UNITED KENNEL CLUB, INC

 Home

About UKC

Hunting Programs

Dog Events Department

Registration

Publications

Store

Contact Us


Pete D Andrea Walker Sectional Results
Posted on 03/21/2011 in Coonhounds.

Share this page on Facebook! Email this article to a friend!  RSS Feed!     Print this article:     Print this article!


The 48th Annual Pete D'Andrea Memorial Hunt and Show was hosted by the Pontotoc County Coonhunters Association in Ada, Oklahoma. This event also continues to be the largest Treeing Walker Sectional in the country. The winners were treated to a grand total of $3,000 in prizes and trophies donated by Pontotoc County Marketing & Tourism, Valley Creek Hunting Supply, Purina, Treeing Walker Breeders & Fanciers Association and the Pontotoc County Coonhunters Association.



PETE D'ANDREA FINAL FOUR - LEADERS OK BLACK LIPPY - RANDY LEADER, REDMANS LAST CHANCE - JOE DON STEWART, LITTLE BLUE
RIVER SPOOK- JACKIE DAVIS, CANYON CREEK MOMMA- (CW) SCOTTY HULSEY



PETE D'ANDREA MEMORIAL CHAMPION - NITECH 'PR' LITTLE BLUE RIVER SPOOK
O H - JACKIE DAVIS




PETE D'ANDREA BENCH SHOW CHAMPION - SPANKYS BOW CHICKY BAM BAM GIRL
O H - LORY GALBREATH







FRIDAY SHOW


GRCH MALE WINNER - CHERRY CREEK WALNUT STINGER
O - SAM CANADY
H - FRANK DOOLEY


GRCH FEMALE - ROWE'S HILLTOP LITTLE TAMMY
O - STEVE RANDOLPH
H - ELIZABETH CANADY



CH MALE - T-BONES STINGIN ACE
O - SAM CANADY
H - FRANK DOOLEY


CH FEMALE - BABY GIRL LILLIE
O H - JOANIE WILSON



BMOS - PANTHER CREEK PANTHER
O - GERALD WILSON
H - JOANIE WILSON


BFOS - MEYER'S EB QUEEN
O - BILL DOWNS
H - MELVIN MEYERS





FRIDAY HUNT


GRNITECH 1ST - ROSS CANYON CREEK MOMMA
O H - CARL ROSS



NITECH 1ST - REDMAN'S LAST CHANCE
O - NIPP & HERRON
H - JOE DON STEWART


NITECH 2ND - OVERBEY'S PEARL
O H - KENNY OVERBEY


REG 1ST - VALLEY CREEK PYSCO
O - REDGY / WYNELL RAMSEY
H - SHANE GREEN


REG 2ND - GLOSS MTN JOSIE
O H - MONTY PATTERSON


REG 3RD - LEADER'S OK BLACK LIPPY
O H - RANDY LEADER


REG 4TH - KERRS RED RIVER MATT
O H - RICHARD KERR


REG 5TH - HARDWOOD HAMMER
O H - RODNEY GREEN


REG 6TH - HONEY CREEK JET
O - BOBBY STUDDARD
H - JOHN DENNIS


REG 7TH - SUDDEN FATALITY OR BEE
O H - WAYNE FOREST


REG 8TH - LANCE'S HARD TREEING BUBBA
O H - LANCE PRICE






GRCH MALE - CHERRY CREEK WALNUT STINGER
O - SAM CANADY
H - FRANK DOOLEY


GRCH FEMALE - SPANKYS BOW CHICKY BAM BAM GIRL
O H - LORY GALBREATH


CH MALE - T-BONES STINGIN ACE
O- SAM CANADY
H - FRANK DOOLEY


CH FEMALE - LONGSHOT STINGIN YELLOW JACKET
O - SAM / ELIZABETH CANADY
H - FRANK DOOLEY


BMOS - STARN'S TABLE ROCK COMANCHE EDGE
O - CHEYENNE / GARY STARNS
H - CHEYENNE STARNS


BFOS - LUNATIC PEPPERMINT TWISTER
O - TRACEY STINGLEY & KAY HALEY
H - TRACEY STINGLEY







SATURDAY NITE HUNT



GRNITECH 1ST - NIGHT ROCKIN BRANDY
O H - GARY STARNS


GRNITECH 2ND - ROSS CANYON CREEK MOMMA
O - CARL ROSS
H - SCOTTY HULSEY


NITECH 1ST - BLACK DIAMOND
O H - LARRY COX



REG 1ST - CANADIEN RV NORA
O - DALE HOLTS
H - LEON SPARKS


REG 2ND - LEADER'S OK BLACK LIPPY
O H - RANDY LEADER


REG 4TH - HORTON;S DANIEL BOONE
O- JIM HORTON
H - JIM HILL


REG 5TH - HOLIDAY CREEK CLYDE
O H - GLENN GORDY


REG 6TH - CLARK BLUE SMOKE
O H - BEN CLARK






BILLY STARNS AWARD RECIPIENT - HARLAND STONECIPHER