UNITED KENNEL CLUB, INC

 Home

About UKC

Hunting Programs

Dog Events Department

Registration

Publications

Store

Contact Us


2012 Gateway Nationals Friday Conformation Results
Posted on 10/26/2012 in Dog Events.

Share this page on Facebook! Email this article to a friend!  RSS Feed!     Print this article:     Print this article!


Gateway Nationals


Friday, October 26, 2012
Purina Events Center
Gray Summit, Missouri

Show 1

Best In Multi-Breed Show
CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ/JUDITH MEHCIZ

Reserve Best In Multi-Breed Show
CH SHIVER ESPER OF ENCHANTMENT, SIBERIAN HUSKY, LISA MONGE & DANIEL MONGE


Altered Best In Multi-Breed Show
GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY

Altered Reserve Best In Multi-Breed Show
ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE/DAVID COCHRANE
Guardian Dog Group
Judge: William Saholff

1) SZUMERIA’S SINGA SPRIG OF SIXPENCE, KUVASZ, SANDY HERRING
2) SKETCHBOOK SMARTY JONES, STANDARD SCHNAUZER, LIZ HANSEN & GRACE FREEMAN
3) CH URO1 VALLE D'ASPE SCANDALOUS AFFAIR, GREAT PYRENEES, JO STUBBS & CHEA MICHAELS
4) TORREZ' DINO, PERRO DE PRESA CANARIO, TRAVIS D TORREZ

Altered Guardian Dog Group

1) ALCH URO1 NADIA PURE GOLD NUGGET, BOXER, AUDREY EDWARDS

Scenthound Group
Judge: Dan Crutchfield

1) 'PR'GRANDRIVERS HE'S GOT TRU GRIT, REDBONE COONHOUND, MARISSA TURNER & JEFFERY WOODS
2) BLUE SAGE FORREST, GRAND BLEU DE GASCOGNE, JOHN C MEISTER
3) CH ALLUSIVE DREAMS DOWN BY THE DELTA, BLOODHOUND, KIMBERLY TURPIN
4) CGRCH ALADARS JUST COMMAND'N, BEAGLE, KIMBERLEE J RICE/RUTH DARLENE STEWART

Altered Scenthound Group

1) ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE/DAVID COCHRANE
2) HOOTWIRE POLYGOR HUIT GRAND PLAN, GRND BASSET GRIFF VENDEEN, SHIRLEY KNIPE/DEBBIE PERROTT

Sighthound & Pariah Dog Group
Judge: Katherine Short

1) TJI-WARA’S IN THE PAINT, RHODESIAN RIDGEBACK, CINDY WELLS & SANDY CURTIS
2) CH JERLIN'S THE TRI WHO LOVED ME, BASENJI, DEBBIE BROWN-THOMPSON
3) CH FALCO'S ENVY ALA ICEPOD, PODENGO PORTUGUESO, DAVID BURGESS/GINGER BOWLES
4) UMJCH CT URO1 SHOJINS HOW HARD CAN THIS BE, WHIPPET, CHARLOTTE POND

Gun Dog Group
Judge: L.E. Stanbridge

1)GRCH JAVAL I'M MOVIN ON TO HOOTWIRE, SPINONE ITALIANO, DEBBIE PERROTT & SHIRLEY KNIPE
2) UAGI GRCH JACKNIC'S COLOR OF THE STEEPLE, STANDARD POODLE, KATHLEEN ESIO-KING
3) MCD'S CADENCE AT ESQUIRE, ENGLISH SPRINGER SPANIEL, PATRICIA L MEISER
4) USJCH GRCH VOMHART'S FIRST IN COMMAND COOPER, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY

Altered Gun Dog Group

1) GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY
2) CNC'S LADY SASHA, STANDARD POODLE, STEVE THURSTON & CAROLE THURSTON

Northern Group
Judge: Robert Collins

1) CH SHIVER ESPER OF ENCHANTMENT, SIBERIAN HUSKY, LISA MONGE & DANIEL MONGE
2) CH'PR'TAYLAK SG SPIRIT OF SHAR'RE, ALASKAN KLEE KAI, JUNE L DEMERS/CAROLE LUKE
3) CH WILHAVENS SOMETHIN TO TALK ABOUT, SHIBA, DENISE HARMON & AMANDA JOHNSON
4) CH'PR'AMARS SR THE PERFECT STORM, AMERICAN ESKIMO, BARBARA BYRD

Altered Northern Group

1) DREAMLAND'S EUPHORIA, CHOW CHOW, SOILA SUKUPOLVI
2) ALGRCH'PR'ISLAND'S MYSTIC TUNDRA, AMERICAN ESKIMO, BETH PILTZ/VALERIE PILTZ
3) ALCH'PR'ALIAK AINT NO RIVER WILD ENUF, ALASKAN KLEE KAI, KAREN E STREET

