UNITED KENNEL CLUB, INC

 Home

About UKC

Hunting Programs

Dog Events Department

Registration

Publications

Store

Contact Us


2013 Gateway Nationals Sunday Conformation Results
Posted on 10/27/2013 in Dog Events.

Share this page on Facebook! Email this article to a friend!  RSS Feed!     Print this article:     Print this article!



Sunday, October 27, 2013
Purina Events Center
Gray Summit, Missouri
Show 1

Best In Multi-Breed Show
SHOJIN'S RAY OF SUNSHINE, WHIPPET, ROBIN BREIT/DEE VAYDA
Reserve Best In Multi-Breed Show
URO1 GRCH JAVAL I'M MOVIN ON TO HOOTWIRE, SPINONE ITALIANO, DEBBIE PERROTT/SHIRLEY KNIPE

Altered Best In Multi-Breed Show
GRCH TAGA'S BALDER AMBERMOON EVAN, KOOIKERHONDJE, DEBORAH L VASSAR
Altered Reserve Best In Multi-Breed Show
GRCH ‘PR’ DELMARVAS JHNSNS WISH ON A STAR, AMERICAN PIT BULL TERRIER, AMY JOHNSON


Guardian Dog Group
Judge: Heidi Halverson

1) UAGII CH URO1 VALLE D'ASPE SCANDALOUS AFFAIR, GREAT PYRENEES, JO STUBBS/ CHEA MICHAELS
2) CH SKETCHBOOK SMARTY JONES, STANDARD SCHNAUZER, GRACE FREEMAN/ LIZ HANSEN
3) BLACKRIVER'S HOSS OF STARDUSTER, BULLMASTIFF, SUSAN E MILLER
4) VEAVADEA DE LOS MEDANOS, ARGENTINE DOGO, DARYL PARKS

Altered Guardian Dog Group

1) URO2 PYRFECTION KIM MAPLE, GREAT PYRENEES, JUNE ROBERTS
2) CA ALCH URO1 NADIA PURE GOLD NUGGET, BOXER, AUDREY EDWARDS

Scenthound Group
Judge: Nina Sherrer

1) CH SANDAR'S TUG AT CHERRY CREEK M, DACHSHUND, DARYL TURNER/CYNTHIA DE YOUNG
2) CH AZNAVOUR DO CASAL DOS CHOUPOS, BASSET FAUVE DE BRETAGNE, CINDY M HARTMAN
3) 'PR'GRANDRIVERS BLUEBERRY PUPCAKE, BLUETICK COONHOUND, MARISSA TURNER
4) CCH CH'PR'GRANDRIVERS HE'S GOT TRU GRIT, REDBONE COONHOUND, MARISSA TURNER/JEFFERY WOODS

Altered Scenthound Group

1) ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE/DAVID COCHRANE
2) SEXYE DE LA MEIGNANIERE, BASSET FAUVE DE BRETAGNE, CINDY HARTMAN

Sighthound & Pariah Dog Group
Judge: Marilyn O’Neill

1) SHOJIN'S RAY OF SUNSHINE, WHIPPET, ROBIN BREIT/DEE VAYDA
2) GRCH'PR'GRYFFYN'S AEYRIE STOP AND STARE, SILKEN WINDHOUND, R LYNN SHELL/VICTOR WHITLOCK
3) GRCH JOLIE PAGLIACCIO, AFGHAN HOUND, CLAUDIA COCHRANE/DAVID COCHRANE
4) GRCH DEL SOL ENDLESS ENDEAVOR WNS, BORZOI, SUSAN VAN DE WATER

Altered Sighthound & Pariah Dog Group
1) CH CT'PR'ALLAGANTE WINDSPIRIT KOKOM, SILKEN WINDHOUND, KAREN JOHNSON/GLEN JOHNSON

Gun Dog Group
Judge: Mary-Lynn Jensen

1) URO1 GRCH JAVAL I'M MOVIN ON TO HOOTWIRE, SPINONE ITALIANO, DEBBIE PERROTT/SHIRLEY KNIPE
2) UNJ GRCH VINES WATER DRAGON, FLAT-COATED RETRIEVER, DARLEEN KNAPP/JOHN KNAPP
3) GRCH RED BIRCH'S MISS CONGENIALITY, LABRADOR RETRIEVER, BARBARA CHRISTMAN/
4) CH GINKGO DE AMELIA BRIC ANAM CHARA, BARBET, C LYNN VOGT-KINSEY/LESLIE WOODWARD

