UNITED KENNEL CLUB, INC

 Home

About UKC

Hunting Programs

Dog Events Department

Registration

Publications

Store

Contact Us


2012 Gateway Nationals Saturday Conformation SHOW 1 Results
Posted on 10/27/2012 in Dog Events.

Share this page on Facebook! Email this article to a friend!  RSS Feed!     Print this article:     Print this article!


Saturday, October 27, 2012
Purina Events Center
Gray Summit, Missouri
Show 1

Best In Multi-Breed Show
CH NUSTAR DOLLY PARDON ME BOYS, CHINESE SHAR-PEI, JOHN E KERSTEIN & GARY RICHARDS

Reserve Best In Multi-Breed Show
EUROPA AUS DER ABENDSTERN, GERMAN SHORTHAIRED PTR, JENNIE DUNAWAY

Altered Best In Multi-Breed Show
ALCH CA DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON & KRISTIE A POPE

Altered Reserve Best In Multi-Breed Show
ALGRCH'PR'ISLAND'S MYSTIC TUNDRA, AMERICAN ESKIMO, BETH PILTZ / VALERIE PILTZ

Guardian Dog Group
Judge: Danny Bussard

1) GRCH KILYKAS THREE SHEETS AT AEGIR, NEWFOUNDLAND, NICKI DOBSON / MICHALE VANEK
2) GRCH BLUE MAX'S TIME AFTER TIME, DOBERMAN PINSCHER, KAREN JIRAK
3) SZUMERIA’S SING A SONG OF SIXPENCE, KUVASZ, SANDY HERRING
4) LAZY D'S SOUTHERN MOSSY OAK, MASTIFF, MISTY ERMELING & DAVID ERMELING

Altered Guardian Dog Group
Judge: Danny Bussard

1) URO1 GRCH SMACK-DAB'S IN THE LINE OF FIRE, DOBERMAN PINSCHER, DEBRA LESNIK & DONNA SCHMEHL
2) ALCH URO1 NADIA PURE GOLD NUGGET, BOXER, AUDREY EDWARDS

Scenthound Group
Judge: William Sahloff

1) CGRCH ALADARS JUST COMMAND'N, BEAGLE, KIMBERLEE J RICE / RUTH DARLENE STEWART
2) CCH GRCH'PR'ROCKIN W'S GR'S ONLY PRETTIER, BLUETICK COONHOUND, MARISSA TURNER & WHITNEY BRAY
3) CH ALLUSIVE DREAMS DOWN BY THE DELTA, BLOODHOUND, KIMBERLY TURPIN
4) 'PR'GRANDRIVERS HE'S GOT TRU GRIT, REDBONE COONHOUND, MARISSA TURNER & JEFFERY WOODS

Altered Scenthound Group
Judge: William Sahloff

1) ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE / DAVID COCHRANE
2) HOOTWIRE POLYGOR HUIT GRAND PLAN, GRND BASSET GRIFF VENDEEN, SHIRLEY KNIPE / DEBBIE PERROTT

Sighthound & Pariah Dog Group
Judge: L.E. Stanbridge

1) CH JERLIN'S THE TRI WHO LOVED ME, BASENJI, DEBBIE BROWN-THOMPSON
2) UWP CCB CH LAKILANNI BLUE JEAN BLUES, GREYHOUND, LAURIE SOUTAR
3) GRCH JOLIE PAGLIACCIO, AFGHAN HOUND, CLAUDIA COCHRANE & DAVID COCHRANE
4) GRCH WINDSONG NIGHT MAGIC, WHIPPET, MELODY BECK

Gun Dog Group
Judge: Teresa Kocher

1) EUROPA AUS DER ABENDSTERN, GERMAN SHORTHAIRED PTR, JENNIE DUNAWAY
2) GRCH FOXBORO JUDGEMENT, ENGLISH SPRINGER SPANIEL, MIKE WINKLER / JANE WINKLER
3) GRCH JACKNIC'S BIG LOVE, STANDARD POODLE, KATHLEEN ESIO-KING
4) GRCH JAVAL I'M MOVIN ON TO HOOTWIRE, SPINONE ITALIANO, DEBBIE PERROTT & SHIRLEY KNIPE

