UNITED KENNEL CLUB, INC

 Home

About UKC

Hunting Programs

Dog Events Department

Registration

Publications

Store

Contact Us


2012 Gateway Nationals Sunday Conformation SHOW 2 Results
Posted on 10/28/2012 in Dog Events.

Share this page on Facebook! Email this article to a friend!  RSS Feed!     Print this article:     Print this article!


Sunday, October 28, 2012
Purina Events Center
Gray Summit, Missouri
Show 2


Best In Multi-Breed Show
GRCH FOXBORO JUDGEMENT, ENGLISH SPRINGER SPANIEL, MIKE WINKLER OR JANE WINKLER
Reserve Best In Multi-Breed Show
CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ / JANA KLEIN


Altered Best In Multi-Breed Show
ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE OR DAVID COCHRANE
Altered Reserve Best In Multi-Breed Show
CNC'S LADY SASHA, STANDARD POODLE, STEVE THURSTON AND CAROLE THURSTON

Guardian Dog Group

1) GRCH KILYKAS THREE SHEETS AT AEGIR, NEWFOUNDLAND, NICKI DOBSON OR MICHAEL VANEK
2) ABOVE PAR CARLOS SANTANA, PERRO DE PRESSA CANARIO, MARK CLEMENS
3) URO3 GRCH HDS BILLIEJEAN MAE-DIRTYDOG II, AMERICAN BULLDOG, POLLY DAKE-JONES AND LISA DAKE-JONES
4) QUARTERS MYSTERY WRITER, DOBERMAN PINSCHER, BRYAN MILLE AND WENDE CALL

Altered Guardian Dog Group

1) URO1 GRCH SMACK-DAB'S IN THE LINE OF FIRE, DOBERMAN PINSCHER, DEBRA LESNIK AND DONNA SCHMEHL
2) ALCH URO1 NADIA PURE GOLD NUGGET, BOXER, AUDREY EDWARDS

Scenthound Group
Judge: L.E. Stanbridge

1) ‘PR’ SPANKY’S ROCKIN BLUE POPACAP, BLUETICK COONHOUND, LORY GALBREATH
2) LEGENDS FUNNY BONE, BLOODHOUND, SUSANNA ANDERSON
3) GRCH PETALPUSHER COPPER PEONY MS, DACHSHUND, LORA ABBOTT
4) BLUE SAGE FORREST, GRAND BLEU DE GASCOGNE, JOHN C MEISTER

Altered Scenthound Group
Judge: L.E. Stanbridge

1) ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE OR DAVID COCHRANE
2) HOOTWIRE POLYGOR HUIT GRAND PLAN, GRND BASSET GRIFF VENDEEN, SHIRLEY KNIPE OR DEBBIE PERROTT

Sighthound & Pariah Dog Group
Judge: Danny Bussard

1) GRCH JOLIE PAGLIACCIO, AFGHAN HOUND, CLAUDIA COCHRANE & DAVID COCHRANE
2) CH LAKILANNI HALFMOON MR BLUE SKY, GREYHOUND, HEATHER MINNICH
3) LONGRUNS OCTOBER ODE TO JOY, WHIPPET, SALLY LONG AND WILLIAM LONG
4) GRCH'PR'AVALON JINGLEBELLROCK BELOZOR DNA, SILKEN WINDHOUND, SUZANNE LIGGETT

Gun Dog Group
1) GRCH FOXBORO JUDGEMENT, ENGLISH SPRINGER SPANIEL, MIKE WINKLER OR JANE WINKLER
2) UNJ GRCH VOMHART'S ODYSSEY CODE OF HONOR, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, AUDREY REED AND JENNIE DUNAWAY
3) SHR UJJ UCD UAGII UWP URO3 GRCH REDLEAF'S DIABLO ROJO, NS DUCK TOLLING RETRIEVER, CONSTANCE M GOETZ AND RICCI A GOETZ
4) SPOSANS HIGH FALOOTIN LIZZLU, COCKER SPANIEL, KARA DUNNAM

Altered Gun Dog Group
1) CNC'S LADY SASHA, STANDARD POODLE, STEVE THURSTON AND CAROLE THURSTON
2) GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY

Northern Group
Judge: Teresa Kocher

1) GRCH SIERRA’S HALLMARK, AMERICAN ESKIMO, JOSEPH ALLEN AND DIANA ALLEN
2) CH NUSTAR DOLLY PARDON ME BOYS, CHINESE SHAR-PEI, JOHN E KERSTEIN & GARY RICHARDS
3) CH SHIVER SHOW ME THE MONEY, SIBERIAN HUSKY, KAREN STREET & LISA MONGE
4) UWP GRCH MAXASTA'S MAX JR, FINNISH SPITZ, ROWDY YATES/KELLY REA

Altered Northern Group

1) ALGRCH'PR'ISLAND'S MYSTIC TUNDRA, AMERICAN ESKIMO, BETH PILTZ/VALERIE PILTZ
2) ALCH'PR'ALIAK AINT NO RIVER WILD ENUF, ALASKAN KLEE KAI, KAREN E STREET

Herding Dog Group
Judge: William Saholff

1) CH ELFAME PRACTICAL MAGIC, PEMBROKE WELSH CORGI, DANA BULL
2) UWP GRCH ALPHA NATURA BACCHUS, BERGER PICARD, DEANNA M DONOHUE & RICHARD F DONOHUE
3) UAGI URO2 UCD GRCH JETTA'S BEARHAWKE-G, LA CATAHOULA LEOPARD DOG, KIM BRUNNER/RICK BRUNNER
4) TIN ROOF FRIEND FROM AFAR, CARDIGAN WELSH CORGI, LAURA A MAROCCO

Altered Herding Dog Group

1) ROI UAGI GRCH CI CYMRU CRYSTAL TROCH, PEMBROKE WELSH CORGI, KATHY & CARL GRAVES
2) ALCH CA DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON & KRISTIE A POPE
3) AILEANA'S DUNCAN MACLEOD, AUSTRALIAN SHEPHERD, WENDY THOMPSON

Terrier Group

1) GRCH ‘PR’RIVERRRDGE SUNK UR BATTLESHIP, RAT TERRIER, BALYNDA BROWN
2) KERRISELS HERES LOOKING AT YOU, KERRY BLUE TERRIER, REITA NICHOLSON AND CRAIG NICHOLSON
3) CA UFCH URO2 UAGII UWP USCH GRCH ‘PR’VHK’S DOUBLE VISION HAIRY, AMERICAN HAIRLESS TERRIER, MONICA JONES AND NICOLE LANGMAN
4) JHNSNS TON 80’S THE PERFECT GAME, AMERICAN PIT BULL TERRIER, JENNIFER LUPO, AMY JOHNSON, AND WILLIAM CHRZANOWSKI

Altered Terrier Group
1) UAGII URO1 TYNESIDE WYCOMBE THREE WISHES, BORDER TERRIER, DOROTHY TICE

Companion Dog Group
Judge: John Booth

1) CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ / JANA KLEIN
2) CH TUMBLEWEEDS BURN THE SHIPS, SCHIPPERKE, MICHELE KASTEN
3) GRCH ERAE ADVENTUROUS ANDRY, RUSSKIY TOY, ELOISE RAYMOND
4) PRISTINE/GAFFERS ITSMYPLEASURE, CHINESE CRESTED, SUSAN BRASEL

Altered Companion Dog Group
Judge: John Booth
1) ALCH URO1 WILLOWSPOND TASTEFULLY SIMPLE, PAPILLON, LAURA INMAN

Best Junior Handler
Judge: Katherine Short

Handler: Madeline Buehler