Altered Gun Dog Group

1) GRCH TAGA'S BALDER AMBERMOON EVAN, KOOIKERHONDJE, DEBORAH L VASSAR
2) UJJ GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY
3) CH TIPTOPS CLASSICAL EVOLUTION, ENGLISH SPRINGER SPANIEL, CONNIE MANGUSO-PERKINS
4) CROSSBROOK PRINCESS LUNA, STANDARD POODLE, ANNICK JOSSE

Northern Group
Judge: Linda Reece

1) WILDWINDS RAMBLIN’ ROSE AT MARKWRIGHT, KEESHOND, MARY ELLEN MEYER
2) URO1 OKAMI'S CHISELED IN STONE, AKITA, LINDA WOLF/FRANK WOLF
3) GRCH'PR'ANANA'S CHAMPAGNE WISHES, AMERICAN ESKIMO, BONNIE HAMMOND BROWN
4) GRCH'PR'CLOUDBURST LEDGEBAK KRAUMAYOK, CHINOOK, DIANA FOWLER/JOANN BLACKMAN

Altered Northern Group

1) LINNY'S MAHOGANY AGNES ANN, SIBERIAN HUSKY, VICKI L LIMBAUGH
2) CH'PR'HH YOU WIN SOME, LOSE SOME, AMERICAN ESKIMO, DENISE HUTTON
3) ALCH URO1 DREAMLAND'S EUPHORIA, CHOW CHOW, SOILA SUKUPOLVI
4) GRCH ‘PR’ ALASCO’S TLER FIRST RED ALKAI, ALASKAN KLEE KAI, MARY JONES

Herding Dog Group
Judge: Melissa Kidd

1) GRCH TASSO’S KING OF HEARTS, LOUISIANA CATAHOULA LEOPARD DOG, CYNTHIA SANDERS
2) CH BAMBOO RUN'S DARK KNIGHT, AUSTRALIAN SHEPHERD, TERRI A REIN
3) CH STOKK-SELS SIF, ICELANDIC SHEEPDOG, DENISE LA CHANCE
4) GRCH GARCON DU DOMAINE DE SURSAINT, BERGER PICARD, JACKIE WALKER

Altered Herding Dog Group

1) ALCH CAX DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON/KRISTIE A POPE
2) URO1 UAGI GRCH CI CYMRU CYSTAL TROCH, PEMBROKE WELSH CORGI, KATHY GRAVES/CARL GRAVES
3) ALCH AILEANA'S DUNCAN MACLEOD, AUSTRALIAN SHEPHERD, WENDY THOMPSON
4) URO1 UAGII SALLEE SNICKERS DELIGHT, SHETLAND SHEEPDOG, LEROY D FORS/DIANA L FORS

Terrier Group
Judge: Barbara Lauer

1) CH BANNERKIN'S NO DRESS CODE, BORDER TERRIER, MARY E KING
2) GRCH BLUPRINTS LIL TERROR@BUCKEYE, AMERICAN PIT BULL TERRIER, SUE PHILLIPS/ APRYL HALL
3) GRCH'PR'AZEFER SIR ISAAC, TOY FOX TERRIER, LILA FAST
4) GRCH'PR'BUR-WAY HI-LIFE BEHAVE YOURSELF, AMERICAN HAIRLESS TERRIER, MARIAN BLACKMAN/ SUSAN MILLER

Altered Terrier Group

1) GRCH ‘PR’ DELMARVAS JHNSNS WISH ON A STAR, AMERICAN PIT BULL TERRIER, AMY JOHNSON
2) GRCH'PR'TRACKSIDE LADY LACE OF PARIS, TOY FOX TERRIER, SHARON BRUCKSCHEN
3) TIFFANY VOM AWARENRING, GERMAN PINSCHER, JESSICA SMITH

Companion Dog Group
Judge: Mary Meek

1) GRCH DIAMOND C'YA AT THE FINISHLINE, DALMATIAN, JEFF BULGER/SUSAN BULGER
2) APEX ACCOLADE, PUG, KARLA M URE
3) GRCH IF EVER GRAND AMBITIONS, POMERANIAN, JEANNE R HEGER
4) GRCH TUMBLEWEED'S BURN THE SHIPS, SCHIPPERKE, MICHELE A KASTEN

