UNITED KENNEL CLUB, INC

 Home

About UKC

Hunting Programs

Dog Events Department

Registration

Publications

Store

Contact Us


2012 Gateway Nationals Saturday Conformation SHOW 2 Results
Posted on 10/27/2012 in Dog Events.

Share this page on Facebook! Email this article to a friend!  RSS Feed!     Print this article:     Print this article!


Saturday, October 27, 2012
Purina Events Center
Gray Summit, Missouri
Show 2

Best In Multi-Breed Show
UWP GRCH ALPHA NATURA BACCHUS, BERGER PICARD, DEANNA M DONOHUE & RICHARD F DONOHUE
Reserve Best In Multi-Breed Show
KERRISELS HERES LOOKING AT YOU, KERRY BLUE TERRIER, REITA NICHOLSON & CRAIG NICHOLSON

Altered Best In Multi-Breed Show
ROI UAGI GRCH CI CYMRU CRYSTAL TROCH, PEMBROKE WELSH CORGI, KATHY & CARL GRAVES

Altered Reserve Best In Multi-Breed Show
ALCH URO1 WILLOWSPOND TASTEFULLY SIMPLE, PAPILLON, LAURA INMAN

Guardian Dog Group
Judge: L.E. Stanbridge

1) SZUMERIA’S SING A SONG OF SIXPENCE, KUVASZ, SANDY HERRING
2) LAZY D'S SOUTHERN MOSSY OAK, MASTIFF, MISTY ERMELING & DAVID ERMELING
3) TORREZ' DINO, PERRO DE PRESA CANARIO, TRAVIS D TORREZ
4) GRCH KILYKAS THREE SHEETS AT AEGIR, NEWFOUNDLAND, NICKI DOBSON / MICHAEL VANEK

Altered Guardian Dog Group
Judge: L.E. Stanbridge

1) URO1 GRCH SMACK-DAB'S IN THE LINE OF FIRE, DOBERMAN PINSCHER, DEBRA LESNIK & DONNA SCHMEHL
2) ALCH URO1 NADIA PURE GOLD NUGGET, BOXER, AUDREY EDWARDS

Scenthound Group
Judge: Danny Bussard

1) LEGENDS FUNNY BONE, BLOODHOUND, SUSANNA ANDERSON
2) BLUE SAGE MANON, GRAND BLEU DE GASCOGNE, KARI GOZA
3) PR'GRANDRIVERS HE'S GOT TRU GRIT, REDBONE COONHOUND, MARISSA TURNER & JEFFREY WOODS
4) CH CHABLIS DU LEVANT DE LA VIELLE MA, GRND BASSET GRIFF VENDEEN, KAREN SCHAFFER MELDRUM

Altered Scenthound Group
Judge: Danny Bussard

1) ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE / DAVID COCHRANE
2) HOOTWIRE POLYGOR HUIT GRAND PLAN, GRND BASSET GRIFF VENDEEN, SHIRLEY KNIPE / DEBBIE PERROTT

Sighthound & Pariah Dog Group
Judge: Teresa Kocher

1) 'PR'FIREBIRD F-117 NIGHTHAWK OXOTA, SILKEN WINDHOUND, LEONORE ABORDO / BARBARA DEIS
2) GRCH WINDSONG NIGHT MAGIC, WHIPPET, MELODY BECK
3) GRCH JOLIE PAGLIACCIO, AFGHAN HOUND, CLAUDIA COCHRANE / DAVID COCHRANE
4) CH BATMAN THE DARK KNIGHT, BASENJI, JESSICA RYNO & DAN RYNO

Gun Dog Group
Judge: Robert Collins

1) GRCH WEKAY'S SOUTHERN JENNA BELL, STANDARD POODLE M/C, KATHRYN NEGAHBAN
2) EUROPA AUS DER ABENDSTERN, GERMAN SHORTHAIRED PTR, JENNIE DUNAWAY
3) CH BIRD MTNS BE QUICK OR BE DEAD, HUNGARIAN WH VIZSLA, AMANDA JOHNSON / BRYAN JOHNSON
4) LEORA TYPHIA OF GOLDEN COMFORT, LAGOTTO ROMAGNOLO, ELIZABETH WILLIAMS

Altered Gun Dog Group
Judge: Robert Collins

1) CNC'S LADY SASHA, STANDARD POODLE, STEVER THURSTON & CAROLE THURSTON
2) GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PTR, JENNIE DUNAWAY