Herding Dog Group
Judge: John Booth

1) CH ELFAME ENOUGH FOR FOREVER, PEMBROKE WELSH CORGI, DANA BULL
2) GRCH VON TASZ BORN TO WIN, WHITE SHEPHERD, DIANA L UPDIKE
3) KERSTONE VANTASIA WOWFACTOR "BODHI", GERMAN SHEPHERD,
4) STOKK-SELS SIF, ICELANDIC SHEEPDOG, DENISE LA CHANCE/ KEN OLSON

Altered Herding Dog Group

1) ALCH CA DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON & KRISTIE A POPE
2) ALCH TRI-UMPH TENDER PROMISE, PEMBROKE WELSH CORGI, LESLIE GENE REED
3) AILEANA'S DUNCAN MACLEOD, AUSTRALIAN SHEPHERD, WENDY THOMPSON

Terrier Group
Judge: Teresa Kocher

1) GRCH SPRING HILL SIGNATURE, SMOOTH FOX TERRIER, LINDA L REECE
2) CPW’S LIL LOVE BUG, AMERICAN PIT BULL TERRIER, DEAN SPIELVOGEL
3) USR URO1 UWPV UFCH CA UWPCHX GRCH 5STAR VNTG HISTORY IN THE MAKIN, PATTERDALE TERRIER, VALERIE ANN PILTZ/NICKIE GUNTHER
4) CH POOCHVILLE'S HYDE N SEEKER, AMERICAN HAIRLESS TERRIER, TARA HATCHEL

Altered Terrier Group

1) CA CH RAGANRAT KEY SIGNATURE, RAT TERRIER, DARICE RAGAN/LACEY WILLIAMS
2) UAGII URO1 TYNESIDE WYCOMBE THREE WISHES, BORDER TERRIER, DOROTHY TICE

Companion Dog Group
Judge: Danny Bussard

1) CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ/JUDITH MEHCIZ
2) CH TUMBLEWEED’S BURN THE SHIPS, SCHIPPERKE, MICHELE KASTEN
3) KNGZ BARNEY RUBBLE AT PUGAPOOH, PUG, KAREN GRUENINGER/BETTY MURRAY
4) DAKOTA BOOKER T NO MG, CHIHUAHUA, GAIL VARGO

Altered Companion Dog Group
1) ALCH URO1 WILLOWSPOND TASTEFULLY SIMPLE, PAPILLON, LAURA INMAN
BEST JUNIOR HANDLER Show 1

Grace A. Freeman



Show 2

Best In Show
GRCH KILYKAS THREE SHEETS AT AEGIR, NEWFOUNDLAND, NICKI DOBSON/MICHAEL VANEK

Reserve Best In Show
CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ/JANA KLEIN


Altered Best In Show
ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE/ DAVID COCHRANE

Altered Reserve Best In Show
GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY

Guardian Dog Group
Judge: Dan Crutchfield

1) GRCH KILYKAS THREE SHEETS AT AEGIR, NEWFOUNDLAND, NICKI DOBSON/MICHAEL VANEK
2) CH URO1 VALLE D'ASPE SCANDALOUS AFFAIR, GREAT PYRENEES, JO STUBBS & CHEA MICHAELS
3) CH SKETCHBOOK NO DEDUCTIONS, STANDARD SCHNAUZER, TERRI ROTHWELL & LIZ HANSEN

Altered Guardian Dog Group

1) ALCH URO1 NADIA PURE GOLD NUGGET, BOXER, AUDREY EDWARDS

Scenthound Group
Judge: Teresa Kocher

1) CH CGRCH'PR'GRANDRIVERS OK AMERICAS FINEST, REDBONE COONHOUND, MARISSA TURNER/ DANAH WOODS
2) GCH PETALPUSHER COPPER PEONY MS, DACHSCHUND, LAURA E ABBOT
3) BLUE SAGE MANON, GRAND BLEU DE GASCOGNE, KARI GOZA
4) CH ALLUSIVE DREAMS DOWN BY THE DELTA, BLOODHOUND, KIMBERLY TURPIN

Altered Scenthound Group

1) ALCH EZ GOINS BUZZ AROUND TOWN, DACHSHUND, CLAUDIA COCHRANE/ DAVID COCHRANE
2) HOOTWIRE POLYGOR HUIT GRAND PLAN, GRND BASSET GRIFF VENDEEN, SHIRLEY KNIPE/ DEBBIE PERROTT

Sighthound & Pariah Dog Group
Judge: William Saholff

1) GRCH JOLIE PAGLIACCIO, AFGHAN HOUND, CLAUDIA COCHRANE & DAVID COCHRANE
2) LONGRUN N JADE'S PARTY OF ONE, WHIPPET, SALLY LONG & WILLIAM LONG
3) CH FALCO'S ENVY ALA ICEPOD, PODENGO PORTUGUESO, DAVID BURGESS/ GINGER BOWLES
4) ‘PR’ BIJOU LAGN WAIT FOR THE MAGIC, SILKEN WINDHOUND, CLAUDIA CULLISON/DEE JONES/JULIA KLEUTSCH