Altered Companion Dog Group

1) ALCH MARRICS KEEP ON TRUCKIN', PAPILLON, TERRI ROTHWELL
2) ALCH AUGUST MIDNIGHTCOMET, DALMATIAN, JEFFRY BULGER

Best Junior Handler
Judge: Nina Sherrer

MEAGAN CAMPBELL
Show 2

Best In Multi-Breed Show
URO1 GRCH JAVAL I'M MOVIN ON TO HOOTWIRE, SPINONE ITALIANO, DEBBIE PERROTT, SHIRLEY KNIPE
Reserve Best In Multi-Breed Show
DIAMONDS RA GIRLS BESTFRIEND, PUG, STEPH BUEHLER/MADDIE BUEHLER


Altered Best In Multi-Breed Show
ALCH CAX DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON/ KRISTIE A POPE
Altered Reserve Best In Multi-Breed Show
1) LINNY'S MAHOGANY AGNES ANN, SIBERIAN HUSKY, VICKI L LIMBAUGH

Guardian Dog Group
Judge: Linda Reece

1) CH SKETCHBOOK SMARTY JONES, STANDARD SCHNAUZER, GRACE FREEMAN/ LIZ HANSEN
2) AKCM MAMBO, PRESA CANARIO, MARK CLEMANS
3) BLACKRIVERSCHARLIESANGEL@STARDUST, BULLMASTIFF, SUSAN E MILLER
4) CH PROMISE'S FEMME FATALE V OLYMPIA, DOBERMAN PINSCHER, TINA WILEMON/ BRAD WILEMON

Altered Guardian Dog Group

1) CA ALCH URO1 NADIA PURE GOLD NUGGET, BOXER, AUDREY EDWARDS
2) URO2 PYRFECTION KIM MAPLE, GREAT PYRENEES, JUNE ROBERTS

Scenthound Group
Judge: Mary Meek

1) 'PR'IMPRESSIVE FINLEY RVR HAZZARD, TREEING WALKER COONHOUND, TAMMY SAMSON/WILLIAM E SAMSON JR/SONIA YEARWOOD
2) DONEGAL'S SECRET LOVE, DACHSHUND, ALEX GEISLER
3) CH'PR'GRANDRIVERS HOW'D THAT SUIT YA, REDBONE COONHOUND, MARISSA TURNER/JEFFERY WOODS
4) WILMIT FANTAISIE, GRAND BASSET GRIFFON VENDEEN, NANCY MCLEAN/LISA WILLMAN/CHERYL CRABTREE

Altered Scenthound Group

1) SEXYE DE LA MEIGNANIERE, BASSET FAUVE DE BRETAGNE, CINDY M HARTMAN
2) ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE/DAVID COCHRANE

Sighthound & Pariah Dog Group
Judge: Barbara Lauer
1) GRCH'PR'BIJOU LAGN WAIT FOR THE MAGIC DNA, SILKEN WINDHOUND, CLAUDIA A CULLISON/DEDRA R JONES/JULIA M KLEUTSCH
2) GRCH JOLIE PAGLIACCIO, AFGHAN HOUND, CLAUDIA COCHRANE/DAVID COCHRANE
3) GRCH POETIC CHARMS RED-HOT EMBERS, WHIPPET, MELODY J BECK
4) WINDNSATIN DRAGONS MAIDEN, BORZOI, PAT SHAW

Altered Sighthound & Pariah Dog Group
1) CH CT'PR'ALLAGANTE WINDSPIRIT KOKOMO, SILKEN WINDHOUND, KAREN JOHNSON/ GLEN JOHNSON

Gun Dog Group
Judge: Marilyn O’Neill

1) URO1 GRCH JAVAL I'M MOVIN ON TO HOOTWIRE, SPINONE ITALIANO, DEBBIE PERROTT, SHIRLEY KNIPE
2) EUROPA AUS-DER ABENDSTEIN, GERMAN SHORTHAIRED POINTER, JENNIE DUNAWAY
3) UNJ GRCH VINES WATER DRAGON, FLAT-COATED RETRIEVER, DARLEEN KNAPP/ JOHN KNAPP
4) CH GINKGO DE AMELIA BRIC ANAM CHARA, BARBET, C LYNN VOGT-KINSEY/ LESLIE WOODWARD