Northern Group
Judge: Dan Crutchfield

1) WILHAVENS ENJOY THE RIDE, SHIBA, ELIZABETH WILLIAMS
2) UWP GRCH MAXASTA'S MAX JR, FINNISH SPITZ, ROWDY YATES / KELLY REA
3) CH'PR'STORYTIMES WHERETHEWILD THINGS R, AMERICAN ESKIMO, MELISSA POTTS
4) CH NUSTAR DOLLY PARDON ME BOYS, CHINESE SHAR-PEI, JOHN E KERSTEIN & GARY RICHARDS

Altered Northern Group
Judge: Dan Crutchfield

1) 'PR'CHANNAHON NIKA OF WILLOW CREEK, CHINOOK, ANTON KOENIGSMANN / MARION KOENIGSMANN
2) UWP ALCH UAGI ALGRCH URO1'PR'ALIAK'S VEREESA WINDRUNNER, ALASKAN KLEE KAI, LISA A MONGE & DANIEL L MONGE
3) DREAMLAND’S EUPHORIA, CHOW CHOW, SOILA SUKUPOLVI
4) ALGRCH'PR'ISLAND'S MYSTIC TUNDRA, AMERICAN ESKIMO, BETH PILTZ / VALERIE PILTZ

Herding Dog Group
Judge: Katherine Short

1) UWP GRCH ALPHA NATURA BACCHUS, BERGER PICARD, DEANNA M DONOHUE & RICHARD F DONOHUE
2) LA BRISE SPECIAL AGENT, BERGER DES PYRENEES, KIMBERLEE RICE & PATRICIA PRINCEHRUSE
3) UAGI URO2 UCD GRCH JETTA'S BEARHAWKE-G, LA CATAHOULA LEOPARD DOG, KIM BRUNNER / RICK BRUNNER
4) STOKK-SELS SIF, ICELANDIC SHEEPDOG, DENISE LA CHANCE / KEN OLSON

Altered Herding Dog Group
Judge: Katherine Short

1) ROI UAGI GRCH CI CYMRU CRYSTAL TROCH, PEMBROKE WELSH CORGI, KATHY & CARL GRAVES
2) ALCH CA DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON & KRISTIE A POPE
3) AILEANA'S DUNCAN MACLEOD, AUSTRALIAN SHEPHERD, WENDY THOMPSON

Terrier Group
Judge: John Booth

1) KERRISELS HERES LOOKING AT YOU, KERRY BLUE TERRIER, REITA NICHOLSON & CRAIG NICHOLSON
2) CA UFCH URO2 UAGII UWP USCH GRCH ‘PR’ VHK’S DOUBLE VISION-HAIRY, AMERICAN HAIRLESS TERRIER, MONICA J JONES & NICOLE LANGMAN
3) GRCH'PR'RIVERRIDGE SANK UR BATTLESHIP, RAT TERRIER, BALYNDA BROWN & STACY MC WILLIAMS
4) GRCH'PR'MALDONFOX FLEUR DE DANDELINE, TOY FOX TERRIER, KELLY MALDON / ALEX MALDON

Altered Terrier Group
Judge: John Booth

1) CA CH RAGANRAT KEY SIGNATURE, RAT TERRIER, DARICE RAGAN / LACEY WILLIAMS
2) RAGANRAHT YAMADA C ME STREAKIN, AMERICAN HAIRLESS TERRIER, MICHELLE BLACKMORE
3) LDOI’S SPIRIT OF CHRISTMAS, BORDER TERRIER, BETTY MC NEIL-SCOTT OR BYRON SCOTT

Companion Dog Group
Judge: William Sahloff

1) CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ / JANA KLEIN
2) KNGZ BARNEY RUBBLE AT PUGAPOOH, PUG, KAREN GRUENINGER / BETTY MURRAY
3) QUEEN BLESS JP TRI BACK , PAPILLON, MICHELLE MUELLER & TERRI MOUNT
4) DAKOTA BOOKER T NO MG, CHIHUAHUA, GAIL VARGO

Altered Companion Dog Group
Judge: William Sahloff
1) ALCH URO1 WILLOWSPOND TASTEFULLY SIMPLE, PAPILLON, LAURA INMAN

Best Junior Handler
Judge: Danny Bussard

Handler: CASSIE RICE