I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/16/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

February 16, 2019

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 La Potenza's Il Sir Real, Lamont Morgan
Female Puppy BF La Potenza's Angel Marie, Lamont Morgan

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Sunnendei's Blues At Sunrise, Tracy Pounds
CH CH Lady Athena Von Lonewolf, Susan Day, Jeffrey Crowell, Toni Eppinette

Pyrenean Mastiff, 2 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Female BF BOB Brista Luna, Karina Whittington
CH CH Expo De La Pradera Escondido, Karina Whittington

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Pyrenean Mastiff, Brista Luna
2nd) Doberman Pinscher, Sunnendei's Blues At Sunrise
3rd) Cane Corso Italiano, CH URO1 La Potenza's Il Sir Real

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Suni Kindred Spirit W/ Stardrift, Lynda Hicks

Azawakh, 6 Entries
Judge Lew Olson
CH URO1 CH Cattigara Ex Domo If' Oras, Alberta Evans-conaway
RCH CH Eidi N'amanar Eddiyet, Alberta Cc Evans Or Randy Winn Conaway
GRCH BOB URO2 GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway

Whippet, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Azawakh, URO2 GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT
2nd) Whippet, CH Debmar Love Never Dies

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Bar Lo's Celtic Weave, Nancy Anderson

German Shorthaired Pntr, 8 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy BF BOB Snips Vomhart High Blend Heidi, Jennie Dunaway
Open Female RBF Braerwood Party Princess, Mandy Massara, Rebecca Mc Casland
CH CH Braerwood 21 Guns Von Vespers, Mandy Massara, Rebecca Mc Casland
RCH CH Braerwood 38sns Von Vespers, Mandy Massara
GRCH GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: UNJ GRCH Vomhart's Odyssey Made To Orde SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love, Audrey Reed
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran CH Braerwood Crystal Ice, Cathy Lewis

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Male BM URO1 Finley The Golden Boy SPOT, Julie Whitehead
Female Puppy BF BOW BOB Enchanted's Wild Magnolia, Amanda Pratt

Standard Poodle, 15 Entries
Judge Lew Olson
Male Puppy BM BOW BOB Rose City's Don't Think Twice, Jennifer Fulgham
Female Puppy BF Rose City's Anna Karenina, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
Jr. Female Rosevly's Fireball Rose, Davis Brown
BHF RBF Listed Entry
CH GRCH Goodelifes Shiver Me, Daron Goode, Lisa Goode
RCH Invalid Entry
GRCH GRCH Rose City's Cool Hand Luke, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RBM Listed Entry

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Male BM CH Mystique Kastle Pepe' Le Pew, Douglas Matney, Louann J Smith
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Celtichearts Sngs R Bttr, Brett Bunch
Jr. Female BF BOW Mystique Kastle Extra Magnificent, Douglas Matney, Louann J Smith
Adult Female Listed Entry
CH BOB CH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Standard Poodle, Rose City's Don't Think Twice
2nd) Brittany, CH Bar Lo's Celtic Weave
3rd) German Shorthaired Pntr, Snips Vomhart High Blend Heidi
4th) Standard Poodle M/C, CH Rose City News Flash At Kater

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM Buzzards Guard Your Heart, Mike Booker
CH BOB NC UAGI CH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH UCD URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UCD URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Cedar Hill Coming In Haute, Becky Barnes

Collie, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

Dutch Shepherd, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH CH Kanak Van Neerland, Judith Powell
RCH CH Ferrnando Des Fonds De Gueule, Carlos T Grahm
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

English Shepherd, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy 'PR'Threedarkbays Redstar Kjb Yada, Cindi Schuler
Open Female RBF CH'PR'Threedarkbays Macaroni Penguin, Cindi Schuler
Adult Female BF BOB CH Texas Outlaws Urban Mink, Cindi Schuler

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB GRCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy RBF Wises Silken Sass, Kriston Von Wise
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Koons Ruffaroux, Kriston Von Wise
RCH CH Winged's Boudin, Jamie Dannels

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Female BF BOB Triumph The Little Deuce Coupe, Karina Whittington
CH SC AN SV PTE URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail
RCH MV ME AN EC CH URO3 Kismet Farm Caili'n A'lainn, Marcia Vail

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM CH Imperial Fighting Tigers, Patricia Runge, James Kuhn
CH CH Imperial Dundee Seeker, Patricia Runge, James Kuhn
RCH CH Imperial Fires Of July, Patricia Runge, James Kuhn
GRCH BOB GRCH Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge

Herding Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) German Shepherd Dog, GRCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
2nd) Dutch Shepherd, GRCH Mea Culpa Van Neerland
3rd) Pembroke Welsh Corgi, Triumph The Little Deuce Coupe
4th) Australian Shepherd, CH Cedar Hill Coming In Haute

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM Strider's Something In The Air, Debbie Holmes, Jody Bacon, Barbara Trammell
GRCH BOB PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH URO1 CH Rpk's Unwritten Paige @ Cohills, Amanda Hill
RCH URO1 CH'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills SPOT-ON, Jennifer Jones, Amanda Hill
GRCH BOB GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell

Teddy Roosevelt Terrier, 7 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOW Scooter Moreau, Jean Moreau
BHM RBM CH Triple C Twisting In The Wind, Cheryl Wimberly
Adult Female BF CH Triple C's Devine Coco, Cheryl Wimberly
BHF RBF Triple C's Dancin W/Daisy, Cheryl Wimberly
CH BOB GRCH Aspen's Day Dreamer, Deborah Botruff
RCH CH Aspen's Mercy Mercy Me, Deborah Botruff

Terrier Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Riding The Edge
2nd) American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Aspen's Day Dreamer

Companion Dogs

English Bulldog, 2 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

French Bulldog, 4 Entries
Judge Lew Olson
Adult Female BF BOB Annies Little Kernda@xtreme, Alberta Evans-conaway
CH CH Deep Rivers Coeur De Lion Blaze, Shannon C Kelly
RCH CH Dr's Billie Jean Coeur De Lion, Christine Wills

Poodle, 3 Entries
Judge Lew Olson
CH BOB CH Wekays Risky Business Caralot, Wendy Grotheer, Sean Grotheer
RCH Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Dreams Whiskey River SPOT, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Schipperke, 2 Entries
Judge Lew Olson
CH EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrobs, Nancy K Anderson
GRCH BOB URO1 GRCH Bar Lo's High Plains Drifter SPOT-ON, Nancy K Anderson

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Lew Olson
Adult Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Pug, CH Dreams Whiskey River SPOT
2nd) French Bulldog, Annies Little Kernda@xtreme
3rd) Poodle, CH Wekays Risky Business Caralot
4th) Schipperke, URO1 GRCH Bar Lo's High Plains Drifter SPOT-ON

TOTAL DOG QUALIFIERS
AZAWAKH, URO2 GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway
GOLDEN RETRIEVER, Enchanted's Wild Magnolia, Amanda Pratt
RAT TERRIER, URO1 CH'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills SPOT-ON, Jennifer Jones, Amanda Hill

BIS German Shepherd Dog, GRCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae
RBIS Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell

View Event >