Altered Gun Dog Group

1) CH TIPTOPS CLASSICAL EVOLUTION, ENGLISH SPRINGER SPANIEL, CONNIE MANGUSO-PERKINS
2) GRCH TAGA'S BALDER AMBERMOON EVAN, KOOIKERHONDJE, DEBORAH L VASSAR
3) UJJ GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY
4) CROSSBROOK PRINCESS LUNA, STANDARD POODLE, ANNICK JOSSE

Northern Group
Judge: Melissa Kidd
1) CH'PR'SIERRA SPECIAL EDITION, AMERICAN ESKIMO, DIANA L ALLEN/ JOSEPH L ALLEN
2) COESTAR INTERSTELLAR OVERDRIVE, SIBERIAN HUSKY, VICKI L LIMBAUGH
3) GRCH'PR'CLOUDBURST LEDGEBAK KRAUMAYOK, CHINOOK, DIANA FOWLER/ JOANN BLACKMAN
4) CH REGALIA’S KEEPSAKE RULER, AKITA, GARY OLIVER

Altered Northern Group

1) LINNY'S MAHOGANY AGNES ANN, SIBERIAN HUSKY, VICKI L LIMBAUGH
2) CH'PR'HH YOU WIN SOME, LOSE SOME, AMERICAN ESKIMO, DENISE HUTTON
3) ALCH URO1 DREAMLAND'S EUPHORIA, CHOW CHOW, SOILA SUKUPOLVI

Herding Dog Group
Judge: Mary-Lynn Jensen

1) GRCH TERRA-BLUE ARIEGE, BERGER DES PYRENEES, KIMBERLEE J RICE/ PATRICIA PRINCEHOUSE
2) GRCH GARCON DU DOMAINE DE SURSAINT, BERGER PICARD, JACKIE WALKER
3) HIDEAWAY'S MOON LIT COBWEB, PEMBROKE WELSH CORGI, DEBBIE LEONARD
4) COPPERRIDGE’S DANGEROUS PLAY, AUSTRALIAN SHEPHERD, VICKIE HORN

Altered Herding Dog Group

1) ALCH CAX DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON/ KRISTIE A POPE
2) URO1 UAGI GRCH CI CYMRU CYSTAL TROCH, PEMBROKE WELSH CORGI, KATHY GRAVES/ CARL GRAVES
3) SERANA VOM ESSWEILER TAL, GERMAN SHEPHERD DOG, DIANA DAY PERTUSET

Terrier Group
Judge: Nina Sherrer
1) RIVER RUN'S READY FOR A CHALLE, PARSON RUSSELL TERRIER, JANE MOORE
2) CH KERRISELS HERES LOOKING AT YOU, KERRY BLUE TERRIER, REITA NICHOLSON/CRAIG NICHOLSON
3) CH BANNERKIN'S NO DRESS CODE, BORDER TERRIER, MARY E KING
4) GRCH SEEGMILLERS CHALLENGE ACCEPTED, RAT TERRIER, KIMBERLY SEEGMILLER/ AMY CHESNUT

Altered Terrier Group

1) GRCH'PR'TRACKSIDE LADY LACE OF PARIS, TOY FOX TERRIER, SHARON BRUCKSCHEN
2) GRCH ‘PR’ DELMARVAS JHNSNS WISH ON A STAR, AMERICAN PIT BULL TERRIER, AMY JOHNSON
3) TIFFANY VOM AWARENRING, GERMAN PINSCHER, JESSICA SMITH

Companion Dog Group
Judge: Heidi Halverson

1) BOXWOOD’S DIAMONDS RA GIRLS BESTFRIEND, PUG, STEPH BUEHLER/MADDIE BUEHLER
2) CH IF EVER CENTER OF ATTENTION, POMERANIAN, JEANNE R HEGER
3) GRCH DIAMOND C'YA AT THE FINISHLINE, DALMATIAN, JEFF BULGER/SUSAN BULGER
4) PARADISE CATCHING FIRE, POODLE, ANGELA MORGAN

Altered Companion Dog Group

1) ALCH AUGUST MIDNIGHTCOMET, DALMATIAN, JEFFRY BULGER

Best Junior Handler
Judge: Linda Reece

GRACE A FREEMAN