I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (02/09/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

February 10, 2019

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Ixonia, Wisconsin

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
CH CH Sammy's Harvey Two Face Of Hdk, Nick Wilson
GRCH BOB NV NE UWP NI UNJ CA URO1 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Doberman Pinscher, 8 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Jr. Male BM CH Hq Red Dawn, Kimberly K Steinmann
Jr. Female BF BOW BOB CH Hq Unvailing Live How You Dream, Laurel Vail
CH CH Treasured Lady Amber Returns, Michelle Ambrose
RCH GRCH Hq Shall We Dance, Laurel Vail
RBM Hq Red Badge Of Courage Christina Gremo
RBF Abadie's Chasing Fireflies Vonal Curran

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Adult Female BF BOB Timberbluffs Gwyn Garnets Glow, Liane R Berg

Olde English Bulldogge, 6 Entries
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB CH URO3 UAGI Violet Victoria Of Hdk SPOT-ON, David L Friedrichs
RCH CH CA URO3 Mandrake Of Hdk SPOT-ON, Shari Friedrichs
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: CH URO2 Hd's Waltzing Matilda Mae, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
CH URO3 UAGI Violet Victoria Of Hdk SPOT-ON, David L Friedrichs

Rottweiler, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Male Puppy BM BOB Kanosak's Just Here For The Party, Suzanne Zoromskis

Guardian Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Doberman Pinscher, CH Hq Unvailing Live How You Dream
2nd) Olde English Bulldogge, CH URO3 UAGI Violet Victoria Of Hdk SPOT-ON
3rd) Great Pyrenees, Timberbluffs Gwyn Garnets Glow
4th) American Bulldog, NV NE UWP NI UNJ CA URO1 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Adult Male BM BOW CCH NITECH GRCH'PR'Psyco Blu Spyder, Lisa Brooks, Robbie Brooks
Jr. Female BF CH'PR'Brew City's True Grit Piper, Lauren Vrany
CH BOB GRFCH GRWCH CCH GRCH'PR'Psychos Treein Blu Yankee Strut, Savanna Brooks

Dachshund, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

English Coonhound, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Female Puppy BF BOB CCH'PR'Downcreek's Goin Back To Cali, Elizabeth Mueller, Shontay Pugh
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CCH'PR'Downcreek's Blue Ranger, Shontay Pugh, Travis Firnstahl
FCH CH'PR'Downcreek's Blue Heat, Travis Firnstahl, Shontay Pugh

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Adult Female BF BOB CH NITECH'PR'Tweked In The Head, Craig Tuchalski Jr
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH NITECH'PR'Tweked In The Head, Craig Tuchalski Jr

Scenthound Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Dachshund, Listed Entry
2nd) Bluetick Coonhound, GRFCH GRWCH CCH GRCH'PR'Psychos Treein Blu Yankee Strut
3rd) English Coonhound, CCH'PR'Downcreek's Goin Back To Cali
4th) Treeing Walker Coonhound, CH NITECH'PR'Tweked In The Head

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Open Male BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB CH Silvercreek's Radiant Zara SPOT, Kathy Ebben

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Adult Female BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

English Pointer, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Adult Male BM CH Jared Z Karczewskiej Zagrody, Dennis Picchi
Open Female BF BOW BOB CH Tarmigan's Sweet Spot, Karen Picchi

Field Spaniel, 3 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Female Puppy BF Calico's Luck Be A Lady, Terry Middleton, Becki Jo Hirschy, Kylie Seivert
CH BOB CH Calico's Dozing Off Dreamland, Kate Anderson, Kylie H Seivert, Colter Streich
RCH CH Calico's Feelin The Java Jolt, Kate Anderson, Kylie Hirschy-seivert, Becki J Hirschy

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Adult Male BM BOB Victorys Peregrin Took@brookmr, Joyce M Latham

Golden Retriever, 8 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Male Puppy Shaffer Countingstars Skyefire, Diane Stefani
Jr. Male BM BOW My Joy Love My Reeses To Piece, Linda Lewiston, Denise Rempert
BHM RBM Timber Run's Dark Knight, Jennifer Rudolph
Female Puppy BF Summits Lightening In A Bottle, Sydnie Anderson, Renee Anderson
CH BOB CH Summit's Fire In The Sky @ Ersa, Renee J Anderson
GRCH GRCH Westgold Hitting A Home Run, Beverly West, Robert R West
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Kenland's Lady Talia