Gun Dog Group
Judge: John Booth

1) GRCH JACKNIC'S BIG LOVE, STANDARD POODLE, KATHLEEN ESIO-KING
2) USJCH GRCH VOMHART'S FIRST IN COMMAND COOPER, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY
3) UAGI GRCH JACKNIC'S COLOR OF THE STEEPLE, STANDARD POODLE, KATHLEEN ESIO-KING
4) DCW STARRYEYED JEWEL OF ACADIA, WEIMARANER, ANNA DOORNINK

Altered Gun Dog Group

1) GRCH VOMHART'S KEEPING UP APPEARANCES, GERMAN SHORTHAIRED PNTR, JENNIE DUNAWAY
2) CNC'S LADY SASHA, STANDARD POODLE, STEVE THURSTON & CAROLE THURSTON
3) UCD URO1 UAGI SHR UH SARASOTA'S JUNIOR DE BOUCLEE, CURLY-COATED RETRIEVER, ROBERT THOMPSON/ MAUREEN THOMPSON

Northern Group
Judge: Danny Bussard

1) WILHAVENS ENJOY THE RIDE, SHIBA, ELIZABETH WILLIAMS
2) GRCH TRILLIUM BLUE I SCREAM SHIVER, SIBERIAN HUSKY, KAREN STREET & LISA MONGE
3) GRCH SIERRA’S HALLMARK, AMERICAN ESKIMO DOG, JOSEPH L & DIANA L ALLEN
4) 'PR'TAYLAK CHATELET TIME TRAVELER, ALASKAN KLEE KAI, CAROLE LUKE

Altered Northern Group

1) ALGRCH'PR'ISLAND'S MYSTIC TUNDRA, AMERICAN ESKIMO, BETH PILTZ/VALERIE PILTZ
2) UWP ALCH UAGI ALGRCH URO1'PR'ALIAK'S VEREESA WINDRUNNER, ALASKAN KLEE KAI, LISA A MONGE & DANIEL L MONGE

Herding Dog Group
Judge: L.E. Stanbridge

1) GRCH ELFAME LIMERICK, PEMBROKE WELSH CORGI, DANA BULL
2) CH ALLSTARS DELTA BARKE, BERGER PICARD, LIZ A HANSEN & ELIZABETH G RICHARDS
3) UAGI URO2 UCD GRCH JETTA'S BEARHAWKE-G, LA CATAHOULA LEOPARD DOG, KIM BRUNNER/RICK BRUNNER
4) LA BRISE SPECIAL AGENT, BERGER DES PYRENEES, KIMBERLEE RICE & PATRICIA PRINCEHRUSE

Altered Herding Dog Group

1) ALCH CA DHYANA OF DOUBLE D RANCH, BERGER PICARD, JENNIFER CANNON & KRISTIE A POPE
2) ROI UAGI GRCH CI CYMRU CYSTAL TROCH, PEMBROKE WELSH CORGI
3) REGARDE ANNIE GET YOUR GUN, AUSTRALIAN SHEPHERD, LAURIE HAUSMANN/MARTEEN NOLAN

Terrier Group
Judge: Katherine Short

1) KERRISELS HERES LOOKING AT YOU, KERRY BLUE TERRIER, REITA NICHOLSON & CRAIG NICHOLSON
2) GRCH SPRING HILL SIGNATURE, SMOOTH FOX TERRIER, LINDA L REECE
3) GRCH'PR'RIVERRIDGE SANK UR BATTLESHIP, RAT TERRIER, BALYNDA BROWN & STACY MC WILLIAMS
4) UWP USGCH UFCH GRCH'PR'WMK'S OUTLANDER, AMERICAN HAIRLESS TERRIER, KARYN PINGEL & RYAN PINGEL

Altered Terrier Group

1) CA CH RAGANRAT KEY SIGNATURE, RAT TERRIER, DARICE RAGAN/LACEY WILLIAMS
2) UAGII URO1 TYNESIDE WYCOMBE THREE WISHES, BORDER TERRIER, DOROTHY TICE
3) RAGANRAHT YAMADA C ME STREAKIN, AMERICAN HAIRLESS TERRIER, MICHELLE BLACKMORE

Companion Dog Group
Judge: Robert Collins

1) CH JAN LE'S DECK THE WALLS, POMERANIAN, JUDITH MEHCIZ/JANA KLEIN
2) KNGZ BARNEY RUBBLE AT PUGAPOOH, PUG, KAREN GRUENINGER/BETTY MURRAY
3) CH TUMBLEWEEK’S BURN THE SHIPS, SCHIPPERKE, MICHELE KASTEN
4) PRISTINE/GAFFERS ITSMYPLEASURE, CHINESE CRESTED, SUSAN BRASEL

Altered Companion Dog Group
1) ALCH URO1 WILLOWSPOND TASTEFULLY SIMPLE, PAPILLON, LAURA INMAN

Best Junior Handler
Judge: Teresa Kocher

Grace A. Freeman