
Jr. Female BF BOW Mystique Kastle Extra Magnificent, Douglas Matney, Louann J Smith
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Rose City's Barefoot Contessa, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Golden Retriever, Enchanted's Wild Magnolia
3rd) Brittany, CH Bar Lo's Celtic Weave
4th) Standard Poodle, GRCH Rose City's Cool Hand Luke

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Lew Olson
Open Male BM BOB Buzzards Guard Your Heart, Mike Booker
CH NC UAGI CH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH UCD URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UCD URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Cedar Hill Coming In Haute, Becky Barnes

Collie, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

Dutch Shepherd, 5 Entries
Judge Lew Olson
CH CH Kanak Van Neerland, Judith Powell
RCH CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

English Shepherd, 3 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy 'PR'Threedarkbays Redstar Kjb Yada, Cindi Schuler
Open Female RBF CH'PR'Threedarkbays Macaroni Penguin, Cindi Schuler
Adult Female BF BOB CH Texas Outlaws Urban Mink, Cindi Schuler

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Lew Olson
GRCH BOB GRCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy BF Wises Silken Sass, Kriston Von Wise
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Koons Ruffaroux, Kriston Von Wise
RCH CH Winged's Boudin, Jamie Dannels

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Lew Olson
Adult Female BF Triumph The Little Deuce Coupe, Karina Whittington
CH BOB SC AN SV PTE URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail
RCH MV ME AN EC CH URO3 Kismet Farm Caili'n A'lainn, Marcia Vail

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Male BM BOB CH Imperial Fighting Tigers, Patricia Runge, James Kuhn
CH CH Imperial Fires Of July, Patricia Runge, James Kuhn
RCH CH Imperial Dundee Seeker, Patricia Runge, James Kuhn
GRCH GRCH Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge

Herding Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Australian Shepherd, CH Cedar Hill Coming In Haute
2nd) German Shepherd Dog, GRCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
3rd) Dutch Shepherd, GRCH Mea Culpa Van Neerland
4th) Pembroke Welsh Corgi, SC AN SV PTE URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Lew Olson
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Strider's Something In The Air, Debbie Holmes, Jody Bacon, Barbara Trammell
GRCH PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Lew Olson
CH URO1 CH Rpk's Unwritten Paige @ Cohills, Amanda Hill
RCH URO1 CH'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills SPOT-ON, Jennifer Jones, Amanda Hill
GRCH BOB GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell

Teddy Roosevelt Terrier, 7 Entries
Judge Lew Olson
Adult Male RBM Scooter Moreau, Jean Moreau
BHM BM CH Triple C Twisting In The Wind, Cheryl Wimberly
Adult Female BF BOW CH Triple C's Devine Coco, Cheryl Wimberly
BHF RBF Triple C's Dancin W/Daisy, Cheryl Wimberly
CH BOB GRCH Aspen's Day Dreamer, Deborah Botruff
RCH CH'PR'Triple C's Kickin Up A Storm, Cheryl Wimberly

Terrier Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) American Hairless Terrier, Strider's Something In The Air
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Riding The Edge
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Aspen's Day Dreamer

Companion Dogs

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB UAGI UWPCH URO1 USA UFA CH Blackwood No Hard Feelings SPOT-ON, Jill Davis

English Bulldog, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

French Bulldog, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Female BF Annies Little Kernda@xtreme, Alberta Evans-conaway
CH BOB CA GRCH Tx Pride's Honeysuckle Rose, Shannon Kelly
RCH CH Deep Rivers Coeur De Lion Blaze, Shannon C Kelly

Poodle, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Dreams Whiskey River SPOT, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Schipperke, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrobs, Nancy K Anderson
GRCH BOB URO1 GRCH Bar Lo's High Plains Drifter SPOT-ON, Nancy K Anderson

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Brussels Griffon, UAGI UWPCH URO1 USA UFA CH Blackwood No Hard Feelings SPOT-ON
2nd) Pug, CH Dreams Whiskey River SPOT
3rd) Tibetan Spaniel, Listed Entry
4th) Schipperke, URO1 GRCH Bar Lo's High Plains Drifter SPOT-ON

TOTAL DOG QUALIFIERS
AUSTRALIAN CATTLE DOG, NC UAGI CH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RAT TERRIER, UWP URO1 GRCH'PR'Cohills Sweet N Sour Sadie SPOT-ON, Lexi Foster Jones, Jennifer Jones
BRUSSELS GRIFFON, UAGI UWPCH URO1 USA UFA CH Blackwood No Hard Feelings SPOT-ON, Jill Davis

BIS Whippet, CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore
RBIS German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

View Event >