Altered Gun Dog Group
Judge: Teresa Kocher

1) GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY
2) CNC'S LADY SASHA, STANDARD POODLE, STEVE THURSTON & CAROLE THURSTON
3) UCD URO1 UAGI SHR UH SARASOTA'S JUNIOR DE BOUCLEE, CURLY-COATED RETRIEVER, ROBERT THOMPSON / MAUREEN THOMPSON

Northern Group
Judge: John Booth

1) CH NUSTAR DOLLY PARDON ME BOYS, CHINESE SHAR-PEI, JOHN E KERSTEIN & GARY RICHARDS
2) GR CH SIERRA’S HALLMARK, AMERICAN ESKIMO, JOSEPH & DIANA ALLEN
3) WILHAVENS ENJOY THE RIDE, SHIBA, ELIZABETH WILLIAMS
4) GRCH'PR'ALIAKS AS TIME GOES BY V.SHALIMAR, ALASKAN KLEE KAI, KENNETH COMPTON

Altered Northern Group
Judge: John Booth

1) ALGRCH'PR'ISLAND'S MYSTIC TUNDRA, AMERICAN ESKIMO, BETH PILTZ / VALERIE PILTZ
2) ALCH'PR'ALIAK AINT NO RIVER WILD ENUF, ALASKAN KLEE KAI, KAREN E STREET
3) DREAMLAND'S EUPHORIA, CHOW CHOW, SOILA SUKUPOLVI
4) 'PR'CHANNAHON NIKA OF WILLOW CREEK, CHINOOK, ANTON KOENIGSMANN / MARION KOENIGSMANN

Herding Dog Group
Judge: Robert Collins

1) CH BRENRAE'S HIDDEN TREASURE, AUSTRALIAN SHEPHERD, MARCIA GRAUERHOLZ & TRACEY GOANS
2) TIN ROOF FRIEND FROM AFAR, CARDIGAN WELSH CORGI, LAURA A MARROCCO
3) URO1 GRCH STNG CAPTAIN OF ECLIPSE, BERGER PICARD, MARY BETH KAFUT
4) UCD UACH URO3 GRCH MARIAHS DREAM CHASER, SHETLAND SHEEPDOG, SUZANNE L CRIDER

Altered Herding Dog Group
Judge: Robert Collins

1) ALCH CA DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON & KRISTIE A POPE
2) ROI UAGI GRCH CI CYMRU CRYSTAL TROCH, PEMBROKE WELSH CORGI, KATHY & CARL GRAVES
3) AILEANA'S DUNCAN MACLEOD, AUSTRALIAN SHEPHERD, WENDY THOMPSON

Terrier Group
Judge: Dan Crutchfield

1) GRCH'PR'RIVERRIDGE SANK UR BATTLESHIP, RAT TERRIER, BALYNDA BROWN & STACY MC WILLIAMS
2) GRCH'PR'MALDONFOX FLEUR DE DANDELINE, TOY FOX TERRIER, KELLY MALDON/ALEX MALDON
3) KERRISELS HERES LOOKING AT YOU, KERRY BLUE TERRIER, REITA NICHOLSON & CRAIG NICHOLSON
4) CA CH LNOI’S ZACH’S MY HERO, BORDER TERRIER, BETTY MC NEIL-SCOTT OR BYRON SCOTT

Altered Terrier Group
Judge: Dan Crutchfield

1) UAGII URO1 TYNESIDE WYCOMBE THREE WISHES, BORDER TERRIER, DOROTHY TICE
2) CA CH RAGANRAT KEY SIGNATURE, RAT TERRIER, DARICE RAGAN / LACEY WILLIAMS
3) GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY

Companion Dog Group
Judge: Katherine Short

1) TUXEDO PARK’S LIKE A ROLLING STONE, PUG, DEBORAH VEGA / KAREN GRUENINGER
2) CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ / JANA KLEIN
3) CH BUMLEWEE’DS BURN THE SHIPS, SCHIPPERKE, MICHELE KASTEN
4) DAKOTA BOOKER T NO MG, CHIHUAHUA, GAIL VARGO

Altered Companion Dog Group
Judge: Katherine Short

1) ALCH URO1 WILLOWSPOND TASTEFULLY SIMPLE, PAPILLON, LAURA INMAN

Best Junior Handler
Judge: William Sahloff

Handler: GRACE FREEMAN