Gordon Setter, 4 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Adult Female BF Lyric's Quantum Of Solace, Laurie Carlson
CH BOB CH Rocky Knoll's His Excellancy, Beth Hintz, Kirk Bahr
RCH Invalid Entry

Irish Setter, 3 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Jr. Female BF Anamacara Play To The Crowd, Gail Jackson, Tamara Jackson, John O Jackson
BHF RBF CH Anamacara Look To The Future, Gail Jackson, Tamara Jackson, John O Jackson
CH BOB CH Wicklow It's A Miracle, Denise Rempert

Labrador Retriever,
Judge Jennifer J Anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Neverest I Can't Drive 55

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
BHF BF BOB North Shore's Leaping Water, Cindy Petrey, Lois Quinn

Gun Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Gordon Setter, CH Rocky Knoll's His Excellancy
2nd) English Pointer, CH Tarmigan's Sweet Spot
3rd) Golden Retriever, CH Summit's Fire In The Sky @ Ersa
4th) Field Spaniel, CH Calico's Dozing Off Dreamland

Northern Breeds

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Jr. Male BM BOB Kansa Something To Be Proud Of, Julie Lamonska

Northern Breed Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Siberian Husky, Kansa Something To Be Proud Of

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Jr. Female BF BOB Jasm's Lorna Doone, Sunny De Young, Nancy Eilks

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Jinger Vom Brimka Haus

Herding Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Bouvier Des Flandres, Jasm's Lorna Doone
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
BHM BM Heritage Gift Of Isis, Mariah Mazurek
BHF BF BOW BOB CH Heritage Hello Beautiful, Mariah Mazurek

Kerry Blue Terrier, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Female Puppy BF Kerrisel's Clean Sweep, Kathryn M Metke
CH BOB CH Kerrisel's Just Watch Me Now, Reita Nicholson, Craig Nicholson

Lakeland Terrier, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB CH Caliente's Gorgeos George, Shani L Atkins, David Atkins

Toy Fox Terrier, 5 Entries
Judge Jennifer J Anderson
CH CH Ter-lee Five O'clock Girl, Rick Lilly
RCH CH'PR'Trackside Summer's Front Paige, Sharon Bruckschen
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's Miss Tiny Bubbles, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) American Pit Bull Terrier, CH Heritage Hello Beautiful
2nd) Lakeland Terrier, CH Caliente's Gorgeos George
3rd) Kerry Blue Terrier, CH Kerrisel's Just Watch Me Now
4th) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's Miss Tiny Bubbles

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
CH BOB CH Lewis Brookwood Olaf, Kathleen Kruk, Michael Kruk
RCH CH Bff's Queen Roxanne, Kathleen A Kruk

Dalmatian, 3 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Female Puppy BF Surfer Not Just A Pretty Face, Tonya Scribner
GRCH BOB GRCH Finishline's P No P Diamond C, Jeff Bulger
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Diamond C'ya At The Finishline, Jeff Bulger And Susan Bulger

English Bulldog,
Judge Jennifer J Anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Bear

Pug, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Jr. Female BF BOB Nelson's Twila, Jennifer Nelson

Russkiy Toy, 2 Entries
Judge Jennifer J Anderson
Male Puppy RBM Milyi Angel Shokoladniy Zayats, Patti Krueger
Jr. Male BM BOB Highfield Pants On Fire, Patti Krueger

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Jennifer J Anderson
Adult Female BF BOB Wedgewoods Rambling Rose, Guy Bagley, Howard Galoff

Companion Dog Group Winners
Judge: Jennifer J Anderson
1st) Dalmatian, GRCH Finishline's P No P Diamond C
2nd) Yorkshire Terrier, Wedgewoods Rambling Rose
3rd) Biewer Terrier, CH Lewis Brookwood Olaf
4th) Pug, Nelson's Twila

BIS Dachshund, Listed Entry
RBIS Gordon Setter, CH Rocky Knoll's His Excellancy, Beth Hintz, Kirk Bahr

View Event >